بحث الگو:گروه‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جزئیات[ویرایش]

@Sunfyre: تشکر از شما که مشکل را حل کردید. Benyamin-ln (بحث) ۲۶ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۰۴ (ایران) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۴ (UTC)

افزودن چند گروه به بخش پیش از دههٔ هفتاد[ویرایش]

انصار حزب‌الله و ایثارگران پیش از انتخابات دوم خرداد تشکیل شده‌اند و راستی اند. همچنین کارگزاران و اعتدال و توسعه. حزب ارادهٔ ملت ایران نیز اوایل دولت آقای هاشمی تأسیس شده‌است.--arfar (گفتگو) شنبه،۲۶ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۲۱:۴۶ (ایران) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۶ (UTC)

تاریخ‌ها به طور دقیق در مقالات هستند. ۱- خود شما فرمودید بایست به روند توجه کرد. ۲- هدف از این کار این بود که گروه‌های بیا بینی دچار مشکل نشوند. لطفاً بحث‌های قبل را مشاهده کنید. من فکر می‌کنم اگر هم اصرار بر تقسیم‌بندی هست غالباً لیبرال‌ها را لفت یست (چپ) و محافظه‌کارها را راست می‌نامند. آرام آرامش (بحث) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۴ (UTC)
به چه علت، خودسرانه ویرایش arfarshchi را خنثی‌سازی کردید؟! نظرات خاص و عجیب و غریب‌تان را هر زمان منبعی پیدا کردید، بر آن‌ها پافشاری کنید! چه کسی گفته که لیبرال‌ها، چپی هستند؟! پس سوسیال‌ها چه هستند؟! بالا هستند یا پایین؟؟! نظام چپ و راست را که شما مورد تحول قرار دادید و طرحی نو در مبانی آن ریختید... اکیدا توصیه می‌کنم سطح اطلاعات علوم سیاسی خود را بالا ببرید و تا آن زمان از ویرایش در این موضوعات به جد، پرهیز کنید. Benyamin-ln (بحث) ۲۷ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۰۰:۴۹ (ایران) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۹ (UTC)
هر وقت یادگرفتی بدون حملات شخصی صحبت کنی بیا اینجا و اگر سؤال و گنگی و پرسشی برایتان به وجود آمده بپرس تا جوابت را بگیری و مطالب را بیاموزی. @Sunfyre: لطفاً به حملات شخصی و بی‌نزاکتی انجام‌شده رسیدگی کنید، ممنون. آیا لازم هست در وپ:تام گزارش کنم؟ آرام آرامش (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۶ (UTC)
اینجا مکانی برای شکایت و بررسی مدیران نیست، با شکایت و شکایت کشی اختلافی برطرف نمیشود.--آرمانب ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۶ (UTC)
@Sa.vakilian: ببخشید وقتتان را سر این دست مسائل ساده این‌قدر می‌گیریم، برایشان توضیح می‌دهید لطفاً. من اگر پاسخشان را بدهم فکر می‌کنند همیشه می‌توانند با بی‌نزاکتی و حملهٔ شخصی رفتار کنند. برای اینکه ابهاماتشان برطرف شود لطفاً شما برای ایشان توضیح دهید، آرام آرامش (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۲ (UTC)

حل اختلاف جزئیات خیلی راحت است، برای هر حزبی که مناقشه وجود دارد بحثی جدا باز شود و با توجه به منابع معتبر بحث شود.--آرمانب ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۶ (UTC)

عزیز دل Benyamin-ln هم لیبرال‌ها، چپی هستند و هم سوسیال‌ها و این، این‌همه تعجب و توهین هم ندارد. شما لطفاً معانی این کلمات را بررسی فرمایید حتماً متوجه مسائل خواهید شد. بعدازآنکه این مطالب را مطالعه کردید، مقالات محافظه‌کار و سرمایه‌داری را هم مطالعه کنید و متوجه مسائل خواهید شد و دیگر نکتهٔ گنگی برای شما باقی نمی‌ماند.
مدیر @Sunfyre: "اکیداً توصیه می‌کنم سطح اطلاعات علوم سیاسی خود را بالا ببرید" حمله شخصی است و صحبت‌های ایشان مغالطه + حملهٔ شخصی بود اگر می‌شود در این رابطه به ایشان تذکر دهید تا بتوان بحث را ادامه داد. آرام آرامش (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۲ (UTC)
من از همه دوستان درگیر در این بحث خواهش میکنم «درباره موضوع نظر دهند نه مشارکت‌کنندگان» -- آرمانب ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۶ (UTC)

@آرام آرامش: لطفا وقتی کسی را پینگ می کنید دقیقا مشخص بفرمایید که اختلاف بر سر چیست. من بنا نیست خودم کشف کنم!--سید (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۴ (UTC)

دوستان ما می‌خواهیم برای بهبود ویکی‌فا همکاری و هم‌اندیشی کنیم، دوستی را از یاد نبریم. نظرتان چیست که تشکل‌هایی که مربوط به نیمهٔ نخست دههٔ هفتاد است ذیل راست و چپ تکرار شود؟ (دربارهٔ تشکل‌های اصولگرا اگر اوایل نیمهٔ دوم دههٔ هفتاد بودند نیز ذیل راست تکرار شوند).--arfar (گفتگو) یکشنبه،۲۷ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۴۲ (ایران) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۲ (UTC)

همان‌طور که آرمان در این بالا گفته. پیش از هرگونه دسته‌بندی و … می‌بایست برای هر موردبحثی به‌درستی باز شود و دربارهٔ منش‌ها و دربارهٔ جهت‌گیری‌های محافظه‌کاری (راست‌گرایی) و یا لیبرالیسم (چپ‌گرایی) بررسی انجام گیرد. نمی‌شود همین‌طور بی‌حساب همه را تقسیم‌بندی کرد. آرام آرامش (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۰ (UTC)
@آرام آرامش: جسارتا لیبرالیسم معادل چپ گرایی نیست و برعکس سوسیالیسم معادل چپ گرایی است. در ایران هم چون چپ ها یک دفعه لیبرال شدند این عنوان را با خودشان حمل کردند وگرنه هیچ کس در دهه 60 به قبل به گروه های لیبرال مثل نهضت آزادی چپ نمی گفت.--سید (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۵ (UTC)
شما تنها از دیدگاه بازرگانی دارید نگاه می‌کنید، وانگهی همگان ازجمله خودِ شما می‌دانند که راست و چپ به‌سادگی بازرگانی نیست و ما در گسترهٔ مردمی «محافظه‌کار» و «لیبرال» را هم داریم، درسته؟ خواهشمند است به نمودارهای هستی یافته در نوشتار en:Political spectrum به‌درستی نگاه کنید، نغز هست که خودِ شما در بحث‌های پیشین که در برابر هوتن دولتی داشتید، خودتان چندین بار به همین گفتار دست‌آویز کردید… خواهشمندم نگرش کنید که در این نمودار[۱]، که در نوشتار en:Political spectrum هم هستی یافته، سنجه‌های چپ و راست مشخص‌شده است. آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۶ (UTC)

گروه‌های سیاسی[ویرایش]

این تفاوت نشان میدهد بر روی اضافه شدن گروه‌های سیاسی زیر به جناح چپ و جناح راست مناقشه وجود دارد، موافقان و مخالفان با توجه به منابع معتبر دلایل خود را مطرح کنند تا جمع‌بندی شود--آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۹ (UTC):

NPOV_political_chart آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۱ (UTC)

گروه‌های سیاسی جناح راست جمهوری اسلامی ایران[ویرایش]

انصار حزب‌الله[ویرایش]
 • انصار حزب‌الله در مواضع خود قطعا به راست نزدیک‌تر است تا چپ؛ اما از نظر من جزو هیچ کدام نیست. بهتر است مانند جمعیت فدائیان اسلام و حزب جمهوری اسلامی در گروه سوم قرار بگیرد. Benyamin-ln (بحث) ۲۸ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۳۲ (ایران) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۲ (UTC)
حزب کارگزاران[ویرایش]
 • جناب آرمان. بارها عرض کردیم کارگزاران سازندگی، بخشی از جناح راست بوده و عنوان «راست مدرن» را یدک می‌کشد. دوستان انکار کردند. رفرنس دادیم که خودشان می‌گویند لیبرال دموکرات هستند، دوستان گفتند لیبرال یعنی چپی! (البته سید، این را پاسخ داد) هر چه می‌گوییم مورد قبول نمی‌افتد! Benyamin-ln (بحث) ۲۸ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۳۲ (ایران) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۲ (UTC)
جناب @Sa.vakilian: شما هیچ‌وقت فرموده‌اید لیبرال یعنی جناح راست؟! آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۵۷ (UTC)
آنچه از مقالات لیبرال دموکراسی به‌دست می‌آید این ست که، لیبرال دموکراسی جناح راست نیست. آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۰ (UTC)
خیر. من قصد تغییر الگو را ندارم. خواستم با ذهنیت روشن تری بحث کنیم. --سید (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۰ (UTC)
@Sa.vakilian: عالی! لیبرال دموکرات یعنی جناح راست؟ لطفاً با آری یا خیر جواب می‌دهید. پس به نظر می‌رسد شما معتقد نیستید لیبرال دموکرات یعنی جناح راست، پس لطفاً در بحث شرکت کنید. چون نظر پیشین شما موجب استناد اشتباه دوستان شده. آرام آرامش (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۹ (UTC)
@آرام آرامش: من مکرر عرض کردم که این نسبی است. اگر در جایی سوسیالیست چپ باشد، لیبرال دموکرات می شود و اگر اقتدارگرایی محافظه کار راست باشد، لیبرال دموکرات می شود چپ. اما در ایران زمانی لیبرال دموکرات ها نظیر نهضت آزادی راست تلقی می شدند ، اما بعدا که چپی های مذهبی سابق تغییر ایدوئولوژی دادند و شدند لیبرال دموکرات، به آنها گفتند چپ در برابر محافظه کاران. این لینک را هم که در پایین بخش نظرات فرستادم برای روشن کردن این تغییرات بود.--سید (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۵ (UTC)
جمعیت ایثارگران[ویرایش]
 • این پژوهش خبرگزاری ایرنا معتقد است جمعیت ایثارگران متعلق به چپ و راست نبوده و یکی از پایه گذاران جبهه متحد اصولگرایان است. ‍‍‍‍Benyamin-ln (بحث) ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۱:۳۲ (ایران) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۰۲ (UTC)
حزب اعتدال و توسعه[ویرایش]

در اینجا حزب اعتدال و توسعه دارای گرایش راست، و نزدیک به جناح راست مدرن (کارگزاران سازندگی) معرفی شده است. با این حال در این منبع هم، اعتدال و توسعه را درون جناح چپ یا جناح راست نگذاشته اند. به نظر می رسد حضور نام این حزب در گروه جناح اعتدالگرایان کافی است. Benyamin-ln (بحث) ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۳:۰۸ (ایران) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۳۸ (UTC)

نظرات کلی[ویرایش]

گروه‌های سیاسی جناح میانه جمهوری اسلامی ایران[ویرایش]

بحث زیر پایان یافته‌است و به‌زودی بایگانی خواهد شد.
موضوع در وپ:نبح حذف شد، در نتیجه منطقا نباید در الگو و مقالات مرتبط به این موضوع اشاره شود آرمانب ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۴ (UTC)
حزب کارگزاران[ویرایش]
حزب اعتدال و توسعه[ویرایش]
موضوعات را در هم نکنید در اینکه اعتدال و توسعه اعتدالگرایان هست شکی نیست، واقعاً این موضوع مشخص نیست که این دو متفاوتند؟ همان‌طور که دسته‌بندی اصلاح طلب و اصول‌گرا و اعتداگرا وجود دارد، دسته‌بندی چپ و راست و میانه هم وجود دارد، ظرف زمانی تفاوت دارد. این ساده است، نیست؟ آرام آرامش (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۰۷ (UTC)
نظرات کلی[ویرایش]
 • @آرام آرامش: فکرنکنم قبلا تعریفی با عنوان احزاب میانه وجود داشته باشد؟ احزاب یا چپی بودن یا راستی، اگر هم حزبی در این دو دسته قرار نمیگرفته است میتوانید در بخش احزاب دیگر اضافه کنید. آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۳ (UTC)
میانه گرایی (en:Centrism) یک رده:طیف سیاسی دقیقاً همچون راست و چپ، در نمودار نیز نمایان هست و در نوشتار نیز تعریف‌شده است. خواهشمند است الگوی en:Template:Party politics را بزرگواری کرده، دیدن بفرمایید، با سپاس، آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۰ (UTC)
در اینجا [۲] هم توضیحاتی در این وابستگی هست. آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۴ (UTC)
منظور من تعریف طیف سیاسی نبود (میدانم طیف سیاسی چیست) شما در پیام بالا طیف سیاسی را تعریف کردید، سوال من درباره وجود احزاب میانه در قبل از دهه ۷۰ در ایران است؟؛ فرضا شما ادعا میکنید حزب x قبل از دهه ۷۰ حزب میانه بوده است، اولا باید با منابع معتبر اثبات کنید چنین تقسیم بندی (احزاب میانه) در آن زمان کنار حزب راست و چپ وجود داشته است سپس با منابع اثبات کنید حزب x جزو این دسته بوده است.--آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۱ (UTC)
به‌طورکلی، هیچ‌کدام از این‌ها پیش از دهه ۷۰ تأسیس نداشته‌اند. در اینجا [۳] هم توضیحاتی در این وابستگی هست. آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۳ (UTC)
خواندم، چیزی درباره وجود جناح میانه در نظام جمهوری اسلامی نداشت؛ توجه کنید هم جناح چپ جمهوری اسلامی ایران داشته‌ایم و هم جناح راست جمهوری اسلامی ایران؛ تقسیم بندی با عنوان جناح میانه جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد، اگر هست لطفا مقاله را بسازید وگرنه نمیتواند در الگو قرار داد چون تحقیق دست اول میشود.--آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۳ (UTC)

گروه‌های سیاسی جناح چپ جمهوری اسلامی ایران[ویرایش]

حزب اراده ملت ایران[ویرایش]
 • اراده ملت را نگاه کردم. نوشته ۱۳۶۹. اما طبق منابع مقاله ویکی انگلیسی آن، این حزب رسما در سال ۱۳۷۹ تأسیس شده است. به نظرم مبنا، دومی است. اگر تاریخ تأسیس رسمی و قانونی شدن فعالیت احزاب، مستند و مشخص باشد، مشکلی در افزودن نام‌های دیگر به الگو به وجود نخواهد آمد.Benyamin-ln (بحث) ۲۸ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۳۲ (ایران) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۲ (UTC)
جمعیت ایثارگران[ویرایش]
 • تکلیفتان را مشخص کنید، اگر صرفاً می‌خواهید از نگاه اقتصادی بنگرید درنتیجه این حزب هم اینجا است. [۴] من کلاً با این‌طور دسته‌بندی نادرست و غیر جامع و غیرعلمی مخالفم. آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۴ (UTC) نمودارهای صحیح بین‌المللی بدین شکل [۵] تقسیم‌بندی هستند. آرام آرامش (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۰ (UTC)
حزب کارگزاران[ویرایش]
 • کارگزاران در هیچ مطبوعاتی به‌عنوان جناح راست! ایران نیست. حتی در این منبع [۶] آنها را جناح میانه (مثلاً مانند حزب اعتدال و توسعه) هم ندانسته‌اند و کاملاً کارگزارن را جز جناح چپ موسوم در کشور می‌داند. لطفاً منبع را ببینید. ویکی‌پدیا نمی‌تواند و نبایستی، برخلاف تمام منابع رایج‌تر عمل کند. آرام آرامش (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۷ (UTC)
خیر اشتباه می کنید در تقسیم بندی معروف عصر ما که در دهه 70 تقریبا مرجعیت داشت، کارگزاران راست مدرن محسوب می شود.--سید (بحث) ‏۱۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۵ (UTC)
پس مقاله راست مدرن را بسازید، من خیلی صریح نوشته‌ام حزب کارگزارن سازندگی ایران، که در سال ۱۳۷۴ اگر اشتباه نکنم تأسیس شد، و در انتخابات نیز باز اگر اشتباه نکنم از آقای سید محمد خاتمی حمایت کرد و یاعث پیروزی وی شد. به‌عنوان و جزء جناح راست جمهوری اسلامی ایران نیست. اگر نمی‌خواهید نکته را مورد قبول قرار دهید دیگر بحثی باقی نیست. موفق باشید. جناح راست همان گروه‌هایی بودند که در آن انتخابات از جناب آقای ناطق‌نوری حمایت می‌کردند. اگر نمی‌خواهید نکته را مورد قبول قرار دهید دیگر بحثی باقی نیست. موفق باشید. من می‌گویم حزب کارگزارن سازندگی ایران جناح راست ایران نیست و هر چقدر هم بخواهید می‌توان از لیبرال بودن اینها منبع آورد، خودشان هم گفته‌اند لیبرال دموکراتند، باز شما می‌خواهید آنها را در جناح راست قرار دهید. دیگر بحث بی‌فایده است. هر دو می‌دانیم از چه صحبت می‌کنیم. آرام آرامش (بحث) ‏۱۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۴ (UTC)
اصلا بحث خواست من مطرح نیست. بحث بر این است که آن زمان در مشهورترین دسته بندی میان فعالان و خبرگان سیاسی کشور از اینها به عنوان راست مدرن یاد می شد. اتفاقا در داخل دولت خاتمی هم بین اینها که در دولت اول سکان اقتصادی را دست داشتند و قائل به اولویت توسعه اقتصادی بودند با چپ ها شامل مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب و دیگر گروه های همسو و متحدشان که قائل به اولویت توسعه سیاسی-اجتماعی بودند یک درگیری اساسی وجود داشت که منتج به بیرون ریختن اینها در انتخابات مجلس ششم و کابینه دولت دوم خاتمی شد.--سید (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۶ (UTC)
این سخن‌هایی که دارید می‌زنید همه خوب و نیک. گفتگوی ما این نیست!، خودِ شما هم نمی‌گویید «جناح راست» می‌گویید «راست مدرن»، و این دو متفاوتند. [۷]. آشکار است خودِ شما هم می‌دانید برای نمونه گذاشتن حزب کارگزارن سازندگی در بخش جناح راست بی‌شک دست‌آویزی برای گنگی خوانندگان است. آرام آرامش (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۱ (UTC)

نظرات کلی[ویرایش]

پیشنهاد در دهه 70 در تقسیم بندی معروفی که عصر ما ارائه کرد کارگزاران و اعتدال و توسعه به عنوان «راست مدرن» در برابر «راست سنتی» (محافظه کاران) و انصار حزب الله و ایثارگران به عنوان چپ جدید (تا حدی شبیه به خط امامی های دهه 60) معرفی شدند. این مقاله را هم ببینید[۸] هرچند در جای معتبری ارائه نشده است اما دسته بندی شسته و رفته ای ارائه کرده است. من خودم شخصا، انصار حزب الله و ایثارگران را متمایل راست قلمداد می کنم. --سید (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۲ (UTC)

 • مخالف وضعیت فعلی الگو با اجماع و جمع‌یندی به دست آمده است و به نظر من، نیازی به تغییر مجدد ندارد، چرا که مستندات جدیدی برای زیر سؤال بردن آن ارائه نشده است. با احترام Benyamin-ln (بحث) ۲۸ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۴:۵۵ (ایران) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۵ (UTC)
  @Benyamin-ln: فکر کنم درست متوجه نشده‌اید؛ درباره اضافه کردن گروه‌های سیاسی به جناح راست و جناح چپ بحث میکنیم نه تغییر اساسی در الگو.به بیان دیگر سوال این است: انصار حزب‌الله در جناح راست جمهوری اسلامی ایران بوده یا نه؟--آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۸ (UTC)

جای پیشین و کنونی[ویرایش]

@Sunfyre: جای پیشین و کنونی را خواهشمندم جابه‌جا کنید، کنونی بیاید بالا و پیشین که از گذشته است بره پایین. آرام آرامش (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۹ (UTC)
یک روز فرصت دهید اگر کاربری مخالفت نکرد چنین کنیم، اگرهم الگویی وجود دارد که چنین کرده است مثال زنید تا بهتر بتوان تصمیم گیری کرد. -- آرمانب ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۳ (UTC)

قید اسلامی بودن در عنوان[ویرایش]

سلام. لطفاً دوستان این را هم در نظر بگیرند که این احزاب مذکور فقط اسلامگرایان هستند و علی الخصوص ابتدای انقلاب چه بسیار احزاب چپ (سوسیالیست) که وجود داشتند. لذا عنوان الگو باید مشمول عبارت اسلامگرا هم باشد. محک ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۸ (UTC)

اینجا از عبارت «چپ سنتی اسلامی» استفاده کرده تا با چپ های غیرمذهبی اشتباه نشود. با توجه به این که این الگو، گروه‌های سیاسی فعال جمهوری اسلامی ایران را در بر گرفته است و قاعدتا نباید شامل چپ های غیرمذهبی باشد، بهتر است با یک پانویس در داخل الگو، این تذکر به مخاطب داده شود که منظور از «چپ»، گروه های چپ اسلامی است. Benyamin-ln (بحث) ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۲:۰۲ (ایران) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۳۲ (UTC)

منابع جدید برای جریان شناسی[ویرایش]

 • پیش از این و در بایگانی شماره ۲ همین بحث، به این منابع اشاره کرده بودم. چند مورد دیگر به آن اضافه می کنم. مجموعا:

راست سنتی، راست مدرن، چپ سنتی، چپ مدرن، اصولگرایی، سازمان مجاهدین، جامعه روحانیت، مجمع روحانیون، حزب جمهوری اسلامی، مؤتلفه اسلامی، اعتدال و توسعه، حزب اسلامی کار، حزب همبستگی، ائتلاف آبادگران، جمعیت ایثارگران، جمعیت دفاع از ارزش ها، چکاد آزاداندیشان، جامعه زنان انقلاب، جمعیت زنان، جامعه زینب، جبهه مشارکت، جامعه مدرسین، جامعه اسلامی مهندسین.

 • خبرگزاری ایرنا با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری اقدام به انتشار سلسله پژوهش هایی از جریان های سیاسی کشور کرده است که به نظرم برای مطالعه بسیار مفید هستند و ممکن است در همگرایی مباحث ما، کمک حال باشند. ظاهرا روند این پژوهش ها ادامه دارد که اگر این طور باشد، در روزهای آینده، لینک مطالب جدید را هم در صورت لزوم خواهم گذاشت. به ترتیب زمان انتشار:

سیر تحول گفتمان های سیاسی، مؤتلفه اسلامی، چپ سنتی، چپ مدرن، جمعیت ایثارگران، راست سنتی، راست مدرن، جمعیت دفاع از ارزش ها، اعتدال و توسعه. Benyamin-ln (بحث) ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۳:۰۵ (ایران) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۳۵ (UTC)

@Benyamin-ln: مقالات خوبی است فقط در برخی موارد از ادبیات امروز برای دسته بندی دیروز استفاده کرده است. به هر حال اگر می توانید مقالات این جریان ها و دسته ها و احزاب را هم با این اطلاعات بهبود بخشید.--سید (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۰۱ (UTC)
@Sa.vakilian: در حد توان، انجام خواهم داد. ارادت Benyamin-ln (بحث) ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۴۵ (ایران) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۵ (UTC)