جلال جلالی‌زاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جلال جلالی زاده)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جلال جلالی‌زاده
نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۱۳۷۹ – ۱۳۸۲
حوزه انتخاباتیحوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران تعداد آرا : ۸۳٬۲۳۶ رای (۳۸٫۶ درصد)
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۳۹ خورشیدی. روستای گلین . سنندج
ملیت ایران
حزب سیاسیاصلاح طلب جبهه مشارکت ایران اسلامی و حزب اتحاد ملت ایران اسلامی
شغلسیاستمدار
مذهباسلام سنی

جلال جلالی‌زاده(زادهٔ ۳ تیر ۱۳۳۹ سنندج) از چهره‌های شناخته شده اصلاح طلب در ایران و از رهبران جریان اصلاح طلبی در کردستان ایران , دبیر شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد،نماینده اسبق کرد و اهل سنت مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ششم و تنها عضو اهل سنت در شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و حزب اتحاد ملت ایران اسلامی است.

جلالی زاده استاد دانشگاه تهران، دبیر شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ومدیر مسئول سابق هفته‌نامه سیروان است. جلالی زاده به زبانهای فارسی , کردی , عربی و انگلیسی مسلط است.

زندگینامه[ویرایش]

جلال جلالی‌زاده ۱۳۳۹ در روستای گلین از توابع سنندج در یک خانوادهٔ روحانی متولد شد. در دوران کودکی دروس عربی و دینی را نزد پدرش حاج علی جلالی‌زاده خواند. در سال ۱۳۵۲ در امتحان متفرقه ششم ابتدایی شرکت کرد و قبول شد. او در سال ۱۳۵۷ در دبیرستان کورش کبیر موفق به اخذ دیپلم تجربی شد. در سال ۱۳۶۲ در دانشگاه تهران رشتهٔ الهیات پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۶ برای کارشناسی ارشد در رشتهٔ فقه و مبانی حقوق پذیرفته شد و در همان سال در دانشگاه رازی استخدام شد. در سال ۱۳۷۲ در امتحان دکتری پذیرفته شد و در سال ۱۳۷۶ با نوشتن اصولیان کرد و نقش آنان در تحول علم اصول فارغ‌التحصیل شد. در سال ۱۳۷۶ معاون پژوهشی دانشگاه کردستان، ۱۳۷۸ عضو شورای اسلامی شهر سنندج، ۱۳۷۹ از سوی مردم به عنوان نمایندهٔ مردم سنندج انتخاب شد. از سال ۱۳۷۹ عضو شورای مرکزی جبههٔ مشارکت و پس از آن دبیر شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد می‌باشد . ایشان در حال حاضر استاد دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق شافعی دانشکدهٔ الهیات دانشگاه تهران می‌باشد . وی از دوستان و یاران نزدیک بهاالدین ادب دیگر نماینده سنندج در مجلس ششم بود.

جلالی زاده از اعضای مؤسس حزبی می‌باشد که در اوایل سال ۱۳۸۴ با عنوان جبهه متحد کرد با همکاری جمعی از فعّالان سیاسی و فرهنگی کُرد بنیان نهاده شد.

آثار[ویرایش]

تألیفات و ترجمه ها[ویرایش]

 • "تاریخ فقه و فقها"
 • "کردها نوادگان مادها"
 • "سفر آخر (تراژدی واقعی یک خانوادهی کرد)"
 • "گفتگو همیشه"
 • "درر جلالی"
 • "آینهی احکام در فقه شافعی"
 • "انقلابی در سنت نبوی"
 • "نقش ازدواج در سلامت جامعه"
 • "تاریخ اصول فقه"
 • "واژه های نورانی"
 • "آیا ما شایسته دموکراسی هستیم؟"
 • "توضیح المسائل"
 • "مبانی اصول فقه"[۱][۲]

بازداشت[ویرایش]

جلالی‌زاده به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق سخنرانی از سوی دادگاهی محلی درآق قلای گرگان به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. وی متهم شده‌است که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سخنانی برای مردم اهل سنت آق قلا ایراد کرده‌است که به زعم دادگاه تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از آن مستفاد می گردد. جلالی‌زاده در این سخنرانی بطور معمول از ضرورت آزادی‌های بیان، آزادی عقیده، آزادی مطبوعات، بهره مندی مساوی ایرانیان و اهل سنت از قدرت و ثروت ملی دفاع کرده و از تبعیضهای موجود انتقاد کرده‌است. جلالی‌زاده این سخنرانی را ۱۶ خرداد سال ۱۳۸۴ و در جریان انتخابات ریاست جمهوری به نفع نامزد اصلاح طلبان پیشرو درآق قلا ایراد کرده‌است. دادگاه گزیده ای از سخنان تقطیع شده جلالی‌زاده را مبنای صدور حکم سنگین یک سال زندان برای این او قرارداده است. در حکم تصریح شده که گزیده سخنان دکتر جلالی زاده از نوار پیاده شده‌است.

پیوندهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]