خرداد (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خرداد
تصویر صفحه اول روزنامه خرداد درباره حمله به کوی دانشگاه تهران (۱۸ تیر ۱۳۷۸)
مدیر مسئولعبدالله نوری
سردبیر ارشدعلی حکمت
زبانفارسی


خرداد روزنامه‌ای بود به مدیرمسئولی عبدالله نوری و سردبیری علی حکمت، که از روز شنبه ۱۴ آذر ۱۳۷۷ در ایران منتشر شد و در سال ۱۳۷۸ توقیف شد.

این روزنامه در کنار روزنامه صبح امروز با انتشار بیشترین تحلیل‌ها و اخبار مربوط به ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای ایران، آن‌را به پرونده‌ای ملی تبدیل نمودند[۱].

عمادالدین باقی از نویسندگان این روزنامه بود.

حمله تروریستی با بمب دستساز[ویرایش]

علی حکمت می گوید: «آقای نوری به مکه رفته بود. ما هم بعد از قتل فروهر روز‌ها و شب‌های پرالتهابی را در خرداد داشتیم. یک‌مرتبه صدای انفجاری مهیب آمد.»

بر‌اساس گفته‌های شاهدان عینی و گواهی دربان ساختمان، دو نفر موتور‌سوار یک بمب دست‌ساز را آورده بودند تا آن را داخل پارکینگ ساختمان پرت کنند و اگر این بمب داخل پارکینگ می‌افتاد، ساختمان از زیر ریزش می‌کرد؛ اما وقتی این‌ها بمب را پرت می‌کنند، بمب به نرده‌های آهنی جلوی فضای سبز می‌خورد و در جوی آب می‌افتد و منفجر می‌شود.

او به کارکنان دستور می دهد که به محل حادثه نروند و به کارشان ادامه دهند و به انها می گوید که بمب صوتی بود در حالیکه بمب واقعی بوده است.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. جلال یعقوبی (۷ ژانويه ۲۰۱۴ - ۱۷ دی ۱۳۹۲). «۴۴ روز تاریخی مطبوعات ایران؛ از اولین قتل تا بیانیه وزارت اطلاعات». بی‌بی‌سی فارسی. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. نیوز، اخبار روز ایران و جهان | آفتاب (۱۳۹۷/۱۲/۱۵ - ۱۰:۲۹). «ماجرای بمب گذاری در روزنامه عبدالله نوری». fa. دریافت‌شده در 2021-09-01. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)