جامعه زینب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


جامعه زینب(س)
دبیرکلاعظم حاجی عباسی
بنیان‌گذارمریم بهروزی
بنیان‌گذاری۱۳۶۵ (غیررسمی)
۱۳۷۰ (رسمی)
وابستگی ملیجبهه پیروان خط امام و رهبری
۳ از ۲۹۰

جامعه زینب (س) یکی از گروه‌های سیاسی اصولگرا در ایران است که جزو اولین احزاب زنان به شمار می آید و اعضای آن را زنان تشکیل می‌دهند. این گروه در سال ۱۳۶۵ تأسیس شد و در سال 1370 موفق به اخذ مجوز فعالیت از وزارت کشور گردید. این حزب یکی از ۱۴ تشکل عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری بوده است.[۱] بیانگذار و دبیر کل پیشین این حزب مرحومه مریم بهروزی نماینده مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای ۹۹ نفر است. مرضیه وحید دستجردی اولین وزیر زن جمهوری اسلامی از اعضای اصلی جامعه زینب (س) است.[۲]

دهمین مجمع عمومی در بهمن ماه سال 1397 برگزار و 14 نفر بعنوان اعضای شورای مرکزی و بازرسین، شامل خانم ها: اعظم حاجی عباسی بعنوان دبیر کل ،زهرا صادقی،آزاده عرب نژاد،معصومه زعفرانی بهروز، اکرم خبازها، لیلا وطن خواه، فلورا جاودانی،مرضیه کریمی نوری،طهورا نوروزی،الهه مولایی،بتول توکلی، مریم محمودزاده،محترم طلوعی،فرحناز قاعد رحمتی،سمیه کرمانی انتخاب شدند.

تاریخچه[ویرایش]

جامعه زينب (س) حزبی فراگیر، ملی و مختص زنان با حدود نیم قرن سابقه سياسي ، فرهنگي ، عقيدتي، اجتماعي درنظام جمهوري اسلامي ايران مي باشد. اين حزب موفّق متشكّل از انديشمندان ،متفّكرين، متقّدمين، مبارزين پيش ازانقلاب به رهبري امام خميني(ره) است و پس از انقلاب شكوهمند اسلامي و تعطيلي حزب جمهوري اسلامي به توصیه مقام معظم رهبري كه در آن زمان عهده دار مقام رياست جمهوري بودند و تأكيد فراوان ايشان مبني برگسترش فعاليتهاي تشكيلاتي زنان ، برای كليه اقشار جامعه اعم از دانشجويان ، فرهنگيان، متخصصين حوزه و دانشگاه و .... را در برگرفت . اين تشكيلات عظيم در سال 1365 اعلان موجودیت کرد در سال 1372بطور رسمي به ثبت رسيد و با ساختار تشكيلاتي منسجم از هيئت مؤسس،شوراي مركزي و هيئت اجرائي ، متشكل از هسته هاي مقاومت قبل از انقلاب كه اغلب آنها بعد از انقلاب عضو حزب جمهوري اسلامي شده بودند و عناصر شایسته و ارزشی از خواهران عضو حزب جمهوری اسلامی ایران و افراد شناسائي شده توسط حامعة زینب (س) همسو با جامعه روحانيت مبارز درخط ولايت فقیه و حمايت همه جانبه از نظام جمهوری اسلامی ایران درتمامي عرصه هاي سياسي ، فرهنگي ، اجتماعي درخشيدند. بعدازتأسيس جامعة زينب (س) تشكلهاي ديگرصنفي سياسي همگرا ازجمله جامعه اسلامي فرهنگيان،جامعة اسلامي مهندسين،جامعه اسلامي دانشجويان،دانشگاهيان،پزشكان وغيره پديد آمدند.

جامعه زينب (س) تشكيلات غير دولتي است[ویرایش]

تشكّلات دولتي نوعاً به وسيله دولت پديد آمده و با بودجه دولتی وزيرنظردولت انجام وظيفه مي كنند وعمدتاً به كارهاي اجرائي مي پردازند . تشكل هاي غيردولتي براساس تفكري خاص و اهداف معین پديد آمده و شكل مي گيردوسياست گذاري، تصميمات واجرائيات آنهابصورت آزادو مستقل انجام مي شود،بودجة تشكلهاي غيردولتي نيزبه وسيله حق عضویت وكمكهاي مردمي تأمين می گردد.

اصول و مبانی فکری[ویرایش]

اعتقاد و پایبندی به اسلام واجرای احکام شرعی وآموزه های دینی و اصل مترقی(ولایت فقیه)به عنوان نمادعینی مردمسالاری دینی،مبانی واهداف جمهوری اسلامی ایران است و همچنین حفظ،ترویج وتحقق اندیشه وآموزه های امام خمینی(ره) معمار بزرگ انقلاب ورهنمودهای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بویژه در زمینه رشد و تعالی زنان در عرصه های سیاسی،اجتماعی،خانوادگی وجهانی.

خط مشی[ویرایش]

1 _ عدالتخواهی در همه عرصه های فردی ، اجتماعی ، خانوادگی 2_ تحول گرائی و نوگرائی عقلانی در چارچوب مبانی مترقی اسلامی و قانون اساسی و بکارگیری روشهای جدید مبتنی بر اصول علمی و تجربی برای تضمین پویایی جامعه 3 _تقویت آزاد اندیشی و مبارزه با تحجر و التقاط 4_ پذیرش اصول راهبردی عزت ، حکمت ، مصلحت و نفی هرگونه سلطه گری و سلطه پذیری به عنوان جهت گیری اصلی سیاست های کلان 5_ تلاش در جهت گسترش اخلاق و معنویت و مناسبات سالم اجتماعی و تحکیم مبانی خانوادگی با تاکید بر ارتقاء منزلت زنان و نقش آفرینی آنان با الگوگیری از دو بانوی بزرگ اسلام (حضرت زهرا و حضرت زینب سلام الله علیها)

عضویت[ویرایش]

زنان فرهیخته،انقلابی،متعهد،دین مدار و ولایت پذیر که معتقد به چهاراصل:اسلام _ انقلاب امام و رهبری _ ولایت فقیه باشند می توانند عضو جامعة زینب(س) شوند و درحوزه های تشکیلاتی ، کلاس های آموزشی و کمیته های سیاسی فرهنگی ، اعتقادی و بین المللی فعال باشند و در جهت پیشبرد اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران ایفاء نقش نمایند .

جايگاه حقوقي جامعه زينب (س)[ویرایش]

جامعه زینب (س) دارای پروانه رسمی فعالیت و اساسنامه ممهور به مهر وزارت کشور وثبت شرکتها و ، دارای ۸۰ شعبه در استان ها و شهرستانهای کشور و ۲۲ منطقه در تهران می باشد، عضو هئیت موسس جبهه پیروان خط امام و رهبری و عضو فعال و موثر خانه احزاب و شورای هماهنگی است و سابقه مقام مشورتی در سازمان ملل متحد می باشد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. معرفی جامعه زینب بایگانی‌شده در ۱۱ دسامبر ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine وب‌گاه رسمی جامعه زینب
  2. حزبی‌های کابینه دهم[پیوند مرده] دیپلماسی ایرانی