جامعه زینب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جامعه زینب (س)
دبیرکلاعظم حاجی عباسی
بنیان‌گذارمریم بهروزی
بنیان‌گذاری۱۳۶۵ (غیررسمی)
۱۳۷۰ (رسمی)
وابستگی ملیجبهه پیروان خط امام و رهبری
۳ از ۲۹۰
وبگاه

جامعه زینب (س) یکی از گروه‌های سیاسی اصولگرا در ایران است که جزو اولین احزاب زنان به‌شمار می‌آید و اعضای آن را زنان تشکیل می‌دهند. این گروه در سال ۱۳۶۵ تأسیس شد و در سال ۱۳۷۰ موفق به اخذ مجوز فعالیت از وزارت کشور گردید. این حزب یکی از ۱۴ تشکل عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری بوده‌است.[۱] بیانگذار و دبیرکل پیشین این حزب مرحومه مریم بهروزی نماینده مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای ۹۹ نفر است. مرضیه وحید دستجردی اولین وزیر زن جمهوری اسلامی از اعضای اصلی جامعه زینب (س) است.[۲]

دهمین مجمع عمومی در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ برگزار و ۱۴ نفر بعنوان اعضای شورای مرکزی و بازرسان، شامل خانم‌ها: اعظم حاجی عباسی بعنوان دبیرکل، زهرا صادقی، آزاده عرب نژاد، معصومه زعفرانی بهروز، اکرم خبازها، لیلا وطن‌خواه، فلورا جاودانی، مرضیه کریمی نوری، طهورا نوروزی، الهه مولایی، بتول توکلی، مریم محمودزاده، محترم طلوعی، فرحناز قاعد رحمتی، سمیه کرمانی انتخاب شدند.

تاریخچه[ویرایش]

جامعه زینب (س) حزبی فراگیر، ملی و مختص زنان با حدود نیم قرن سابقه سیاسی، فرهنگی، عقیدتی، اجتماعی درنظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. این حزب موفّق متشکّل از اندیشمندان، متفّکرین، متقّدمین، مبارزین پیش ازانقلاب به رهبری امام خمینی (ره) است و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و تعطیلی حزب جمهوری اسلامی به توصیه مقام معظم رهبری که در آن زمان عهده‌دار مقام ریاست جمهوری بودند و تأکید فراوان ایشان مبنی برگسترش فعالیتهای تشکیلاتی زنان، برای کلیه قشرها جامعه اعم از دانشجویان، فرهنگیان، متخصصین حوزه و دانشگاه و … را دربرگرفت. این تشکیلات عظیم در سال ۱۳۶۵ اعلان موجودیت کرد در سال ۱۳۷۲بطور رسمی به ثبت رسید و با ساختار تشکیلاتی منسجم از هیئت مؤسس، شورای مرکزی و هیئت اجرائی، متشکل از هسته‌های مقاومت قبل از انقلاب که اغلب آنها بعد از انقلاب عضو حزب جمهوری اسلامی شده بودند و عناصر شایسته و ارزشی از خواهران عضو حزب جمهوری اسلامی ایران و افراد شناسائی شده توسط حامعة زینب (س) همسو با جامعه روحانیت مبارز درخط ولایت فقیه و حمایت همه‌جانبه از نظام جمهوری اسلامی ایران درتمامی عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی درخشیدند. بعدازتأسیس جامعة زینب (س) تشکلهای دیگرصنفی سیاسی همگرا ازجمله جامعه اسلامی فرهنگیان، جامعة اسلامی مهندسین، جامعه اسلامی دانشجویان، دانشگاهیان، پزشکان وغیره پدید آمدند.

جامعه زینب (س) تشکیلات غیردولتی است[ویرایش]

تشکّلات دولتی نوعاً به وسیله دولت پدید آمده و با بودجه دولتی وزیرنظردولت انجام وظیفه می‌کنند وعمدتاً به کارهای اجرائی می‌پردازند. تشکل‌های غیردولتی براساس تفکری خاص و اهداف معین پدید آمده و شکل می گیردوسیاست گذاری، تصمیمات واجرائیات آنهابصورت آزادو مستقل انجام می‌شود، بودجة تشکلهای غیردولتی نیزبه وسیله حق عضویت وکمکهای مردمی تأمین می‌گردد.

اصول و مبانی فکری[ویرایش]

اعتقاد و پایبندی به اسلام واجرای احکام شرعی وآموزه‌های دینی و اصل مترقی (ولایت فقیه) به عنوان نمادعینی مردمسالاری دینی، مبانی واهداف جمهوری اسلامی ایران است و همچنین حفظ، ترویج وتحقق اندیشه وآموزه‌های امام خمینی (ره) معمار بزرگ انقلاب ورهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بویژه در زمینه رشد و تعالی زنان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، خانوادگی وجهانی.

خط مشی[ویرایش]

۱ _ عدالتخواهی در همه عرصه‌های فردی، اجتماعی، خانوادگی ۲_ تحول گرائی و نوگرائی عقلانی در چارچوب مبانی مترقی اسلامی و قانون اساسی و بکارگیری روشهای جدید مبتنی بر اصول علمی و تجربی برای تضمین پویایی جامعه ۳ _تقویت آزاداندیشی و مبارزه با تحجر و التقاط ۴_ پذیرش اصول راهبردی عزت، حکمت، مصلحت و نفی هرگونه سلطه گری و سلطه پذیری به عنوان جهت‌گیری اصلی سیاست‌های کلان ۵_ تلاش در جهت گسترش اخلاق و معنویت و مناسبات سالم اجتماعی و تحکیم مبانی خانوادگی با تأکید بر ارتقاء منزلت زنان و نقش آفرینی آنان با الگوگیری از دو بانوی بزرگ اسلام (حضرت زهرا و حضرت زینب سلام الله علیها)

عضویت[ویرایش]

زنان فرهیخته، انقلابی، متعهد، دین مدار و ولایت پذیر که معتقد به چهاراصل:اسلام _ انقلاب امام و رهبری _ ولایت فقیه باشند می‌توانند عضو جامعة زینب (س) شوند و درحوزه‌های تشکیلاتی، کلاس‌های آموزشی و کمیته‌های سیاسی فرهنگی، اعتقادی و بین‌المللی فعال باشند و در جهت پیشبرد اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران ایفاء نقش نمایند.

جایگاه حقوقی جامعه زینب (س)[ویرایش]

جامعه زینب (س) دارای پروانه رسمی فعالیت و اساسنامه ممهور به مهر وزارت کشور وثبت شرکتها و، دارای ۸۰ شعبه در استان‌ها و شهرستانهای کشور و ۲۲ منطقه در تهران می‌باشد، عضو هئیت مؤسس جبهه پیروان خط امام و رهبری و عضو فعال و مؤثر خانه احزاب و شورای هماهنگی است و سابقه مقام مشورتی در سازمان ملل متحد می‌باشد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. معرفی جامعه زینب بایگانی‌شده در ۱۱ دسامبر ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine وبگاه رسمی جامعه زینب
  2. حزبی‌های کابینه دهم[پیوند مرده] دیپلماسی ایرانی