پرش به محتوا

تفکیک جنسیتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نماد تفکیک جنسیتی

تفکیک جنسیتی یا جداسازی جنسی[۱] جداسازی افراد بر مبنای جنسیت آن‌ها است. توالت‌ها، حمام‌های عمومی، تخت خواب ها، خوابگاه‌ها، رختکن‌ها، اتوبوس‌ها، وسایل نقلیهٔ عمومی و زندان‌ها از جمله مواردی است که در بعضی از نواحی از نظر جنسیتی جداسازی می‌شوند.

پدیده تفکیک جنسیتی که بر اساس آموزه‌های اسلامی به‌عنوان «جلوگیری از اختلاط نامحرم» تعریف می‌شود.[۲]

عقیده‌های فرهنگی و دینی[ویرایش]

در یهودیت[ویرایش]

در کنیسه‌ها، بخش مردان و زنان با پرده‌ای به نام مهیتزا جدا می‌شود.

همچنین یهودیان ارتدوکس معتقدند که زنان باید لباس‌های کاملاً پوشیده به تن داشته باشند و در اماکن عمومی، جدا از مردان بنشینند یا بایستند.[۳]

در اسلام[ویرایش]

در اسلام، تنها بودن زن و مردی که خویشاوندی نزدیک با هم ندارند (محرم هم شناخته نمی‌شوند)، ممنوع است؛ اما ارتباط زن و مرد مطلقاً ممنوع نشده است. در قرآن، سخن گفتن موسی با دختران شعیب[۴] و سلیمان با بلقیس ملکه سبا[۵]؛ نمونه‌هایی از این ارتباط به‌شمار می‌رود. در سنت، نیز نمونه‌هایی از ارتباط زن و مرد دیده می‌شود؛ خدیجه دختر خویلد پیش از ازدواج با محمد، مال‌التجاره‌ای را در اختیار او قرار داد و او را برای یک سفر تجاری به شام فرستاد. با این حال در احادیث، شواهدی از جدایی جنسیتی موجود است؛ قرآن و سنت نیز محدودیت‌هایی را برای ارتباط زنان و مردان در نظر گرفته‌اند. از جمله این محدودیت‌ها، حجاب برای زنان است؛ که برخی آن را پوشانیدن تمام بدن زن و برخی آن را پوشانیدن بدن زن به جز چهره و دست دانسته‌اند و برخی از علما حجاب را اختیاری و توصیه توصیف می‌کنند چنانکه روایت شده در عصر محمد زنان بازاری قسمتی از سینه هایشان معلوم بوده و محمد دستور داده لااقل پارچه و یا چیزی شبیه به آن را برای پوشش حداقلی بپوشند[۶]. در قرآن نیز بیش از توصیه به حجاب به حفظ نگاه مردان توصیه شده است. همچنین نظر به نامحرم، در برخی روایات زنای چشم نامیده شده است.[۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «جداسازی جنسی» [مطالعات زنان] هم‌ارزِ «sex segregation»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ جداسازی جنسی)
  2. . ۲۵ تیر ۱۳۹۰ [jahannews.com/analysis/176183/استقبال-تفکیک-جنسیتی-مدارس-آمریکا jahannews.com/analysis/176183/استقبال-تفکیک-جنسیتی-مدارس-آمریکا] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). دریافت‌شده در ۲۵ تیر ۱۳۹۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  3. دیوان عالی اسرائیل: جدایی زن و مرد در اتوبوس‌ها غیرقانونی است، بی‌بی‌سی فارسی
  4. قرآن ۲۸:۲۳
  5. قرآن ۲۷:۴۲
  6. شیعیان دوازده امامی جعفر صادق ، قرآن کریم ، سوره نور ، مسند احمد بن حنبل.
  7. مسند امام احمد بن حنبل، حدیث ۲۱۰۳۴ رواه ابن مسعود