اینترا (نویسنده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اینترا
Intra (Diran Chrakian).jpg
نام اصلی
تیران چراکیان
زاده۱۱ سپتامبر ۱۸۷۵
کنستانتینوپل،
درگذشته۱۹۲۱ (۴۶ سال)
سیلوان،
پیشهنقاش نویسنده، شاعر و معلم
ملیتارمنی

تیران چراکیان (ارمنی: Տիրան Չրաքյան؛ انگلیسی: Diran Chrakian) با نام ادبی اینترا (ارمنی: Ինտրա؛ انگلیسی: Intra؛ ‏ زاده ۱۱ سپتامبر ۱۸۷۵ در کنستانتینوپل - درگذشته ۱۹۲۱ در سیلوان) یک نقاش نویسنده، شاعر و معلم ارمنی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در کالج بربریان کنستانتینوپل تحصیل نمود. سپس کالج هنری را به پایان رساند جایی که آثار وی توسط ایوان آیوازوفسکی نقاش برجسته ارمنی مورد ستایش قرار گرفت. اینترا به عنوان معلم نیز فعالیت نمود؛ وی مقالات، پژوهش‌های ادبی و یادداشت‌های به رشته تحریر درآورد. وی همچنین عضو برجسته کلیسای ادونتیست‌های روز هفتم در امپراتوری عثمانی بود که در سال ۱۹۱۳ به این کلیسا پیوست. وی کتاب‌های خویش "دنیای درونی" (Ներաշխարհ, مقالات، ۱۹۰۶) و "جنگل درختان سرو" (Նոճաստան, غزلیات ۱۹۰۸) را با نام ادبی "اینترا امضاء می‌نمود. پس از وقایع نسل‌کشی ارمنی‌ها در سال ۱۹۱۵ توسط حکومت ترکان جوان عثمانی، اینترا نیز هدف خویش را از دست داد. به مانند یک آواره در میان استان‌های عثمانی ره می‌پیمود و عشق و یگانگی را موعظه می‌کرد. در سال ۱۹۲۱ توسط مقامات تُرک تبعید شد وی در مسیر تبعید شکنجه و کشته شد.[۱]


پانویس[ویرایش]

  1. "While Justice Lingers". In addition to Zadour Baharian, the most prominent Adventist victim of the genocide was certainly Diran Tcharakian.

منابع[ویرایش]