سیراک ملکونیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیراک ملکونیان
سیراک ملکنیان - Sirak Melkonian.jpg
زادهٔ۱۳۱۰
تهران
محل زندگیتورنتو
ملیتارمنی-ایرانی
پیشهنقاش
مذهبکلیسای حواری ارمنی

سیراک ملکونیان (۱۳۱۰خ/۱۹۳۱م) در تهران به دنیا آمد.

سبک وی ویژه خود اوست که اگر چه مدرن، با خطوط ساده و خشک به نظر می‌رسد ولی بسیار چشم‌نواز و محسورکننده است و بیننده را به خود جذب می‌کند. وی از شاگردان مارکو گریگوریان، یکی از پایه گذاران هنر مدرن ایران بود.

سیراک ملکونیان از ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۴ در تهران به صورت خصوصی به تدریس نقاشی مشغول بود. در حال حاضر در تورنتو مشغول به تدریس نقاشی است.

نمایشگاه‌ها[ویرایش]

ملکونیان در بیش از ۳۵ نمایشگاه انفرادی و گروهی در سطح جهان شرکت کرده‌است. <<نمایشگاه‌های سالانه انجمن فرهنگی ایران و شوروی (۱۹۵۰–۱۹۵۳م)، نمایشگاه گروهی نقاشان معاصر ایران در انجمن مهرگان (۱۹۵۴م)، گالری استتیک[۱] (۱۹۵۷م)، گالری هروه اودرمات[۲] در پاریس، گالری گورکی، نمایشگاه گروهی در ایران، و غیره.>>

جوایز[ویرایش]

از جوایزی که وی موفق به کسب آن‌ها شده عبارت اند از: <<جایزهٔ دوسالانهٔ تهران، جایزهٔ دوسالانهٔ پاریس، جایزهٔ بین‌المللی آرت اکسپوزیسیون (دوسالانه)، جایزهٔ انجمن ایران - آمریکا و جایزهٔ هنرمندان معاصر ایران (دو بار).>>

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. gallery esthetic
  2. odermatt
  • Navasargian, Alice (1997). Iran - Armenia: Golden Bridges: 20th Century Iranian-Armenian Painters. Glendale: AAA Publishing House. p. 142-145. ISBN 978-0-9697620-0-3.