ستراک نظریان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ستراک نظریان
زادهٔ۱۳۲۷ خورشیدی
۱۹۴۸ (۷۲–۷۳ ساله)
منطقه فریدن، اصفهان
ملیتایرانی ارمنی‌تبار
شناخته‌شده براینقاشی آبرنگ

ستراک نظریان (ارمنی: Սեդրակ Նազարյան‎ زاده ۱۳۲۷ خورشیدی، منطقه فریدن، اصفهان)، نقاش ایرانی ارمنی‌تبار بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در سال ۱۳۲۷ خورشیدی (۱۹۴۸ میلادی) در منطقه فریدن، اصفهان به دنیا آمد. تحصیلات خویش را در مدرسه «موراد رافائل»، ونیز پی گرفت و در ۱۳۳۹ خورشیدی آکادمی هنرهای زیبای این شهر را به پایان رساند. وی به عنوان کارشناس مرمت و استادیار و مدرس در دانشگاه هنر شهید بهشتی بود. ستراک نظریان در زمینه مرمت تابلوهای نقاشی قاجار موجود در ایران نقش بسزایی داشته و دارد. با همت وی آثاری که با گذشت زمان در حال نابودی بود نجات یافتند. از اوائل انقلاب تاکنون وظیفه حفظ، نگهداری و مرمت تابلوهای نفیس جمع‌آوری شده در بنیاد مستضعفان به عهده وی است. در سال ۱۳۴۱ خورشیدی نمایشگاهی در انجمن فرهنگی ایران و ایتالیا از نقاشی‌های فارغ التحصیلان ایرانی-ایتالیا برگزار گردید که آثار نظریان در آنجا به نمایش درآمد. آثار او در موزه هنرهای معاصر تهران در کنار آثار دیگر نقاشان در ۱۳۸۰ خورشیدی به نمایش درآمد ستراک نظریان هم‌اکنون در تهران زندگی می‌کند.

فعالیت[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ژانت د. لازاریان. «نقاشان». در دانشنامه ایرانیان ارمنی. ویرایش اول. تهران: انتشارات هیرمند، ۱۳۸۲. شابک ۳–۵۰–۶۹۷۴–۹۶۴.
  • قضاریان، گریگور (۱۳۹۳). «تابلوی زندگی یک نقاش، هنرمند نقاش و مرمت کار آثار نقاشی، استاد ستراک نظریان». فصلنامه فرهنگی پیمان. سال هجدهم - زمستان (۷۰): ۱۶۶.
  • نمایشگاه آثار هنرمندان معاصر و نوگرای ارمنیان ایران، فصلنامه فرهنگی پیمان - شماره ۴۶ - سال دوازدهم - زمستان ۱۳۸۷
  • Navasargian, Alice (1997). Iran - Armenia: Golden Bridges: 20th Century Iranian-Armenian Painters. Glendale: AAA Publishing House. p. 150-151. ISBN 978-0-9697620-0-3.
  • «Iranian Painter (Armenian): Setrak Nazarian - Caroun».