گیرنده تصویر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک گیرنده تصویر سی‌سی‌دی بر روی صفحه مدار قابل انعطاف

گیرنده تصویر، سنسور تصویر یا حس‌گر تصویر، وسیله‌ای است که نور (بازتابیده از اشیاء) را به سیگنال‌ الکتریکی تبدیل می‌کند. این وسیله بیشتر در دوربین‌های دیجیتالی و سایر وسایل تصویربرداری بکار می‌رود. از مرسوم‌ترین حس‌گرهای تصویر می‌توان به حس‌گرهای سی‌سی‌دی و حس‌گرهای سی‌ماس اشاره نمود.

مقایسه سی‌ماس و سی‌سی‌دی

امروزه در بیشتر دوربین‌های عکس‌برداری دیجیتالی از حس‌گرهای سی‌سی‌دی یا سی‌ماس استفاده می‌شود. هر دو نوع حس‌گر، در دریافت و تبدیل نور به سیگنال الکتریکی به گونه یکسان عمل می‌کنند. وقتی که نور با تراشه نیمه‌هادی برخورد می‌کند بارهای الکتریکی در سنسور تصویر به وجود آمده و نگهداری می‌شوند. هم‌زمان با خواندن تصاویر توسط تراشه، این بارها به گره مشخصی رفته و ولتاژی متناسب با تعداد بارها ایجاد می‌شود. مدارهای جانبی دوربین، این ولتاژ را به داده‌های دیجیتالی تبدیل می‌کنند.

در حس‌گر سی‌ماس فرایند تبدیل سیگنال نوری به ولتاژ در داخل پیکسل رخ می‌دهد. این تکنولوژی مزیت آشکاری در کیفیت عکس ندارد. حس‌گر سی‌ماس کوچکتر است، توان الکتریکی کمتری مصرف کند و اطلاعات را سریعتر از سنسورهای سی‌سی‌دی بازمی‌خواند. در مقابل سی‌سی‌دی فناوری بالغ‌تری است و در اکثر جوانب با سی‌ماس برابری می‌کند.

منابع[ویرایش]