گیرنده تصویر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک گیرنده تصویر سی سی دی بر روی صفحه مدار قابل انعطاف

گیرنده تصویر یا سنسور تصویر یا به‌طور دقیق‌تر، حسگر تصویربرداری، وسیله‌ای است که تصاویر دیداری را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند. این وسیله بیشتر در دوربینهای دیجیتالی و سایر وسایل تصویربرداری بکار می‌رود. از مرسوم‌ترین حسگرهای تصویربرداری می‌توان به حسگرهای سی‌سی‌دی و حسگرهای سیماس اشاره نمود.

مقایسه سیماس و سی‌سی‌دی

امروزه در بیشتر دوربین‌های عکس‌برداری دیجیتالی از حسگرهای سی‌سی‌دی یا سیماس استفاده می‌شود. هر دو نوع حسگر، در دریافت و تبدیل نور به سیگنالهای الکتریکی به گونه یکسان عمل می‌کنند. وقتی که نور با تراشه نیمه‌هادی برخورد می‌کند بارهای الکتریکی در سنسور تصویر بوجود آمده و نگهداری می‌شوند. هم‌زمان با خواندن تصاویر توسط تراشه، این بارها به گره مشخصی رفته و ولتاژی متناسب با تعداد بارها ایجاد می‌شود. مدارهای جانبی دوربین، این ولتاژ را به داده‌های دیجیتالی تبدیل می‌کنند.

در حسگر سیماس فرایند تبدیل سیگنال نوری به ولتاژ در داخل پیکسل رخ می‌دهد. این تکنولوژی هم مزیت آشکاری در کیفیت عکس ندارد. حسگر سیماس توانایی این را دارد که با قطعات کوچکتر مورد استفاده قرار گیرد، نیروی کمتری مصرف کند و بازخونی اطلاعات را سریعتر از سنسورهای سی‌سی‌دی انجام دهد. در مقابل سی‌سی‌دی فناوری بالغ‌تری است و در اکثر جوانب با سیماس برابری می‌کند.

منابع[ویرایش]