فوکوس خودکار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فوکوس خودکار
چندین نقطه / مناطق تمرکز سبز که نشانگر مکانی فوکوس خودکار در آن قفل شده است
یک نقطه تمرکز سبز انتخاب شده با استفاده از اشاره فوکوس خودکار

فوکوس خودکار (به انگلیسی: Autofocus) (مخفف انگلیسی: AF) سیستمی است که به‌طور خودکار، لنز دوربین عکاسی را برای ایجاد تصویری دقیق بر روی گیرنده تصویر تنظیم می‌کند. دو دستهٔ کلی فوکوس خودکار وجود دارد: فعال و غیرفعال. در بیشتر دوربین‌ها با استفاده از کنتراست و در برخی دوربین‌ها از فروسرخ برای فوکوس خودکار استفاده می‌شود.[۱]

فوکوس خودکار اغلب با دکمه‌ای که بر روی لنز و در بعضی دوربین‌ها روی بدنهٔ دوربین تعبیه شده، قابل خاموش و روشن شدن است.[۲]

در روش فعال، دوربین برای انجام فوکوس خودکار، یک پرتو مادون قرمز، لیزر را به سمت جلو ارسال می‌کند. این اشعه پس از برخورد به جسم منعکس شده، دوربین آن را از طریق لنز دریافت می‌کند. سپس رایانه داخلی دوربین با احتساب زمان تأخیر رفت و برگشت اشعه و سرعت آن که مقدار مشخصی است، فاصلهٔ دوربین تا جسم را محاسبه و لنز را فوکوس می‌کند.

در روش غیر فعال، اشعه‌ای از دوربین خارج نمی‌شود بلکه فوکوس از طریق بررسی و تحلیل تصویر حاصل می‌شود. یک روش بسیار معمول، تشخیص کنتراست (Conyrast Detection) است. از این روش در بسیاری از دوربین‌های کامپکت، نیمه حرفه‌ای و دوربین‌های حرفه‌ای با پیش نمایش فعال (Live Preview) استفاده می‌شود. با استفاده از این ترفند، دوربین لنز را آن قدر حرکت می‌دهد تا در نقطه‌ای که قرار است در آن جا فوکوس انجام شود، بیشترین کنتراست به دست آید.

روش غیر فعال دیگر، تشخیص فاز (Phase Detection) است که در بعضی دوربین‌های حرفه‌ای به کار گرفته می‌شود. در این شیوه دوربین نور دریافتی از سوژه را به دو بخش تقسیم کرده و تصاویر حاصل از آن‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کند.فوکوس اتوماتیک در چه نقاطی از کادر انجام می شود؟

منابع

  1. rockwell, ken. "How to shoot sport". KenRockwell. Archived from the original on 20 January 2013. Retrieved 9 Jan 2013.
  2. team، topwp web design (۱۳۹۷-۰۸-۰۳). «فوکوس اتوماتیک AF یا Auto Focus چیست؟ | دوربین شاپ خرید دوربین عکاسی». دوربین شاپ خرید دوربین عکاسی کانن نیکون کنون nikon canon | خرید لنز حرفه ای | خرید دوربین فیلمبرداری. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۱-۰۳. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archiveurl= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archivedate= داده‌شده است (کمک)

پیوند به بیرون