نوردهی طولانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نوردهی درازمدت)
از نوردهی طولانی میتوان در عکاسی در شب برای ثبت تصاویر جالب از جاده ها استفاده کرد در حالی که مسیر جاده را برجسته نمایان میکند.
نوردهی دراز مدت باعث کشیده شدن نور چراغ‌ اتومبیل‌ها شده است. نورهای قرمز چراغ‌های عقب و نورهای سفید چراغهای جلو.

نوردهی طولانی در عکاسی برای ثبت تصویر از عناصری که بازتاب نوری کمتری داشته و در محیط‌هایی که از روشنایی کمتری برخوردار هستند این نوع تکنیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع عکاسی شاتر زمان طولانی‌تری از مقابل صفحه حساس به نور کنار می‌رود نور وارد دوربین شده و سطح حساس عکاسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این حالت عناصر ثابت به صورت واضح و عناصر در حال حرکت کشیده و محو ثبت می‌شوند.

از سایر تکنیک‌های نوردهی طولانی می‌توان به تکنیک موبیلاسیون Mvbylasyvn   - تکنیک لایت پینتینگ light painting -عکاسی از شب (چراغانی و شمع) و تکنیک star trails اشاره کرد.

نوردهی طولانی در روز[ویرایش]

نگاره‌ای از امواج دریای کارائیب در روز که با استفاده از تکنیک نوردهی طولانی با سرعت شاتر «۲۰s» و با کمک فیلتر کاهنده نور گرفته شده‌است. ضمنا در کادربندی نگاره به نسبت یک‌سوم توجه شده‌است.

در نور روز بخاطر شدت نور، نوردهی طولانی در حد چند دهم ثانیه و آن هم با بستن حداکثری دریچه دیافراگم ممکن است. اگر نوردهی‌های بیش از این نیاز باشد، باید برای کاهش نور ورودی به دوربین از فیلترهای کاهنده نور (ND) استفاده شود.

ابزار[ویرایش]

سه‌پایه
دکلانشور(بیشتر برای دوربین‌های آنالوگ کاربرد دارد)

ریموت کنترل

دکلانشور یا سیم آزاد کننده شاتر

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • عباسی، اسماعیل (۱۳۸۵). فرهنگ عکاسی. تهران: سروش. شابک ۹۶۴-۳۷۶-۴۱۰-۹.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Long-exposure photography». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۶ خرداد ۱۳۹۱ خورشیدی.