بوکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمونه‌ای از یک تصویر بوکه

بوکه (به انگلیسی: Bokeh) افکتی مات یا شکل هنری و زیباشناسانه برای عکاسی است که در نواحی خارج از فوکوس تصویر ایجاد می‌شود. بوکه با میزان تندی رنگ یا شارپنس تفاوت دارد، تندی رنگ اتفاقی است که در بالاترین نقطهٔ فوکوس رخ می‌دهد، اما بوکه بهترین موقعیت نقطه خارج از فوکوس را به نمایش می‌گذارد. بهترین لنز‌ها در حالت اتوماتیک نقاط نورانی خارج از فوکوس را به صورت دایره‌هایی با مرز مشخص و شارپ نشان می‌دهد، اما بوکه درست زمانی رخ داده است که لبه این دوایر نورانی محوشده باشد. عکاسان گاهی از تکنیک فوکوس سطحی برای نمایش بهترین نواحی خارج از فوکوس روی عکس استفاده می‌کنند.

عکس پرتره دختر با افکت بوکه در شب
نمونه‌ای از یک عکس پرتره‌ی سیلوئت با افکت بوکه. دیافراگم این عکس f1.4 می‌باشد.

بوکه اغلب، سایه‌روشن‌های گرد و کوچک پس‌زمینه است که بیشتر آشکار هستند، مانند انعکاس‌های زیبا از منابع نور که جلوهٔ خاصی به عکس می‌بخشند. البته افکت بوکه به سایه‌ روشن‌ها محدود نمی‌شود، مات شدن در تمامی نواحی خارج از فوکوس عکس رخ می‌دهد.

دقت کنید که این لنز ها هستند که در پدیده بوکه موثر هستند و دوربین های شما نمی توانند به خودی خود اینکار را انجام دهند و لنز های متنوع هم بوکه هایی منحصر به فرد خودشان را ارائه می دهند. لنز هایی که قدیمی تر هستند و هفت عد پره دارند شکل هایی با اضلاع را می ساختند در حالی که لنز های جدید شکل های دایره ای و بدون ضلع را می سازند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

چرخش نامحسوس بوکه در پس زمینه
چرخش بوکه

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]