ظهور ئی-۶

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فیلم ریورسال کداک اُکتاکروم

ظهور E-6، که اغلب به صورت اختصاری E-6 نامبرده می‌شود، یک پروسه کروموژنیک[پانویس ۱] برای ظهور فیلم‌های فوجی‌گروم[پانویس ۲]، اُگتاکروم[پانویس ۳] و دیگر فیلم‌های (اسلاید) عکاسی است.

بر خلاف بعضی از داروهای ظهور اسلاید، مانند: Kodachrome K-14 (که در مراکز ظهور کداک قابل انجام بود)، داروی E-6 با تجهیزاتی شبیه به لوازم ظهور فیلم سیاه و سفید، یا نگاتیو رنگی C-41، برای آماتورها هم قابل استفاده است. فرایند ظهور E-6 نسبت به تغییرات دما بسیار حساس است و برای ثابت نگهداشتن دما نیاز به یک سیستم اتوماتیک دارد.

تاریخچه[ویرایش]

داروی E-6 جایگزین داروهای کداک E-3 و E-4 گردیده است. ظهور E-3 به سرعت باعث بروز خفگی در طی فرایند برگشت تصویر در اثر نور می‌شد. داروی E-4 هم در اثر وجود عامل شیمیایی بوتیل آمین، بسیار سمی بود.

خواص[ویرایش]

بر خلاف ظهور فیلم‌های سیاه و سفید٬ در مراحل نهایی پروسه ئی-۶ ذرات نقره‌ی رو فیلم را از روی فیلم شسته می‌شوند. این فقدان نقره در فیلم ظاهر شده اجازه می‌دهد که فناوریهای دیجیتال پاکسازی ذرات خاک و خراشهای روی فیلم (مانند ICE) بتوانند با استفاده از نور مادون قرمز عکسهای اسکن شده را پاکسازی کنند.

در صورت شستشوی ناقض و یا گذشتن از این مرحله٬ عکس‌های ظاهر شده دارای کنتراست بیشتر٬ اشباع رنگ کمتر و فیلم دانه‌های بزرگتر خواهد بود. به این روش «گذشتن از نقره شویی» یا (Bleach Bypass) اطلاق می‌شود.

واژه‌نامه[ویرایش]

  1. chromogenic
  2. Fujichrome
  3. Ektachrome

پانویس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]