دمانگاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دمانگاشت یک گربه

دمانگاری یا تصویربرداری دمایی یا ترموگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری فروسرخ است. در این روش دوربین‌های دمانگار تابش فروسرخ طیف الکترومغناطیسی (طول موج ۹ تا ۱۴ µm) را دریافت کرده و از آنها دمانگاشت تهیه می‌کنند. بر اساس قانون تابش جسم سیاه، هر جسمی که دمایی بالاتر از صفر مطلقK) داشته باشد از خود تابش فروسرخ ساطع می‌کند که این امر امکان دیده شدن آن جسم را در صورت وجود یا عدم وجود نور مرئی فراهم می‌سازد. میزان پرتو فروسرخ منتشر شده از هر جسم با تغییرات دما متغیر است و این امر باعث می‌شود تا تغییرات نامحسوس دما نیز در تصویربرداری فروسرخ قابل روئیت باشند. این تصویر می‌تواند مقایسه دما را در سطوح بسیار بزرگ نیز فراهم سازد.

دمانگاشت دو ساختمان که میزان اتلاف انرژی را نشان می‌دهد

دمانگاری با عکاسی مادون قرمز تفاوت دارد.

دمانگاشت از ماری که دور دست یک انسان پیچیده‌است

کاربردهای دمانگاری[ویرایش]

  • تصویربرداری فروسرخ در پزشکی و ماموگرافی
  • باستان شناسی
  • قابلیت نمایش قطعات در حال خراب شدن بواسطه گرمای تولیدی آنها
  • نمایش دما در محیط‌های غیر قابل دسترس و خطرناک
  • نمایش تلفات گرما و انرژی در ساختمان‌ها و تاسیسات
  • مشاهده اجسام در تاریکی
  • ارزیابی ریسک آتش سوزی
  • ارزیابی آثار هنری

دوربین دمانگاری[ویرایش]

اين وسيله مفيد و كارآمد تجهيزي است كه انرژي حرارتي منتشر شده از اجسام را جمع آوري و آن را به يك تصوير رنگي با كيفيت تبديل مي كند .البته بايد توجه كرد كه تصاوير ايجاد شده توسط دوربين در اصل تصاويري خاكستري هستند كه با كمك كامپيوتر داخل دوربين به تصوير رنگي تبديل مي شوند. يكي از نکات مهمی که رعایت آن برای دستیابی دمای واقعی در دماسنج هاي مادون قرمز و توزيع دمایی صحیح در عکسهای بدست آمده از دوربینهای مادون قرمز،اهمیت زیادی دارد ، تنظیم صحیح پارامتر ضریب تابش سطح مورد اندازه گیری است .

دمانگاشت از تعدادی فیوز الکتریکی. فیوز سمت چپ دچار مشکل است و گرم شده‌است

وسایل اندازه گیری دما (ترموگراف)[ویرایش]

دستگاه های دمانگاری و یا ترموگراف امروزه به صورت گسترده ای رایج شده اند. به عنوان مثال، می توان به دستگاه SD200 اشاره کرد. این دستگاه ویژگی هایی از قبیل ذخیره اطلاعات بر روی کارت SD با فرمت اکسل و نمایش دوگانه فشار یا رطوبت و دما را دارا می باشد. دستگاه های پیشرفته تری همچون دستگاه EXTECH RHT20 قابلیت رسم گراف دما و قابلیت هشدار دهنده دمای بحرانی را دارا می باشد. برخی از این وسایل اندازه گیری عملکرد چندگانه نیز دارند، علاوه بر اندازه گیری دما، فشار و رطوبت را نیز اندازه گیری می کنند.[۱]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Thermography»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۲ میلادی).