الکتروسکوپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الکتروسکوپ

برق‌نما یا الکتروسکوپ وسیله‌ای است که با استفاده از آن می‌توان باردار بودن جسمی از نظر الکتریکی را شناسایی کرد. این دستگاه دارای استفاده‌های بیشتری نظیر نشان دادن نوع بار (منفی - مثبت)، و مقدار بار را دارد.

اجزای الکتروسکوپ[ویرایش]

یک الکتروسکوپ ساده دارای ۳ جز اصلی است:

  1. کلاهک فلزی
  2. میله فلزی
  3. یک ورقه تا شده طلا یا آلومینیوم

تاریخچه برق‌نما[ویرایش]

الکتروسکوپ اسبابی برای آشکارسازی وجود بار الکتریکی است الکتروسکوپ از دو ورقه طلا یا آلومینیم، تشکیل می‌شود که به یک سر میلهٔ رسانای فلزی متصل شده‌اند و میله به وسیلهٔ گیرهٔ عایقی نگاهداشته می‌شود، وقتی که میله و ورقه‌ها بار الکتریکی کسب کنند، ورقه‌ها بر اثر نیروی رانش متقابل حاصل از بارهای همنام از یکدیگر دور می‌شوند.

برای اولین بار آبراهام بنت در سال ۱۷۸۷ این الکتروسکوپ را ساخت؛ و بعداً شخصی بنام الکساندر ولتا آن را تکمیل کرد

چگونگی کارکرد الکتروسکوپ[ویرایش]

اول باید الکتروسکوپ دارای بار الکتریکی معین باشد. برای مثال الکروسکوپ دارای بار مثبت است. جسمی باردار را نزدیک کلاهک الکتروسکوپ می‌کنیم و اگر دو ورقه از هم باز شدند یعنی بار جسم و دستگاه هم نام است (طبق مثال، نتیجه می‌گیریم جسم دارای بار مثبت است) و اگر به هم نزدیک شوند یعنی بار دستگاه و جسم نا هم نام است (طبق مثال جسم دارای بار منفی است).

القای الکتریکی[ویرایش]

باردار کردن جسم رسانا را بدون تماس با جسم باردار را القای الکتریکی می‌گویند. بارجسم القاگر مخالف با بار جسم القا شونده است

باردار کردن الکتروسکوپ به روش القایی به بار مثبت[ویرایش]

میله پلاستیکی دارای بار منفی به کلاهک نزدیک می‌کنیم. الکترون‌های کلاهک رانده می‌شود و دو ورقه از هم باز می‌شود. درحالی که میله پلاستیکی نزدیک کلاهک است با انگشت الکتروسکوپ را به زمین وصل می‌کنیم. الکترون‌های اضافی به زمین منتقل می‌شود. ورقه‌ها خنثی شده روی هم می‌افتد. انگشت را برداشته و میله پلاستیکی را دور می‌کنیم. بار مثبت در تمام الکتروسکوپ پخش می‌شود. از این روش نیز می‌توان الکتروسکوپ را دارای بار معین کرد.

تعیین مقدار بار الکتریکی یک جسم توسط الکتروسکوپ[ویرایش]

برای تعیین دقیق نمی‌توان از این نوع الکتروسکوپ استفاده کرد برای همین از الکتروسکوپ‌های دیجیتالی و قوی که از طلا هستند استفاده می‌شود. اما برای تعیین از مقدار افزایش زاویه بین دو ورقه نسبت به زاویه قبلی و با توجه به هم نامی یا غیر هم نامی بار استفاده می‌شود.

منابع[ویرایش]

  • کتاب علوم تجربی سال سوم راهنمایی
  • جزوه معلمان فیزیک
  • کتاب سال هشتم متوسطه