موزه هنرهای تزئینی و معاصر اصفهان

مختصات: ۳۲°۳۹′۲۴٫۶۳″ شمالی ۵۱°۴۰′۲۷٫۷۹″ شرقی / ۳۲٫۶۵۶۸۴۱۷°شمالی ۵۱٫۶۷۴۳۸۶۱°شرقی / 32.6568417; 51.6743861
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

موزه هنر های تزئینی و موزه هنر های معاصر دو موزه ی جداگانه هستند که هر دو در عمارت رکیب خانه قرار دارند.

موزه هنرهای معاصر اصفهان
Isfahan Museum of Contemporary Art.jpg
موزه هنرهای معاصر اصفهان
نامموزه هنرهای معاصر اصفهان
کشورایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
کاربری کنونیموزه دوره ای برای آثار هنری معاصر
دورهٔ ساخت اثرصفويه

گنجینهٔ هنرهای تزئینی اصفهان و موزه هنرهای معاصر اصفهان دو موزه کنار هم در اصفهان هستند.

تاریخچع بنا

عمارت رکیب خانه در نزدیکی بناهایی همچون، تالار اشرف ـ کاخ چهلستون ـ عالیقاپو و توحیدخانه قرار دارد، که از جمله بناهای بافت قدیم اصفهان به شمار میرود. در اوایل قرن ۱۱ هجری مقارن با سلطنت شاه عباس اول به عنوان یکی از بنا های مجموعه دولتخانه صفوی احدث شد.

باتوجه به کلمه رکیبخانه مشخص میشود که این عمارت محل نگداری لوازم سوارکاری و یراق الات اصطبل دولتی بوده است.

بعد از پایان حکومت صفویه این عمارت متروک گردید و بعد ها در عصر قاجار به دستور حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی صدراعظم نیک اندیش فتحعلی شاه احیا شد .

در دوره حکومت مسعود میزا معروف به ( ضلل السلطان ) بعد از انجام تعمرات و الحاقاتی که با ان دوره سازگار بود به عنوان محل زندگی این حاکم تعین گردید

در دوران پهلوی اداره امار و ثبت احوال اصفهان در این محل مستقر شد و تغیراتی در ساختمان مخصوصا در جبه غربی ان صورت گرفت.

در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی رکیبخانه مورد مرمت اساسی قرار گرفت و بعد از بازسازی مقرر شد اشیاء موجود در موزه هنر های تزیینی تهران و بفیه اشیاء قدیمی به اصفهان منتقل و در این ساختمان به معرض تماشای عموم قرار گیربرلتند...


این مجموعه شامل مجموعه‌ای از آثار هنری در زمینه‌های متفاوت است که امروزه در عمارت رکیب‌خانه (که در قدیم‌الایام کاخ چهارباغ در آن مستقر بود) نگهداری می‌شود و نمایشگاه‌های مختلفی نیز به مناسبت‌های گوناگون در موزه بر پا می‌گردد که اکثر آن‌ها در زمینهٔ هنرهای اسلامی همچون خوشنویسی و نقاشی قهوه‌خانه‌ای و... هستند.

این موزه‌ها در خیابان استانداری قرار دارند.

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر اصفهان به عنوان یک موزه مستقل از موزه هنرهای تزئینی ،با مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ مترمربع ،دارای 6 گالری برای برگزاری نمایشگاه های هنرهای تجسمی و گنجینه ی نگهداری آثار فاخر است. این موزه طی سال های اخیر میزبان هنرمندان بسیاری بوده است .

وضعیت بازدیدکنندگان

بیشترین بازدیدکنندگان با فراوانی در حدود 40 درصد در طبقه ی سنی 34-25 سال قرار گرفته اند. با استناد به نتایج بدست آمده مهمترین عامل در بهره مندی از سرمایه فرهنگی روابط دوستی و آموزش آکادمیک است نه خاستگاه خانواده که بوردیو عامل اصلی بهره مندی سرمایه فرهنگی می داند. نقش رسانه های جمعی با فراوانی در حدود 4 درصد نقش ناچیزی در آشنایی بازدیدکنندگان با دنیای هنر داشته است. ارزیابی سرمایه اقتصادی و وضعیت رفاهی بازدیدکنندگان نشان می دهد بیش از 35 درصد از بازدیدکنندگان دارای وضعیت رفاهی متوسط هستند.

تور مجازی

به مناسبت روز جهانی موزه از تور مجازی موزه هنرهای معاصر اصفهان رونمایی شد. این تور مجازی، در راستای برنامه‌های موزه هنرهای معاصر اصفهان است که با آغاز شیوع ویروس کرونا، حضور در فضای مجازی را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش ایمنا، مهدی تمیزی، مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان ضمن تبریک روز جهانی موزه، گفت: در این تور مجازی، علاوه بر تماشای ساختمان موزه هنرهای معاصر اصفهان، که یکی از عمارت‌های قرار گرفته در دولتخانه صفوی است، تماشای منتخب آثار گنجینه این موزه نیز به دو زبان فارسی و انگلیسی مهیا شده است.

وی افزود: عمارت جٌبه‌خانه که امروزه موزه هنرهای معاصر اصفهان است، بخشی از دولتخانه صفوی بوده که در کنار دیگر آثار بر جا مانده از دوران‌ها به یادگار، به دست ما رسیده است. همسایه‌های این عمارت: رکیب‌خانه و تالار اشرف (در ضلع جنوبی)، تالار تیموری (در ضلع شمالی)، کاخ چهلستون (در ضلع شمال غربی) و مجموعه میدان نقش جهان و عمارت‌های اطراف آن (در ضلع شرقی) هستند. معماری امروز این بنا، قاجاری و دلیل آن، تخریب و بازسازی این عمارت صفوی در دوره قاجار است.

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان با اشاره به مساحت ۳ هزار متر مربعی موزه و ۱۸۰۰ متر مربعی زیربنای آن در دو طبقه، تصریح کرد: موزه هنرهای معاصر اصفهان که در اسفند سال ۱۳۷۳ به همت شهرداری اصفهان آغاز به کار کرد، وظیفه دارد به صورت دوره‌ای، نمایشگاه‌هایی از آثار ارزشمند هنر معاصر ایران و جهان را به نمایش درآورد. همچنین برپایی رویدادهای هنرهای تجسمی و نگاهبانی از آثاری که در گنجینه گردآوری شده، بر عهده این مرکز هنری است. گنجینه موزه از نظر حقوقی متعلق به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و از نظر معنوی متعلق به شهروندان این جهان شهر است.

ایده وقف آثار هنری، از برنامه‌های مهدی تمیزی در دوره مدیریت او بر موزه هنرهای معاصر اصفهان است و برنامه‌ریزی و تبلیغات برای اهدای آثار هنری به گنجینه این موزه، از سال ۱۳۹۷ آغاز شده است. اهدای بیش از ۳۷ قطعه اثر از هنرمندان ایرانی و ۴ قطعه اثر از هنرمندان خارجی و ثبت و پلاک بیش از ۶۰ قطعه اثر هنری ثبت نشده و موجود در انبارهای موزه، بخشی از این برنامه است. گنجینه موزه هنرهای معاصر اصفهان هم اکنون دارای ۹۶۵ قطعه اثر با ۵۵۶ شماره اموال است.

تور مجازی موزه هنرهای معاصر اصفهان و تماشای منتخب آثار گنجینه موزه، به مناسبت روز جهانی موزه، به آدرس http://imcart.ir/tour آماده تماشای علاقه‌مندان است.

کمپین حامیان موزه هنرهای معاصر اصفهان

کمپین حامیان موزه هنرهای معاصر اصفهان متشکل از هشت موزه دار ترم اخر رشته موزه داری دانشگاه هنر اصفهان تشکیل شده  جهت حمایت علمی از موزه و پیشبرد هرچه بهتر اهداف و رسالت موزه .

این کمپین قصد دارد تا موزه هنرهای معاصر،هنرمندان شاخص این حوزه و اثار این هنرمندان را در عرصه محازی به عامه مردم معرفی کند

لوگو کمپین.png

تاریخ تاسیس این کمپین اردیبهشت ۱۴۰۰

آدرس پیج اینستاگرام کمپین: Campaign_mhm@

موزه هنرهای نزئینی

موزه هنرهای تزئینی در اصفهان در سال 1995 تأسیس شد. بیش از 3000 اثر هنری از دوره صفوی و قاجار در موزه نگهداری می شود. ساختمان موزه متعلق به دوران عباس اول است. این بنا در دوره عباس اول به عنوان بخشی از آن ساخته شده است. در كنار موزه یك طبقه برج وجود دارد كه مربوط به دوران قاجار است. این برج ابتدا به عنوان برج دیده بانی و سپس به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت.

بخش‌های گنجینه

عمارت رکیب خانه
محوطه موزه هنرهای معاصر

در حال حاضر گنجینه هنرهای تزئینی ایران با فضائی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضای نمایشگاهی با در بر گرفتن هفت بخش دائمی صدها اثر نفیس هنری را برای بازدید عموم عرضه کرده‌است. ۷ بخش این موزه عبارت است از:

  • بخش خط و کتابت
  • آثار لاکی و روغنی
  • دستبافته‌ها و رودوزی‌های سنتی
  • نگارگری
  • آثار فلزی
  • آبگینه، سفال و چینی
  • آثار چوبی

خط و کتابت

بخش کتابت مجموعه‌ای از قطعات خوشنویسی اوراق و مجلدات قرآن کریم، احادیث، کتب ادعیه و اشعار است که به‌وسیله هنرمندان و خوشنویسان نامدار و بلند آوازه همچون محمد صادق خوانساری، میرعلی هروی و محمد هاشم لؤلؤ اصفهانی کتابت شده‌است.

آثار لاکی و روغنی

بخش آثار لاکی مجموعه زیبایی از انواع اشیاء لاکی مذهب، قلمدان‌ها، جای طومار، قاب‌های آئینه، تراز و جلد آلبوم و... است که از استادان بزرگی همچون آقا صادق میرزا بابای شیرازی سمیرمی، فتح الله شیرازی و آقا نجفعلی اصفهانی به یادگار مانده‌اند و با نقوش مختلف گل و مرغ، تک چهره، صورت‌سازی، ترنج و سر ترنج شکارگاه زینت یافته‌اند.

دست‌بافته‌ها

در این بخش منسوجات متنوع و کم نظیری از نمونه‌های آثار دورهٔ صفوی تا قاجار به نمایش گذاشته شده‌اند. قلمکارهای ساخت اصفهان از دیگر آثاری است که در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

نگارگری

در بخش نگارگری آثار نگارگری ایرانی در سبک و شیوه‌های مختلف به نمایش درآمده‌اند که از آن جمله می‌توان مینیاتورهای هرات، اصفهان، تبریز و تک چهره‌های قاجاری را بر شمرد. تابلو ارزشمند و نفیس «چوگان» اثر استاد حاج میرزا آقا امامی اصفهانی که به شیوهٔ سوخت و معرق و مینیاتور روی چرم خلق شده از آثار جالب این بخش است.

نگارخانه

منابع