چاپ افست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

چاپ افست[ویرایش]

چاپ افست چاپی ایست که به صورت گسترده به منظور چاپ انواع کتاب،مجله و بروشور و ... که قرار است با تیراژ بالا چاپ گردد مورد استفاده قرار می گیرد.در این نوع چاپ،کیفیت محصولات بسیار بالا می باشد.

چاپ افست،چاپ چهار رنگ می باشد.به این مفهوم که با استفاده از چهار رنگ اصلی(مشکی،زرد،قرمز و آبی) چاپ طرح صورت می گیرد و عمل ترکیبب رنگ بر روی کاغذ انجام می شود.

این نوع چاپ،شامل چند مرحله می باشد.دستگاه افست دارای 3 استوانه است.در واقع به منظور چاپ هر رنگ بر روی کاغذ از این 3 استوانه استفاده می گردد.استوانه ی اول استوانه ایست که زینک دور آن پیچیده می شود.زینک صفحه ای از جنس فلزی،پلاستیکی یا کاغذی می باشد که طرح مورد نظر برای چاپ را روی آن کپی می کند.زینک در لیتوگرافی ساخته می شود.

در بخش لیتوگرافی،فایل مورد نظر به چهار رنگ اصلی تفکیک شده و فایل مربوط به هر رنگ با استفاده از مواد پلیمری که حاوی مواد حساسی می باشد بر روی زینک چاپ می شود و تصویر ایجاد می گردد.جنس سطح زینک به گونه ای است که مرکب را جذب نمی کند ولی آب دوست است و در مقابل جنس سطح دیگر زینک چربی دوست و جاذب مرکب می باشد.با توجه به شکل 1،دو غلطک کوچک با زینک در تماس اند که یکی با محفظه ی آب و دیگری با محفظه ی مرکب در تماس است.غطک زینک متناسب با طرح،رنگ را جذب می کند.در واقع این صفحه با مواد شیمیایی به گونه ای حساس شده است که فقط نوشته ها و تصاویر طرح را به خود میگیرد.سپس طرح براثر فشار بر روی استوانه ی لاستیکی برمیگردد و این غلطک بر روی کاغذ می چرخد و مرکب به سطح کاغذ منتقل می شود.استوانه ی سوم وظیفه ی فشار کاغذ به استوانه ی لاستیکی را بر عهده دارد.

DE-Zeitungsrollenoffsetdruck by Steschke.jpg

چاپ افست نوعی از چاپ که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برمی گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. ماشین معمولی چاپ افست دارای سه استوانه‌است. در چاپ افست نخست آن چه را که باید چاپ شود بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌کنند، سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌گیرد. زینک را به دور نخستین استوانه می‌پیچند؛ طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی گردد. کاغذ سفید که متوالیا به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد. سرعت کار ماشین‌های چاپ افست بیش از چاپ مسطح (حروفی) می‌باشد.

از بزرگترین تولیدکنندگان ماشینهای چاپ افست درجهان کمپانی هایدلبرگ آلمان است .[۱]

علم شیمی نقش مهمی در چاپ افست دارد، چاپ افست تقابل بین آب و مرکب است که بر روی سطح پلیت که صفحه ای از جنس آلومینیوم می باشد صورت میپذیرد که اصطلاحاًدر چاپ افست به این صفحه زینک گفته می شود سطح رویی این صفحه توسط روش های الکترو شیمیایی اکسید شده است وتبدیل به اکسید آلومینیوم گردیده است تاسختی و مقاومت شیمیایی آن بالا رود . سطح رویی زینک را با مواد پلیمری حاوی مواد حساس به نور نمک های دیازونیوم پوشش می دهند.زینک توسط نور ماورای بنفش ویا لیزر نوردهی می شود تا تصویر برروی آن ایجاد گردد وسپس توسط یک محلول قلیایی شستشو می شود تا ماده پلیمری در نقاط نور خورده از روی سطح زینک برداشته شود بدین طریق دو ناحیه بر روی سطح زینک ایجاد می شود( نواحی آب دوست و نواحی چربی دوست)، نواحی تصویری روی سطح زینک که ازماده پلیمری تشکیل شده است چربی دوست و جاذب مرکب و نواحی دیگر آب دوست و جاذب رطوبت می‌باشد .برای آنکه در نواحی غیر تصویری سطح زینک، لایه نازکی از آب وجود داشته باشد تاازنفوذ مرکب به آن جلوگیری شود باید کشش سطحی آب ورودی به سطح زینک را کاهش داد که معمولاً با اضافه کردن موادی مانند ایزو پروپیل الکل این کار صورت می گیرد. همچنین آب موجود در ماشین چاپ که قسمتهای غیر تصویری را پوشش میدهد که اصطلاحاً محلول مرطوب کننده نامیده می شود باید دارای خاصیت اسیدی باشد و PH آن در محدوده 4.8-5.2 باشد که با استفاده از یک محلول بافری به نام داروی آب و اضافه کردن به محلول مرطوب کننده صورت می پذیرد.

جدول زیر ابعاد ورقی انواع دستگاه چاپ افست را به اختصار توضیح می دهد. ابعاد ورقی انواع ماشین چاپ افست مشخصات 35*25:کوچکترین دستگاه چاپ،ماشین نیم ورقی،استفاده جهت انجام کارهایی با ابعاد کوچک و نهایتاٌ دورو مثل سر برگ و تراکت 50*35:(GTO)ماشین یک ورقی،اغلب به صورت تک رنگ وجود دارد اما نوع چهار رنگ آن نیز موجود است. 60*45:ماشین یک و نیم ورقی، بیشتر جهت پوستر های رنگی،جلد مجلات کم تیراژ و فرمهای اداری مورد استفاده قرار میگیرد. 72*45:ماشین دو ورقی، پرکاربردترین دستگاه چاپ، بیشتر جهت پوستر های رنگی ، لفافه های اقتصادی برای جعبه و کتاب مورد استفاده قرار میگیرد. 70*50:ماشین دو و نیم ورقی، موارد استفاده این دستگاه ها مشابه دستگاه های دو ورقی است. 90*60:ماشین سه ورقی،بیشتر به منظور چاپ مجله ، پوستر های تبلیغاتی و لفافه های مواد غذایی و کتاب استفاده می گردد. 90*70:ماشین چهار ورقی، موارد استفاده این دستگاه بیشتر کار های رنگی پوستر و لفافه و کتاب است. 70*100:ماشین چهار و نیم ورقی،مناسب برای انجام کارهایی با تیراژ بالا 140*100:ماشین پنج ورقی،مناسب برای انجام چاپ های خاص مانند نقشه و یا چاپ با تیراژ بالا 160*120:ماشین شش ورقی، این دستگاه بیشتر جهت چاپ پوستر های رنگی، کتاب، مجله، لفافه و جعبه استفاده می شود. 200*:40:ماشین هشت ورقی، کارخانه های سازنده این دستگاه محدود هستند.

تفاوت کیفیت چاپ افست در مقایسه با چاپ دیجیتال: درچاپ افست کیفیت کار چهار رنگ بسیار بالاتر از کیفیت چاپ دیجیتال می باشد اما در چاپ تک رنگ مشکی کیفیت چاپ دیجیتال بهتر از چاپ افست است.مگر اینکه چاپ تک رنگ در چاپخانه هایی با دستگاه هایی جدید صورت گیرد که در این حالت چاپ افست با کیفیت بالاتر از چاپ دیجیتال عمل می کند. در کل می توان اینگونه استنباط نمود که چاپ افست کیفیت بالاتری نسبت به چاپ دیجیتال دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ماهنامه صنعت چاپ

http://www.rangarang-group.com/Page/38/offset-printing