ویکی‌پدیا:سرشناسی (دانشگاه‌ها)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

معیارهای زیر توسط اجتماع ویکی‌پدیا[۱] برای تشخیص سرشناسی مؤسسه‌های فعال در آموزش عالی (اعم از دانشکده ها،موسسه های آموزش عالی، دانشگاه ها) تعیین شده‌اند. لطفاً توجه داشته باشید که همانند سایر رهنمودهای سرشناسی، عدم احراز شرایط ذکرشده در زیر بدین معنا نیست که مقاله‌ای حتماً باید حذف شود.

معیارهای سرشناسی[ویرایش]

سرشناسی یک مؤسسه آموزش عالی در درجهٔ اول می‌تواند بر اساس رهنمود اصلی سرشناسی (موضوع بحث چندین منبع معتبر و مستقل بودن) احراز شود که در آن صورت معیارهای زیر نافی سرشناسی آن مؤسسه آموزش عالی نخواهند بود. در نبود چنین شرایطی، معیارهای زیر می‌توانند برای احراز سرشناسی مؤسسه‌های آموزش عالی به کار گرفته شوند:

  1. هر مؤسسه آموزش عالی که معیارهای ویکی‌پدیا:سرشناسی (سازمان‌ها و شرکت‌ها) را احراز کرد سرشناس است.
  2. اگر مؤسسه آموزش عالی توسط سازمان یا وبگاهی که در زمینهٔ رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی دارای اعتبار بالاست (نظیر یواس نیوز اند ورلد ریپورت)، رتبه‌ای برتر در سطح جهانی یا ملی به دست آورده باشد، سرشناس است.
  3. مؤسسه‌های آموزش عالی که برگزارکنندهٔ اصلی رویدادها و همایش‌های دانشگاهی معتبر در سطح بین‌المللی هستند، سرشناس هستند به شرط آن که سرشناسی و اعتبار خود این رویدادها و همایش‌ها اثبات شده باشد.
  4. هر مؤسسه آموزش عالی که در یک یا چند رشته به صورت مستمر فارغ‌التحصیل در مقطع مدرک دکتری داشته باشد سرشناس است.
  5. آن دسته از دانشگاه‌های علوم پزشکی که مسئول ارائهٔ خدمات بهداشتی و درمانی به یک جمعیت بزرگ هستند (مثلاً یک استان، یا یک شهر بزرگ) سرشناس هستند.
  6. اگر تعدادی از اعضای هیئت علمی در دانشکده‌های مختلف یک دانشگاه، در زمانی که عضو آن دانشگاه بوده‌اند برندهٔ جوایز مطرح که اعتباری مثال‌زدنی در سطح ملی یا بین‌المللی دارند (مثل نشان ملی، جایزهٔ دفتر رئیس‌جمهور، جایزهٔ نوبل، فیلدز، پولیتزر و نظایر آن که قبلا سرشناسی آنها احراز شده باشد) و یا عضویت پیوسته در فرهنگستان‌های ملی و ریاست انجمن‌های بین‌المللی شاخص را داشته باشند (که قبلا سرشناسی آنها احراز شده باشد) آن دانشگاه سرشناس است.

معیارهای غلط[ویرایش]

  • تمام دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم سرشناس هستند.

پانویس[ویرایش]

  1. این رهنمود بر پایه ویکی‌پدیا:نظرخواهی/رهنمود سرشناسی دانشگاه‌ها و بحث ویکی‌پدیا:سرشناسی (دانشگاه‌ها)/بایگانی ۱ ایجاد شده است.