ویکی‌پدیا:سرشناسی (ورزش‌ها)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

از این رهنمود برای سنجش سرشناسی مقالهٔ یک ورزشکار یا باشگاه ورزشی یا لیگ ورزشی استفاده می‌شود و اینکه آیا مقالهٔ مذکور معیارهای سرشناسی را برآورده می‌سازد یا خیر. یک مقاله باید دارای منابع معتبری باشد که نشان دهد موضوع موردنظر معیارهای رهنمود سرشناسی یا یکی از معیارهایی را که در ادامه خواهد آمد دارد.

اگر مقالهٔ موردنظر معیاری را که ادامه می‌آید داشته باشد، بدین معناست که احتمالاً معیار سرشناسی برای داشتن یک مقالهٔ جدا در ویکی‌پدیا را خواهد داشت. اگر معیارهایی که در این صفحه آمده‌اند در مقاله وجود نداشت، باید به دنبال راه‌های دیگری برای اثبات سرشناسی بود (مانند رهنمودهای عمومی سرشناسی یا رهنمودهای یک موضوع خاص).

باید توجه داشت که صرفاً نداشتن معیارهای درون این صفحه به معنی سرشناس نبودن مقاله نبوده و به این معنی که مقاله باید حذف شود نیست، و برعکس، برآورده شدن معیارهای این صفحه به این معنی نیست که مقاله باید نگه داشته شود. این‌ها تنها قوانینی سرانگشتی برای ویرایشگران جهت تصمیم‌گیری بهتر برای حفظ یا حذف مقاله در نظرخواهی برای حذف هستند که از رهنمودهای مرتبط تأییدپذیری و منابع معتبر استفاده می‌شود.

معیارهای اصلی[ویرایش]

یک فرد سرشناس فرض می‌شود مشروط به اینکه موضوع چاپ‌شده و پراهمیتی در منبعی دست‌دوم و معتبر و مستقل باشد. معیارهای این صفحه سعی دارند که نشان دهند فرد موردنظر احتمالاً معیارهای اصلی سرشناسی را دارد؛ برای مثال، در مسابقات بین‌المللی (مثل بازی‌های المپیک) شرکت داشته‌است.

  • پوشش جزئی از یک موضوع در منابع دست‌دوم می‌تواند به‌عنوان منبعی برای محتویات مقاله استفاده شود، اما این برای اثبات سرشناسی کافی نیست. این شامل فهرست‌هایی مانند اطلاعات فوتبال دانشگاه می‌شود.
  • از منبع دست اول می‌توان به عنوان منبع مطالب مقاله استفاده کرد، اما این‌ها نقشی در اثبات سرشناسی نخواهند داشت.
  • از بعضی منابع (برای نشان دادن سرشناسی) باید با احتیاط بیشتری استفاده کرد و باید به صورت معیاری جداگانه آن‌ها را بررسی نمود. منابع محلی باید کاملاً مستقل بوده و باید تا حدی تحت پوشش ویکی‌پدیا:سرشناسی (رویدادها) باشند. فهرست‌های آماری باید به‌وضوح پوشش موردنیاز را داشته باشند.