ویکی‌پدیا:سرشناسی (ورزش‌ها)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

از این رهنمود برای سنجش سرشناسی مقاله یک ورزشکار یا باشگاه ورزشی یا لیگ ورزشی استفاده می‌گردد و اینکه آیا مقاله مذکور معیارهای سرشناسی را برآورده می‌سازد یا خیر. یک مقاله باید دارای منابع معتبری باشد که نشان دهد موضوع مورد نظر معیارهای رهنمود سرشناسی یا یکی از معیارهایی که در ادامه خواهد آمد را دارد.

اگر مقاله مورد نظر معیاری که ادامه می‌آید را داشته باشد، بدین معناست که مقاله مورد نظر احتمالاً معیار سرشناسی برای داشتن یک مقاله جدا در ویکی‌پدیا را خواهد داشت. اگر معیارهایی که در این صفحه آمده‌اند در مقاله وجود نداشت، باید به دنبال راه‌های دیگری برای اثبات سرشناسی بود (مانند رهنمودهای عمومی سرشناسی یا رهنمودهای یک موضوع خاص).

باید توجه داشت که صرفاً نداشتن معیارهای درون این صفحه به معنی سرشناس نبودن مقاله نبوده و به معنی اینکه مقاله باید حذف شود نیست، و بالعکس ارضا نمودن معیارهای این صفحه صرفاً به معنی اینکه مقاله باید نگاه داشته شود نیست. اینها تنها قانونی سرانگشتی برای ویرایشگران جهت تصمیم‌گیری بهتر برای حفظ یا حذف مقاله در نظرخواهی برای حذف هستند که از رهنمودهای مرتبط تأییدپذیری و منابع معتبر استفاده می‌شود.

معیارهای اصلی[ویرایش]

یک فرد سرشناس فرض می‌شود مشروط به اینکه موضوع چاپ شده و پراهمیتی در منبعی دست دوم و معتبر و مستقل باشد. معیارهای این صفحه سعی دارند که نشان دهند فرد مورد نظر احتمالاً معیارهای اصلی سرشناسی را دارد، برای مثال در مسابقات بین‌المللی (مثل بازی‌های المپیک) شرکت داشته است.

  • پوشش جزئی از یک موضوع در منابع دست دوم، می‌تواند به عنوان منبعی برای محتویات مقاله استفاده گردد، اما این برای اثبات سرشناسی کافی نیست. این شامل فهرست‌هایی مانند اطلاعات فوتبال دانشگاه می‌شود.
  • از منبع دست اول می‌توان به عنوان منبع مطالب مقاله استفاده نمود، اما اینها نقشی در اثبات سرشناسی نخواهند داشت.
  • از بعضی منابع (برای نشان دادن سرشناسی) باید با احتیاط بیشتری استفاده نمود و باید به صورت معیاری جداگانه آنها را بررسی کرد. منابع محلی باید کاملاً مستقل بوده و باید تا حدی تحت پوشش ویکی‌پدیا:سرشناسی (رویدادها) باشند. فهرست‌های آماری باید به وضوح پوشش مورد نیاز را داشته باشند.