ویکی‌پدیا:سرشناسی (موسیقی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در این صفحه، به معیار سرشناسی در موضوعات مرتبط با موسیقی شامل هنرمند، گروه‌های موسیقی، آلبوم‌ها و آوازها پرداخته می‌شود.

نکته مهم: عدم احراز شرایط ذکر شده در رهنمود سرشناسی معیاری برای حذف سریع نیست. گرچه نوشتاری که در مورد هنرمند و یا گروه هنری باشد و اهمیت آن نشان داده نشود را می‌توان بنابر معیار موضوع غیر قابل توجه (نامهم) حذف سریع نمود. دلیلی بر اهمیت، هر چند که مورد بحث باشد، می‌تواند از حذف سریع بنابر معیار معیار موضوع غیر قابل توجه (نامهم) جلوگیری کند. حذف این گونه مقالات باید از طریق پیشنهاد حذف و بر اساس نظرخواهی و با اشاره به دلایل عدم سرشناسی صورت گیرد.

بسیاری از افرادی که برای گسترش نوشتارهای موسیقی در ویکی‌پدیا فعالیت می‌کنند سرشناسی را یکی از لازمه‌های یک نوشتار مرتبط با موسیقی (مانند گروه نوازندگان) می‌دانند تا بتوان مقاله‌ای در ویکی‌پدیا بدان اختصاص داد. لطفاً توجه داشته باشید که عدم احراز این شرایط بدین معنا نیست که مقاله‌ای باید حذف شود، همانطور که داشتن آنها دلیل بر ماندن آن نیست، بلکه این صفحه قواعدی سرانگشتی را بیان می‌کنند که بعضی از ویرایشگران بر مبنای آنها تصمیم بر حفظ و یا حذف مقاله‌ای می‌گیرند.

برای نشان دادن آنکه نوشتاری دارای شرایط اثبات‌پذیری و سرشناسی است، باید این موارد در خود نوشتار یافت شود. ادعاهای مبهم در نوشتار کافی نیست و همینطور نمی‌توان در این مورد به صفحه بحث و یا صفحه نظرخواهی برای حذف ارجاع داد، بلکه سرشناسی در نوشتار بصورت مستند موجود باشد.

همچنین سرشناسی افراد را برای ملاک‌های عمومی سرشناسی ملاحظه نمایید.

نوازندگان و گروه‌ها[ویرایش]

نوازنده و گروه نوازندگی (از هر نوع آن: خواننده، ارکستر، و ...) سرشناس است، هرگاه دارای یکی از معیارهای زیر باشد:

 1. موضوع چند کار منتشر شده قابل اعتنا باشند که معتبر و مستقل از نوازنده و یا گروه باشند.
  • این معیار شامل کارهای منتشره از هر نوعی (مقالات روزنامه، کتاب، مجلات، برنامه‌های مستند تلویزیونی) می‌شود، به جز موارد زیر:
   • مواردی که در آن فرد و یا گروه نوازنده درباره خود صحبت کرده و یا به تبلیغ برای خودشان می‌پردازند.
   • موارد غیرقابل اعتنا، همچون مواردی که زمان و مکان اجرای برنامه را نوشته‌اند.
   • مقالاتی که در روزنامه‌های مدارس و دانشگاهها و مانند آن چاپ می‌شوند که دارای اهمیت خاصی نیستند. البته باید ارزش آنها به صورت موردی بررسی شود.
 2. دارای اثری ممتاز در سطح ملی باشد.
 3. دارای گواهی‌نامه طلا در حداقل یک کشور باشد.
 4. در منبعی قابل اعتماد از یک جشنواره بین‌المللی و ملی به آنها پرداخته باشد.
 5. گروه دارای حداقل یک نوازنده مطرح و سرشناس باشد.
 6. مهمترین نماینده یک سبک مطرح باشد.
 7. برنده و یا نامزد یک جایزه مهم موسیقی باشد.
 8. برنده مسابقه موسیقی مهمی باشد.
 9. برای یکی از رسانه‌های مطرح موسیقی اجرا کرده باشد، مثلاً موسیقی یک فیلم سرشناس یا یک برنامهٔ تلویزیونی سرشناس را اجرا کرده باشد. اگر این تنها معیار است، بهتر است که به فرد در مقالهٔ مربوط به آن فیلم یا مجموعهٔ تلویزیونی اشاره شود.
 10. موضوع یک برنامه حداقل نیم‌ساعته در شبکه رادیو و یا تلویزیونی ملی باشد.

اعضای یک گروه سرشناس به خودی خود سرشناس نمی‌باشند و مقاله آنها باید تغییر مسیر به مقاله گروه داده شود، اما کسی که عضو دو گروه سرشناس باشد معمولاً به اندازه کافی سرشناس می‌باشد.

شاعران و آهنگ‌سازان[ویرایش]

 1. آهنگ‌ساز و یا سراینده شعر، اگر چه به صورت مشترک، یک قطعه هنری سرشناس باشد.
 2. نویسنده آهنگ‌ساز موسیقی تئاتری (مانند اپرا) باشد که در تئاتری مطرح اجرا شده باشد و موفق به جلب نظر عموم شده باشد.
 3. اثرش الهام‌بخش برای آثاری دیگر بوده باشد که دارای شرایط بالا باشند.
 4. اثرش در مسابقه‌ای مهم و حرفه‌ای اول (در بعضی موارد دوم و یا دیگر مقام‌ها) شده باشد.
 5. استاد آهنگ‌ساز و یا شاعری سرشناس بوده باشد و یا ایشان از او بطرز قابل توجهی تأثیر پذیرفته باشند.
 6. در کتاب مرجعی در مورد آن سبک موسیقی به او پرداخته باشد (البته نه معرفی ساده).

تا حد امکان، به آهنگ‌سازان و شعرای غیرسرشناس باید در مقاله اثرشان پرداخته شود. البته اگر دارای چندین اثر باشند، چنین ادغامی میسر نیست.

دیگر موارد[ویرایش]

در مورد نوازندگان و آهنگ‌سازانی که در رسانه‌های گروهی حضور ندارند:

 1. در منبعی مطمئن به عنوان فردی اثرگذار ویا استاد سبک و یا تکنیکی معرفی شده باشند.
 2. دارای اثری قابل توجه بر نوازنده و یا آهنگ‌سازی سرشناس بوده باشد.
 3. در ژانری خاص مدرسه‌ای بنا نهاده باشند.
 4. سازندهٔ تعدادی ملودی، تون و یا استانداردهایی باشد که در یک سبک سرشناس، یا به طور مرسوم یا در مدارس مورد استفاده قرار گرفته است.
 5. به دفعات نشریه‌هایی که به خرده‌فرهنگی سرشناس می‌پردازند درباره او نوشته باشند.

آثار ضبط شده[ویرایش]

تمامی مقالاتی که موضوع آنها آلبوم، تک‌آهنگ و یا ترانه می‌باشد باید شرایط اصلی سرشناسی را دارا باشند و همچنین موضوع خبری منابع مستقل و معتبر باشند.

آلبوم‌ها[ویرایش]

به طور کلی اگر نوازنده و یا گروه نوازندگان سرشناس باشد، آنگاه آلبومی از ایشان که به طور رسمی منتشر باشد نیز ممکن است حائز شرایط سرشناسی برای داشتن مقاله‌ای جداگانه باشد. هر مقاله‌ای درباره آلبومها باید شامل پوشش خبری مستقل باشد. آلبوم‌هایی که رسماً منتشر نشده باشند، آلبوم‌های قاچاقی و ناقض حق تکثیر و مانند آن سرشناس نمی‌باشند مگر آنکه منابع مستقل و مطمئن به میزان قابل توجهی به آنها پرداخته باشند.

مقالات و مطالبی که در مورد آلبومی هستند که تاریخ انتشارش در آینده اثبات شده می‌باشد، باید منابع معتبری را برای اثبات آن ذکر کنند و در مقاله باید از برچسب آلبوم−آینده استفاده کرد. تا زمانی که منابع کافی ارائه نشدند، اینگونه مطالب باید در مقاله هنرمند ذکر شوند. مقالات بسیار خردی درباره آلبوم که تنها کمی بیش از فهرستی از آوازهای یک آلبوم مطلب دارند باید احتمالاً در مقاله هنرمند ادغام شوند.

ترانه‌ها[ویرایش]

بیشتر آوازها شرایط لازم را برای داشتن مقاله‌ای جداگانه ندارند و باید به مقاله مرتبط، مانند آلبوم و یا هنرمندی که آن را نوشته و یا اجرا کرده (هر کدام که سرشناس‌تر باشد)، تغییر مسیر داده شوند. آوازهایی که دارای رده‌های ملی و یا جوایز بزرگی را برده باشند و یا توسط چند هنرمند بطور مستقل اجرا شده باشند احتمالاً سرشناس می‌باشند. البته در کنار شرط سرشناسی، باید آن قدر مطلب اثبات‌پذیر در این مورد موجود باشد که بتوان مقاله‌ای درخور و با جزئیات قابل قبول در مورد آن نوشت. مقالاتی که احتمال گسترش آنها نمی‌رود و احتمالاً برای همیشه در حد خرد باقی می‌مانند باید با مقاله هنرمند و یا آلبوم ادغام شوند.

کنسرت تورها[ویرایش]

کنسرت تورها در صورتی سرشناس هستند که توسط منابع مستقل و معتبر مورد توجه قرار بگیرند. این منابع ممکن است دربارهٔ اهمیت‌های هنری، تعداد تماشاچی، موفقیت‌ها مالی و سایر موضوعات دیگر پیرامون کنسرت مورد نظر بحث کنند. اگر منبعی فقط ذکر کند که تور یا کنسرتی در حال شکل گرفتن است، سرشناسی آن تور را نرسانده است. تور کنسرت‌هایی که حداقل سه منبع مستقل و معتبر دربارهٔ آن‌ها بحث نکرده باشند شرایط لازم برای داشتن یک مقالهٔ جداگانه را ندارند و باید با مقالهٔ هنرمندی که کنسرت را برگزار کرده ادغام شود. اگر یکی از تور کنسرت‌های یک هنرمند شرایط لازم برای داشتن مقاله را داشت، به این معنا نیست که تمام تور کنسرت‌های او شایستهٔ داشتن مقالهٔ جداگانه هستند. تور جهانی بد اجرا شده توسط مایکل جکسون در سال ۱۹۸۸ نمونه‌ای از یک کنسرت تور سرشناس است.

منابع برخط[ویرایش]