آفتابگردان (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آفتابگردان
گونهروزنامه
صاحب امتیازشهرداری تهران
بنیانگذار-
ناشرمؤسسه همشهری
مدیر مسئولغلامحسین کرباسچی
سردبیر-
سردبیر ارشدفریدون عموزاده خلیلی
زبانفارسی
وبگاه رسمی-


روزنامهٔ آفتابگردان اولین روزنامه تخصصی برای کودکان و نوجوانان در ایران بود که به همراه روزنامه همشهری (روزنامه صبح تهران) به صاحب امتیازی شهرداری تهران توسط مؤسسه همشهری از ۱۸ تیر ۱۳۷۳ تا ۲۹ آبان ۱۳۷۶ منتشر می‌شد.[۱] این روزنامه نخستین روزنامه کودکان و نوجوانان در خاورمیانه و از اولین روزنامه‌های کودکان در دنیا بود. این روزنامه در پی انتشار مطلب طنزی دربارهٔ عملکرد جانبدارانه صدا و سیمای ایران در طرفداری از یکی از کاندیداهای هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ در تاریخهای ۱۱ و ۲۹ اردیبهشت ۱۳۷۶ (چهار روز پیش از انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶)، توقیف و تعطیل شد.[۲][۳][۴]

کارکنان[ویرایش]

برخی از نویسندگان و خبرنگاران شناخته شده‌ که در روزنامه آفتابگردان، مسئولیت و یا با آن همکاری داشتند، عبارتند از:

ابعاد[ویرایش]

روزنامه آفتابگردان در هشت صفحه رنگی منتشر می‌شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد (۲۰۱۳-۰۳-۱۷). «گاهشمار مطبوعات41:». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ مه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.
  2. «توقیف نشریات / روزنامه آفتابگردان». Journalism is not a Crime. ۲۰۱۶-۰۴-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.
  3. «روزهای آفتابی با روزنامه‌ آفتابگردان – ماتینه». محمدعلی مومنی (به عربی). بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ مه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.
  4. «طنزی که بهانه‌ توقیف روزنامه آفتابگردان بود - ماتینه». ماتینه. ۲۰۱۶-۰۳-۱۰. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۰۱۶-۰۳-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.