آفتابگردان (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آفتابگردان
پرونده:-
گونهروزنامه
صاحب امتیازشهرداری تهران
بنیانگذار-
ناشرمؤسسه همشهری
مدیر مسئولغلامحسین کرباسچی
سردبیر-
سردبیر ارشدفریدون عموزاده خلیلی
زبانفارسی
وبگاه رسمی-

روزنامهٔ آفتابگردان اولین روزنامه تخصصی برای کودکان و نوجوانان در ایران بود که به همراه روزنامه همشهری (روزنامه صبح تهران) به صاحب امتیازی شهرداری تهران توسط مؤسسه همشهری از ۱۸ تیر ۱۳۷۳ تا ۲۹ آبان ۱۳۷۶ منتشر می‌شد.[۱] این روزنامه نخستین روزنامه کودکان و نوجوانان در خاورمیانه و از اولین روزنامه‌های کودکان در دنیا بود. این روزنامه در پی انتشار مطلب طنزی دربارهٔ عملکرد جانبدارانه صدا و سیمای ایران در طرفداری از یکی از کاندیداهای هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ در تاریخهای ۱۱ و ۲۹ اردیبهشت ۱۳۷۶ (چهار روز پیش از انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶)، توقیف و تعطیل شد.[۲][۳][۴]

کارکنان[ویرایش]

برخی از نویسندگان و خبرنگاران شناخته شده‌ای که کار خود را در روزنامه آفتابگردان آغاز کردند یا فعالیت خود را در آن ادامه دادند عبارتند از: کاملیا انتخابی فرد (سردبیر روزنامه ایندیپندنت فارسی، نویسنده و کارشناس خبر) شادی صدر (وکیل و روزنامه‌نگار فمینیست ایرانی و فعال حقوق زنان)، پناه فرهاد بهمن (خبرنگار بخش فارسی بی‌بی‌سی)، بزرگمهر حسین‌پور (کاریکاتوریست و کارگردان انیمیشن)، سام چیت ساز (عکاس و پزشک متخصص قلب و عروق)، حدیث لزرغلامی (نویسنده کتاب کودک)، سوده غفاری (نویسنده)، آتوسا صالحی (شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان)، محمدرضا محمدی پاشاک (نویسنده)، هوتن ابوالفتحی (روزنامه‌نگار)، اویس طوفانی (روزنامه‌نگار)

ابعاد[ویرایش]

روزنامه آفتابگردان در هشت صفحه رنگی منتشر می‌شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد (۲۰۱۳-۰۳-۱۷). «گاهشمار مطبوعات41:». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.
  2. «توقیف نشریات / روزنامه آفتابگردان». Journalism is not a Crime. ۲۰۱۶-۰۴-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.
  3. «روزهای آفتابی با روزنامه‌ آفتابگردان – ماتینه». محمدعلی مومنی (به عربی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.
  4. «طنزی که بهانه‌ توقیف روزنامه آفتابگردان بود - ماتینه». ماتینه. ۲۰۱۶-۰۳-۱۰. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۰۱۶-۰۳-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۵.