چلچراغ (هفته‌نامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از چلچراغ (مجله))
پرش به: ناوبری، جستجو
چلچراغ
سردبیر فریدون عموزاده خلیلی
دسته‌بندی فرهنگی، هنری
بسامد هفتگی
نخستین شماره ۱۳۸۱
کشور  ایران
زبان فارسی
وب‌گاه http://www.40cheragh.org/

هفته‌نامه چلچراغ از سال ۱۳۸۱ با محتوای فرهنگی، ورزشی، هنری، اجتماعی، ادبی، سینمایی و طنز شروع به کار کرد. مدیر مسؤول این نشریه فریدون عموزاده خلیلی است. مخاطبان این نشریه اغلب جوانان هستند.

از این نشریه نویسنده‌های بنام و مطرحی به مطبوعات و تلویزیون ایران معرفی شدند. نمونه آن‌ها امیر مهدی ژوله نویسنده طنزپرداز مجله چلچراغ است که به تیم نویسندگان برنامه‌های طنز مهران مدیری راه یافت. چلچراغ از پشتیبانان اصلاح‌طلبی می‌باشد و همواره به پشتیبانی از چهره‌های اصلاح‌طلب به ویژه محمد خاتمی پرداخته‌است.

این مجله دارای بخش‌های طنز و کاریکاتور گوناگون است. بزرگمهر حسین‌پور و توکا نیستانی از چهره‌های نامدار مشغول به کار در این مجله‌اند. اردشیر رستمی نیز مدتی در این مجله طرح و مطلب داشت.

همچنین از جمع طنزنویسان چلچراغ، جلال سعیدی که صفحه انشای او از محبوبترین صفحات چلچراغ بود، به عنوان نوبسنده برنامه رادیویی رادیو پس فردا مطرح می‌باشد. وی این برنامه را به همراه فرشید منافی در خرداد ۱۳۸۹ پایه گزاری کرد.

یکی از بخش‌های ثابت نشریه چلچراغ در طول سال‌های فعالیت خود، بخش ادبی آن است که دبیری‌اش به عهده سجاد صاحبان زند بوده است.

پوریا عالمی نیز از نویسندگانی بود که در برهه‌ای به این مجله پیوست و ستون طنز آسانسورچی را نوشت که دلیل توقیف چلچراغ را یکی از مطالب مربوط به آسانسورچی با موضوع ایران خانوم در آسانسور می‌دانستند.

هیئت نظارت بر مطبوعات، اول آذر ۱۳۸۹، نشریه چلچراغ را به دلیل آنچه این هیئت «انتشار مطالب خلاف عفت عمومی و اصرار بر تخلفات» خواند، مشمول بند ۲ قانون مطبوعات و توقیف کرد.[۱] این هیئت ابلاغ سومین اخطاریه کتبی مبنی بر درج مطالب توهین آمیز را علت توقیف این نشریه عنوان کرد.[۲]

این نشریه، روز سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۸۹ (۴ ژانویه ۲۰۱۱)، به حکم مسعود امرایی‌فرد، رئیس شعبه ۲۹ دادگاه حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی رفع توقیف شد و از شنبه ۱۸ دی ۱۳۸۹ به پیشخوان مطبوعات ایران بازگشت.[۳]

از دیگر نویسندگانی که با این نشریه همکاری داشته‌اند می‌توان به بهاره عسگری، شرمین نادری، سهیل بالینی، نیما پاشاک، احسان بهرام غفاری، فاضل ترکمن، آناهیتا قشقایی، مرتضی ناعمه، ساناز الله‌بداشتی، آزاده محمدحسین، یگانه خدامی، روناک حسینی، المیرا حسینی، محمد تاج، شیرین بغدادی، سهیل اسماعیل پور گنجی، سیاوش ضمیران، نیما اکبرپور، احمدرضا غنی، کیمیا شالباف، سینا شاه بابا، ثمین مهاجرانی، مینا عینی فر، افشین صادقی زاده، فائزه دایمی، فرشاد شریفی، جلال سعیدی، ملیکا افشار، نازنین متین نیا، نگار مفید، نیلوفر حاجی رحیمی، پریچهر باقری و … اشاره کرد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌گاه رسمی