هم‌میهن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هم میهن
نوع روزنامه
مالک غلامحسین کرباسچی
مدیر مسئول غلامحسین کرباسچی
سردبیر محمد قوچانی
زبان فارسی
خبر
خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری ایران
خبرگزاری ابناخبرگزاری برناخبرگزاری ایرناخبرگزاری ایسناخبرگزاری مهرخبرگزاری فارسخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری تسنیمخبرگزاری دانشجوخبرگزاری کردپرسخبرگزاری کتاب ایرانخبرگزاری موجخبرگزاری تقریبباشگاه خبرنگاران جوانتابناکانتخابکلمهالفایلناجهان نیوزسحام نیوزاکونیوزعصر ایرانخبر آنلاینهمشهری‌آنلاینخبرگزاری شبستانندای ایرانیان (وبگاه خبری)امتداد(وبگاه خبری))
شبکه‌های خبری تلویزیونی
بی‌بی‌سی (جهانی) • ABC (آمریکا و اروپا) • سی‌ان‌ان (جهانی) • فرانس ۲۴ (فرانسه و جهان) • فاکس نیوز (فقط آمریکا) • ام‌اس‌ان‌بی‌سی (فقط آمریکا) • پرس تی‌وی (جهان) • الجزیره (دنیای عرب و جهان) • یورونیوز (اروپا) • دویچه وله (آلمان و جهان) • شبکه خبر (ایران و جهان) • خبرگزاری صدا و سیما (ایران و جهان)
فهرست روزنامه‌های ایران

آفتاب یزدآفرینشابرارابرار ورزشیاعتمادافتخارایرانبامدادهفته‌نامه نبض بازارتماشاتهران تایمزجام جمجمهوری اسلامیروزنامه جوانخراسانخردادخورشیددنیای اقتصادراه مردمرسالتسرمایهشرقروزنامه شهروندعصر آزادگانعصر رسانهعصر ماقدسروزنامه وطن امروزروزنامه قانونکیهانمردم‌سالارینیم‌نگاههم‌میهنهمشهرییاس نو

مؤسّسهٔ اطّلاعات

روزنامه هم‌میهن در آستانه انتخابات مجلس ششم فعالیت خود را به مدیر مسئولی غلامحسین کرباسچی، شهردار تهران آغاز کرد.

آغاز به کار[ویرایش]

کرباسچی، توسط عده‌ای از روزنامه نگاران قدیمی و به صاحب امتیازی شهرداری تهران روزنامه همشهری را منتشر ساخت. این روزنامه تمام رنگی، انعکاس اقدامات شهرداری تهران و گسترش دیدگاه تکنوکرات‌ها پیرامون سازندگی و فاصله گرفتن از فضای جنگ و در گیریهای سیاسی اول انقلاب را در دستور کار خود قرار داده بود.

روزنامه هم‌میهن در شرایطی منتشر شد که غلامحسین کرباسچی در پرونده جنجال بر انگیز رسیدگی به اقدامات شهرداری تهران که عده‌ای آنرا تسویه‌حساب با کرباسچی بدلیل حمایت خود و حزبش (حزب کارگزاران سازندگی) از محمد خاتمی در انتخابات دوم خرداد می‌دانستند، محاکمه و به ۳ سال زندان، جریمه و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده بود.[۱]

توقیف و مخالفت‌ها[ویرایش]

روزنامه هم‌میهن در آستانه انتخابات مجلس ششم و بالاگرفتن تب سیاسی در کشور سخنگوی غیر رسمی حزب کارگزاران سازندگی به دبیر کلی کرباسچی به شمار می‌رفت.[۲]

روزنامه هم‌میهن نیز در کنار نوزده روزنامه دیگر پس از سخنرانی علی خامنه‌ای در مصلی تهران و اظهار آنکه مطبوعات به پایگاه دشمن تبدیل شده‌اند به استناد قانون اقدامات تامینی و اختیارات قاضی برای دستگیری اوباش پیش از ارتکاب جرم توقیف موقت شد. تعداد بیشتری از نشریات نیز طی روزهای بعد به این جرگه پیوستند. دادگاه نشریات توقیف شده پس از ۷سال برگزار شد و از میان تمام روزنامه‌های توقیف شده تنها روزنامه هم‌میهن رفع توقیف شد.

روزنامه هم‌میهن در شرایطی رفع توقیف شد که روزنامه شرق نیز توقیف شده بود. بدین ترتیب محمد قوچانی و عده‌ای از تیم شرق به هم‌میهن انتقال یافته و انتشار آنرا از سر گرفتند. در دوره جدید همچنین محمد عطریانفر رییس شورای سیاستگذاری شرق بود.[۳] این روزنامه پس از انتشار ۴۷ شماره توسط سعید مرتضوی دادستان وقت تهران و به ادعای نقص در دادرسی (که از نظر روزنامه نگاران اقدام سیاسی و غیر حقوقی به شمار می‌رفت) مجدداً توقیف گردید. روزنامه شرق نیز که امکان انتشار مجدد یافته بود اندکی پس از هم‌میهن توقیف شد.

روزنامه هم‌میهن در یکی از شماره‌های خود در واکنش به اظهارات محمود احمدی نژاد در مورد این که گرانی‌ها زاییده توهم مطبوعات است وهیچ چیز گران نشده است، خبرنگاران خود را به محله محمود احمدی نژاد اعزام کرد که نتیجه گزارش خواندنی آنها نشان می‌داد که همه چیز گران شده حتی در محله رئیس جمهور.

درشماره ماقبل آخر نیز، هم‌میهن به نقل از محمود احمدی نژاد تیتری در صفحه اول خود انعکاس داد مبنی براین که برق هم به زودی سهمیه بندی می‌شود. این تیتر برگرفته از اظهارات محمود احمدی نژاد در عسلویه بود که آن را درتایید سهمیه بندی بنزین برزبان راند. به دنبال انتشار این تیتر، دولت جوابیه تندی به روزنامه هم‌میهن داد که به شماره آخر این روزنامه هم قد نداد.

تیتر آخرین شماره روزنامه هم مهین همراه با عکسی از الهام معاون محمود احمدی نژاد پیرامون انتصاب وی به پنجمین سمت خود در دولت احمدی نژاد بود و در صفحات دیگر نیز مقاله‌ای پیرامون اظهارات احمد جنتی در نمازجمعه مبنی بر خواب دیدن پیروزی دولت احمدی نژاد نگاشته شده بود.[۴][۵][۶][۷][۸]

گروه دست‌اندرکاران هم‌میهن پس از توقیف روزنامه و ناامیدی از انتشار روزنامه‌ای تازه، هفته نامه محلی شهروند امروز را در سطح کشور فعال کردند.

رفع توقیف مجدد[ویرایش]

وکیل روزنامه مهر ۱۳۸۷ از رفع توقیف روزنامه علی‌رغم کارشکنی سعید مرتضوی خبر داد. و ابراز امیدواری کرد که وی روزنامه را رفع توقیف کند.[۹] قرار بود انتشار هم‌میهن در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۲ از سر گرفته شود.[۱۰] اما به دلایل حقوقی منتفی شد.[۱۱] علت آن اختلاف بین مسئولان قوه قضاییه در اعتراض به منع حکم تعقیب روزنامه پس از گذشت ۶ سال است. به گفته کرباسچی از طرف قوه قضاییه دستور منع تعقیب صادر شده است ولی برخی بعد از گذشت ۶ سال تازه یادشان افتاده که به این منع تعقیب اعتراض کنند.[۱۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. رای دادگاه کرباسچی و قضاوت مردم(روزنامه همشهری ،۳ مرداد ۱۳۷۷)
 2. اظهار نگرانی مقام معظم رهبری درباره عملکرد مطبوعات(روزنامه همشهری ،۳ اردیبهشت ۱۳۷۹)
 3. انتشار دوباره هم‌میهن: بازگشت کرباسچی به صحنه؟(بی‌بی‌سی فارسی، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۶)
 4. دادخواه: توقیف «هم میهن»غیرقانونی است (نوروز نیوز ،۱۳ تیر ۱۳۸۶)
 5. پنجمین مسئولیت سخنگوی دولت (روزنامه هم میهن ،۱۲ تیر ۱۳۸۶)
 6. روزنامه هم میهن توقیف شد(بی‌بی‌سی فارسی ،۱۲ تیر ۱۳۸۶)
 7. همه چیز از یک خواب شروع شد (رزونامه هم میهن ،۱۲ تیر ۱۳۸۶)
 8. هم میهن؛ توقیف پایان ناپذیر روزنامه‌ها در ایران (بی‌بی‌سی فارسی ،۱۳ تیر ۱۳۸۶)
 9. «از سوی دادگاه تجدید نظر:رفع توقیف روزنامه "هم میهن" تایید شد». خبرگزاری ایلنا، ۲۷ مهر ۱۳۸۷. 
 10. ««هم میهن» از فردا روی پیشخوان مطبوعات». خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، ۳ آبان ۱۳۹۲. 
 11. «انتشار مجدد روزنامه هم میهن منتفی شد». بهار نیوز (پایگاه تحلیلی-خبری مستقل ایران)، ۲۲ آبان ۱۳۹۲. 
 12. «کرباسچی: رییس قوه قضاییه اعمال ماده ۱۸ درباره روزنامه هم میهن را پذیرفت». آفتاب نیوز، ۲۴ آبان ۱۳۹۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]