دانستنیها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دانستنی‌ها (ماهنامه))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانستنیها
دسته‌بندی

بنیانگذار: حسین خلیلی فر

مجلهٔ علمی-مجلهٔ دائرةالمعارفی
بسامد دوهفته‌نامه
شمارگان ۷۰٬۰۰۰[نیازمند منبع]
چاپ‌کننده مؤسسهٔ همشهری
نخستین شماره ۱۳۳۱[نیازمند منبع](کتابخانه ملی موجود است)
شرکت موسسه همشهری
کشور  ایران
زبان فارسی
وبگاه

http://professorha.ir

http://danestaniha.hmg.ir

دانستنیها نشریه‌ای علمی-ترویجی است که از ۱۳۳۱ تا کنون به صورت دوهفته‌نامه منتشر می‌شود و بنیانگذار مجله حسین خلیلی فر می‌باشد. (طبق اطلاعات ثبت شده در کتابخانه ملی در سال ۱۳۳۱) حسین خلیلی فر پدر جغرافیا نوین ایران و بنیانگذار مجله دانستنیها می‌باشد. آخرین شماره این مجله که در فروردین ماه سال ۱۳۹۸ انتشار یافت که به دلیل کمبود کاغذ به صورت الکترونیکی در دسترس عموم قرار گرفته‌است.

دور جدید انتشار[ویرایش]

در پاییز سال ۱۳۸۸، مؤسسه همشهری امتیاز این مجله را خرید. سه شماره نخست مجله به سردبیری مصطفی اشعری منتشر شد. سپس سردبیری این مجله به سیامک رحمانی، از روزنامه‌نگاران شناخته شده‌ای که سال‌ها در مجموعه همشهری سابقه داشت، سپرده شد. در سال ۱۳۸۹ انتشار دانستنیها به شکل دوهفته‌نامه آغاز و به سرعت به یکی از نشریات موفق و پرتیراژ مجموعه همشهری بدل شد. در آغاز سال ۱۳۹۰، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، دستور داد تمامی روزنامه‌نگاران ارشد مؤسسه همشهری همسویی خود را با شهردار ابراز کنند. این شرایط به جدایی عده‌ای از سردبیران مجموعه همشهری، از جمله سیامک رحمانی منجر شد. با این تحولات محمد جباری، که پیش از آن جانشین سردبیر همشهری جوان بود، سردبیر دانستنیها شد. از آن زمان تا کنون دانستنیها به عنوان یکی از موفق‌ترین نشریات مجموعه همشهری به انتشار خود ادامه می‌دهد.

دست‌اندرکاران نشریه[ویرایش]

  • بنیانگذار: حسین خلیلی فر ۱۳۳۱
  • زیر نظر شورای سردبیری
  • دبیر شورای سردبیری:آمنه فرخی
  • دبیران تحریریه: بهزاد یوسفی، عرفان خسروی

(قدیمی)

  • مدیر هنری: ایمان رفاقتی

مسابقهٔ دانشمند فوری[ویرایش]

اولین دورهٔ این مسابقه در سال ۱۳۹۲ برگزار شد و در سال ۱۳۹۳ نیز ادامه یافت. این رقابت با رویکرد خلاقیت و کشف ایده‌های جدید در هر شماره با طرح یک سؤال انجام می‌گرفت و از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شد تا برای حل آن ایده بدهند. دستگاهی اختراع کنند یا روش جدیدی طراحی نمایند. در این مسابقه بیش از ۴۰۰ نفر شرکت کردند و اسامی برگزیدگان باشگاه دانشمندان دانستنیها در مجله اعلام شد.[۱]

جشنوارهٔ وبلاگ‌نویسی[ویرایش]

در پاییز ۱۳۹۲ دانستنیها فراخوان دور اول جشنوارهٔ وبلاگ‌نویسی را منتشر کرد. در حدود ۱۵۰ درخواست شرکت در جشنواره از سوی کاربران وبگاه «پروفسورها» ارسال شد و از این میان، ۱۰ رقیب برای وبلاگ‌نویسی در دور اول انتخاب شدند که نامشان در شمارهٔ ۹۳ اعلان گردید.

منابع[ویرایش]