دانستنیها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دانستنی‌ها (ماهنامه))
دانستنیها
دسته‌بندیمجلهٔ علمی
بسامددوهفته‌نامه
ناشرمؤسسهٔ همشهری
نخستین شمارهتیر ۱۳۵۸
شرکتموسسه همشهری
کشورایران
زبانفارسی
وبگاه

دانستنیها نشریه‌ای علمی-ترویجی بود که از ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۰ به صورت دوهفته‌نامه منتشر شد و نگاهی عامه‌پسندانه به حوزه‌های علم فناوری، طبیعت و تاریخ داشت. مجلهٔ دانستنیها ابتدا با نام دانستنیها برای جوانان در سال ۱۳۵۸ توسط فرانه بهزادی منتشر شد. پس از چند شماره که با استقبال گستردهٔ مخاطبین روبه‌رو شد، نام مجله به عنوان کوتاهِ دانستنیها تغییر یافت. فرانه بهزادی دختر علی بهزادی بود که پیش از وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ایران، پدرش مجلهٔ پرتیراژ سپید و سیاه را منتشر می‌کرد. مجلهٔ دانستنیها نخستین مجلهٔ دایرةالمعارفی و تمام‌رنگی ایران بود که به صورت علمی منتشر شد و جزو یکی از خواندنی‌ترین مجلات دوران معاصر ایران بود.

مجله دانستنیها تا شهریور ۱۴۰۰ به صورت دو هفته نامه و توسط گروه مجلات همشهری به چاپ رسید. ولی از آن تاریخ به بعد نه‌تنها دانستنیها تعطیل شد بلکه دیگر هیچ مجله‌ای توسط گروه مجلات همشهری منتشر نشد و این خبر توسط اینستاگرام رسمی مجله دانستنیها اعلام شد. [۱] مدت‌هاست که انتشار این مجله متوقف و تعطیل شده است.

دور جدید انتشار[ویرایش]

در پاییز سال ۱۳۸۸، مؤسسه همشهری امتیاز این مجله را خرید. سه شماره نخست مجله به سردبیری مصطفی اشعری، منتشر شد. سپس سردبیری این مجله به سیامک رحمانی، از روزنامه‌نگاران شناخته شده‌ای که سال‌ها در مجموعه همشهری سابقه داشت، سپرده شد. دبیر تحریریه دوهفته‌نامه دانستنیها در این دوره مهدی صارمی‌فر، روزنامه‌نگار علم، بود. در سال ۱۳۸۹ انتشار دانستنیها به شکل دوهفته‌نامه آغاز و به سرعت به یکی از نشریات موفق و پرتیراژ مجموعه همشهری بدل شد. در آغاز سال ۱۳۹۰، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، دستور داد تمامی روزنامه‌نگاران ارشد مؤسسه همشهری همسویی خود را با شهردار ابراز کنند. این شرایط به جدایی عده‌ای از سردبیران مجموعه همشهری، از جمله سیامک رحمانی منجر شد. با این تحولات محمد جباری، که پیش از آن جانشین سردبیر همشهری جوان بود، سردبیر دانستنیها شد. در شهریور ۱۳۹۷ همهٔ مجلات همشهری به بخش خصوصی سپرده شد. پس از آن مجلات همشهری از جمله دانستنیها به مدیریت علی رزاقی بهار و به سردبیری سید علی ضیایی تا شهریور ۱۴۰۰ منتشر و سپس تعطیل شد. [۱][۲]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «آشنایی با دانستنیها».
  2. «داستان دانستنیها».