واژینوپلاستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
واژینوپلاستی
مداخله درمانی

واژینوپلاستی(به انگلیسی: Vaginoplasty) نوعی جراحی زیبایی و روشی جهت زیباسازی کانال مهبلی، غشاء مخاطی و ساختار ولوواژینال که بر اثر عواملی مانند بیماری مادرزادی یا عدم وجود این ساختار ، انجام میگیرد. به این ترتیب، واژه واژینوپلاستی بطور کلی هر گونه عمل زیبایی و ترمیمی در اعمال جراحی بر روی واژن اشاره داشته در حالی که نئوواژینوپلاستی بطور ویژه به اعمال ترمیمی پیچیده در ساختار ولوواژینال می‌پردازد.
گاهی اوقات به دوباره جوانسازی واژن، جراحی زیبایی واژن و یا زیباسازی و بنابه اهداف مختلف مانند تغییر شکل و استحکام بافت، جهت جوانسازی بکار میرود. در شرایط عادی از واژینوپلاستی، برای چروک برداری فرج و مهبلی که دچار شلی و افتادگی در اثر افزایش سن و یا زایمان طبیعی شده است و به منظور سفت کردن عضلات این ناحیه بکار گرفته میشود.[۱]
جوانسازی دوباره واژن به طور معمول از دو روش ترکیبی واژینوپلاستی و لابیوپلاستی بهره میگیرد. لابیوپلاستی روشی جهت کاهش حجم لوب‌های فرج و افزایش زیبایی ظاهری در این عمل جراحی بوده که انجام آن، سبب کاهش حجم و یا تغییر شکل لوب های کوچک فرج میشود.
برخی اعمال جراحی بدلیل مشکلات مزمن و سوزش لوب های فرج بدلیل لباس های تنگ، سکس و سایر فعالیت های فیزیکی انجام میگیرند.این عمل با برداشتن بافتهای اضافی و نرم واژن و سفت کردن عضلات بافت نرم انجام میگیرد. نتایج پس از عمل واژینوپلاستی متغیر میباشد؛پس از یک هفته امکان آمیزش جنسی برقرار بوده اگرچه امکان دارد حس وجود نداشته باشد.

عوارض[ویرایش]

برخی از فاکتورهای خطرساز این عمل جراحی زیبایی:

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Vaginoplasty»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۱ بهمن ۱۳۹۲).