واژینوپلاستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
واژینوپلاستی
مداخله پزشکی

واژینوپلاستی (به انگلیسی: Vaginoplasty) نوعی جراحی زیبایی و روشی جهت زیباسازی کانال مهبلی، غشاء مخاطی و ساختار ولوواژینال که بر اثر عواملی مانند بیماری مادرزادی یا عدم وجود این ساختار، انجام می‌گیرد. به این ترتیب، واژهٔ واژینوپلاستی به‌طورکلی به هر گونه عمل زیبایی و ترمیمی در اعمال جراحی برروی واژن اشاره دارد، درحالی‌که نئوواژینوپلاستی به‌طور ویژه به اعمال ترمیمی پیچیده در ساختار ولوواژینال می‌پردازد.
گاهی اوقات به دوباره جوان‌سازی واژن، جراحی زیبایی واژن و یا زیباسازی، و بنابه اهداف مختلف مانند تغییرشکل و استحکام بافت، جهت جوان‌سازی به‌کار می‌رود.
در شرایط عادی از واژینوپلاستی، برای چروک‌برداری فَرْج و مهبلی که دچار شلی و افتادگی بر اثر افزایش سن و یا زایمان طبیعی شده‌است و به‌منظور سفت‌کردن عضلات این ناحیه به‌کار گرفته می‌شود.[۱]
جوان‌سازی دوبارهٔ واژن به‌طور معمول از دو روش ترکیبیِ واژینوپلاستی و لابیاپلاستی Labiaplasty بهره می‌گیرد. لابیاپلاستی روشی جهت کاهش حجم لوب‌های فَرْج ( لابیا مینور ) و افزایش زیبایی ظاهری در این عمل جراحی بوده که انجام آن سبب کاهش حجم و یا تغییرشکل لوب‌های کوچک فرج می‌شود.لابیاپلاستی می تواند با تزریق چربی به لابیاماژور Labia Major Fat Injection جهت رفع لاغری و چروکیدگی پوست ناحیه بیکینی و نیز واژینوپلاستی ( عمل تنگ کردن واژن ) در یک جلسه همزمان انجام شود.

امروزه بدلیل خطرات و عوارض ناشی از بی هوشی عمومی انجام واژینوپلاستی با بی حسی موضعی ارجح است.
عمل جراحی لابیاپلاستی به‌دلیل مشکلات مزمن و سوزش لوب‌های فرج به‌دلیل پوشیدن لباس‌های تنگ، سکس و سایر فعالیت‌های فیزیکی انجام می‌گیرند. این عمل با برداشتن بافت‌های اضافی و نرم واژن و سفت‌کردن عضلات بافت نرم انجام می‌گیرد. نتایج پس از عمل واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن متغیر است؛ پس از چهار هفته امکان آمیزش جنسی وجود دارد.

عوارض[ویرایش]

برخی از فاکتورهای خطرساز این عمل جراحی زیبایی:

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]