واژینوپلاستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
واژینوپلاستی
سیمای قبل (سمت چپ) و بعد از عمل (سمت راست) جراحی زیباسازی

واژینوپلاستی (به انگلیسی: Vaginoplasty) نوعی جراحی زیبایی و روشی جهت زیباسازی کانال مهبلی، غشاء مخاطی و ساختار ولوواژینال که بر اثر عواملی مانند بیماری مادرزادی یا عدم وجود این ساختار، انجام می‌گیرد. به این ترتیب، واژهٔ واژینوپلاستی به‌طورکلی به هر گونه عمل زیبایی و ترمیمی در اعمال جراحی برروی واژن اشاره دارد، درحالی‌که نئوواژینوپلاستی به‌طور ویژه به اعمال ترمیمی پیچیده در ساختار ولوواژینال می‌پردازد.
گاهی به دوباره جوان‌سازی واژن، جراحی زیبایی واژن یا زیباسازی، و بنابه اهداف مختلف مانند تغییرشکل و استحکام بافت، جهت جوان‌سازی به‌کار می‌رود.
در شرایط عادی از واژینوپلاستی، برای چروک‌برداری فَرْج و مهبلی که دچار شلی و افتادگی بر اثر افزایش سن یا زایمان طبیعی شده‌است و به‌منظور سفت‌کردن عضلات این ناحیه به‌کار گرفته می‌شود.[۱]
جوان‌سازی دوبارهٔ واژن به‌طور معمول از دو روش ترکیبیِ واژینوپلاستی و لابیاپلاستی بهره می‌گیرد. لابیاپلاستی روشی جهت کاهش حجم لوب‌های فَرْج و افزایش زیبایی ظاهری در این عمل جراحی بوده که انجام آن سبب کاهش حجم یا تغییرشکل لوب‌های کوچک فرج می‌شود.
برخی اعمال جراحی به‌دلیل مشکلات مزمن و سوزش لوب‌های فرج به‌دلیل پوشیدن لباس‌های تنگ، سکس و سایر فعالیت‌های فیزیکی انجام می‌گیرند. این عمل با برداشتن بافت‌های اضافی و نرم واژن و سفت‌کردن عضلات بافت نرم انجام می‌گیرد. نتایج پس از عمل واژینوپلاستی متغیر است؛ پس از چهل روز از جراحی و سه روز بعد از واژینوپلاستی لیزری امکان آمیزش جنسی وجود دارد.

عوارض

برخی از فاکتورهای خطرساز این عمل جراحی زیبایی:

جستارهای وابسته

منابع

  1. "Vaginoplasty and Labiaplasty" (به انگلیسی). WebMD.