تالار وحدت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۱′۵۸.۵۳″ شمالی ۵۱°۲۴′۴۲.۲۱″ شرقی / ۳۵.۶۹۹۵۹۱۷° شمالی ۵۱.۴۱۱۷۲۵۰° شرقی / 35.6995917; 51.4117250

پادشاه و فرح پهلوی روز گشایش تالار رودکی با رابرت وارن
ساختمان تالار وحدت در خیابان استاد شهریار

تالار وحدت که تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، تالار رودکی نام داشت، در تاریخ ۳ آبان ۱۳۴۶ توسط محمد رضا شاه پهلوی و فرح پهلوی گشوده شد. این تالار چندمنظوره برای اجرای نمایش‌های باله، اپرا و کنسرت‌های موسیقی ایرانی و اروپایی به ابتکار فرح پهلوی ساخته شد.[۱][۲]

این تالار به نام شاعر پرآوازه ایران قرن سوم هجری رودکی نامیده شد. تالار رودکی در خارج از ایران به نام Tehran Roudaki Hall Opera House شناخته می‌شد و سازمان باله ملی ایران نیز تا قبل از انحلال در سال ۱۳۵۸ در همین مجموعه فعالیت داشته است.

مجموعه تالار رودکی در اصل شامل دو تالار می‌شد. بعد از انقلاب ۵۷ تالار بزرگ‌تر رابه تالار وحدت و تالار کوچک‌تر را به تالار رودکی تغییر نام دادند و پس از انقلاب اسلامی در این تالار بیشتر کنسرت‌های موسیقی و نمایش‌های تئاتر اجرا شده‌است.

تالار وحدت در تهران، خیابان حافظ، خیابان محمد حسین شهریار قرار دارد.

ساختمان[ویرایش]

جایگاه تماشاچیان تالار
کنسرت در تالار

تالار در سال ۱۳۴۶ توسط اوژن آفتاندلیانس بر اساس مدل نمونه اپراهال وین ساخته شده است. زیر بنای این تالار حدود ۱۵۷۰۰ مترمربع است و شامل یک سالن همکف و سه طبقه بالکن به صورت مدور می‌شود که در مجموع گنجایش ۹۰۰ تماشاگر[۳] را دارد. این ساختمان دارای دو زیرزمین، تالار کنسرت شامل صحنه و سالن تماشاچیان در طبقه هم کف و ساختمان اداری تشکیل می‌شود..

صحنه از چهار بخش جدا از هم درست شده است. جلوی صحنه ویژه اجرای باله‌ها و اپراها است و آن را می‌توان تا سه متر پایین برد. دو بخش کناری صحنه را می‌توان تا شش متر بالا برد و بخش پشتی صحنه گردان است بدین معنا که صحنه (سن) این تالار قابلیت حرکت افقی و دورانی و امکان تغییر ارتفاع (-۴/۵ تا +۱/۵) دارد.

ساختمان اداری هفت طبقه پشت صحنه تالار بنا شده است که در آن خدمات و امور اداری تالار رودکی، سالن‌های تمرین اجرای قطعات، رستوران وجود دارد. طبقه چهارم همین ساختمان ویژه کنسرت‌های مجلسی است.

معماری تالار رودکی[ویرایش]

این تالار در سال ۱۳۴۶ ساخته شد و نخستین سالن مخصوص اپرا و کنسرت‌های بزرگ است. ساخت این بنا ۱۰ سال به طول انجامید. معمار این بنا اوژن آفتاندلیانس بوده و بر اساس مدل اپرا هاس وین ساخته شده است. زیر بنای تالار وحدت بالغ بر ۱۵۰۰۰ مترمربع است و مساحت کل ساختمان در ۷ طبقه و زیرزمین ها به ۲۱۰۰۰ متر مربع میرسد.[۴] تالار وحدت در حاشیه خیابان حافظ در بلوار شهریار واقع شده است. این مجمومه در غرب تا خیابان خارک ادامه می‌یابد، سر در ورودی این مجموعه در بلوار شهریار واقع شده است که در سال ۱۳۸۱ طراحی شده.[۵]

ورودی تالار[ویرایش]

ورود به بنا از دو ورودی مجزا میسر می‌شود، ورودی مردم در شمال (نمای شیشه) و ورودی اشخاص در شرق. این بنا یک سالن اصلی با ظرفیت ۹۰۰ نفر داردوشامل بخش‌های دیگر سالن انتظار، بخشهای خدماتی، بخش‌های اداری و بخش‌های مرتبط با اجرا کنندگان است.

همان طور که اشاره شد سردرورودی آن در وسط بلوار شهریار واقع شده است در نتیجه این بلوار مسیر اصلی ورود به آن است. با عقب نشینی بنا ازخیابان حافظ و جدایی آن توسط فضای سبز در واقع بنا از مسیر حرکتی اصلی دور شده است.[۶]

سالن اصلی[ویرایش]

نمایی از تالار وحدت (بالکن‌های شرقی، صندلی‌های همکف و جایگاه ویژه)

سالن اصلی در کنار سالن انتظارقرارگرفته است که توسط پیش فضای منحنی شکل بهره‌ور را به سمت ورودی‌های خود هدایت می‌کند. این سالن درسه طبقه ساخته شده و ورودی‌های آن در طرفین (شرق وغرب) قرار دارند و تعدادشان متناسب با ظرفیت هر طبقه است. بیشتر بخش‌های مربوط با بهره وراجرا کننده در اطراف سالن وسن آن ساماندهی شده است. این سالن دارای یک سن اصلی و چهار سن متحرک است. در پشت سن فضاهای مرتبط با آن قرار دارند که شامل اتاق‌های گریم واتاق‌های تمرین هستند و همچنین فضای اپراتوردر سمت غربی سن. در سمت شرق سن یک سن جانبی قرار گرفته که در ارتباط مستقیم با محوطه است که حمل و نقل آسان دکور و تجهیزات را به سن امکان‌پذیر می‌کند.[۷]

دیگر سالن‌ها و معماری داخلی تالار[ویرایش]

بعد از ورود به بلوار سردر محل ورود رانشان می‌دهد. بعد از عبور از آن بهره ورمدت زیادی را در محوطه نمی‌گذراند و بعد از چند قدم وارد بنا می‌شود. از این رو مکان یابی نامناسب سردر نسبت به بنا تاثیرطراحی فضای سبز را نیزبر بهره‌ور کم تر کرده است. بناهای مجاور در ضلع جنوبی مجموعه تالار وحدت قرار دارند که شامل یک مجموعه ورزشی و دانشگاه است که به علت وسعت سایت و ارتفاع بناهای اطراف و فضای سبز اطراف مجموعه تاثیر نا مطلوب بر بنا ندارند. از بناهای دیگر تالار رودکی است که در همین سایت قرار دارد و چه ازنظر فرم و چه کاربری متنایب با تالار وحدت است.

بررسی نسبت بنا با بهره‌ور با توجه به مکان یابی بنا، عقب نشینی از خیابان حافظ و قرارگیری فضای سبز مجموعه در حاشیه این خیابان، دید بصری به آن را کاهش داده است و هدایت بهره‌ور با علائم نوشتاری انجام می‌گیرد. از این جهت خود بنا نمی‌تواند هدایت بهره‌ور را سبب شود حتی بعد از ورود به بلوار شهریار هم دیده شدن سردر ورودی به واسطه درختان وسط بلوارمشکل است. بهره‌ور بعد از عبور از سردر وارد یک فضای میانی می‌شود فضایی که رو به ورودی اشخاص ویژه داردو فرد برای ورود به بنا باید به سمت دیواره شیشه‌ای شمالی بچرخد. این نامناسب بودن مکان ورود به بنا موجب سردر گمی بهره‌ور می‌شود، از طرفی یکسان بودن واحدهای تقسیم‌کننده نما در ضلع ورودی و متمایز نشدن آن درک جهت ورود را مبهم می‌کند، ازاین جهت که فرد در تردید برای انتخاب در ورودی است، عکس العمل او با مکث همراه است.

بعد از آن وارد سالن انتظار می‌شویم. در این سالن در نزدکترین مکان به ورودی جامه دان قرار دارد. در انتهای همین سالن کافی شاپ در ارتباط مستقیم با آن و در همین سطح سرویس‌های بهداشتی قرار دارند که به علت قرارگیری در پشت جامه دان در عین حال که در ارتباط با سالن اندتقریباازدید مستقیم خارج اند.

نکته مهم دراین بنا تعامل فضاهاست. بخشهای وابسته در عین اتصال با حریم‌هایی تعریف شده‌اند و ورود به آن‌ها بی مقدمه نیست. ورود از سالن انتظاربه سالن اصلی باهدایت وتقسیم بهره وران در فضاهای کناری سالن اصلی صورت می‌گیرد. فضاهای حرکتی و فضاهای مکث به کمک عناصر و حریم‌ها مشخص و متمایز گشته‌اند. از طرفی اطلاع رسانی در تمام بخش‌ها مانع سردرگمی و سرعت درهدایت شده است.[۸]

در قرارگیری بخش هاکنارهم سعی شده است شفافیت در معرفی آن‌ها حفظ شود ونیازهای بهره‌ور پاسخ داده شود. این مطلب به خصوص در طراحی فضاهای استراحت و خدماتی دیده می‌شود. سالن‌های انتظار جانبی که در طبقه اول و سوم قرار دارند، علاوه بر کنترل جمعیت سالن انتظار (در همکف)، در زمان استراحت بین اجرای برنامه نیز فضاهای مناسبی درارتباط با فضاهای خدماتی اند.

برنامه‌ها[ویرایش]

رقص بلوچی توسط رقصندگان هنرستان در تالار رودکی
پوستر اپرای توراندخت و رقص‌های بومی ایران ۱۳۵۰

در این تالار هنرمندان بزرگ ایرانی مانند استاد بنان، حشمت سنجری (رهبر ارکستر سمفونیک تهران) و پری زنگنه (خواننده سوپرانو) کنسرت اجرا کرده‌اند. هم چنین منیر وکیلی دراپراهایی در تالار رودکی هما نند اُرفه و اُریدیس با همکاری حسین سرشار، مادام باترفلای، لابوهم، لاتراویاتا و توراندخت نقش داشت.

حسین سرشار از آغاز کار تالار رودکی به‌عنوان سولیست اول مشغول به کار شد و در کنسرت‌هایی به رهبری حشمت سنجری و فرهاد مشکات شرکت نمود.

در کنار کنسرت‌های هنرمندان ایرانی، ویولونیست‌ها، پیانیست‌ها و رهبران ارکستر نامی جهان چون روجیرو ریچی[۹] هنریک شرینگ،[۱۰] کلادیو آرائو[۱۱] در تالار رودکی کنسرت دادند.

موریس بژار[۱۲] با همکاری هنرمندان ایرانی رقصی را طراحی کرد که در تخت جمشید در جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران به اجرا در آمد.

رهبر نامی کنسرت هربرت فون کارایان[نیازمند منبع]، ارکستر مجلسی اشتوتگارت[۱۳] و برلین فیلارموبنک[۱۴] و دیگر گروه‌های اپرا و باله و ارکستر مجلسی و هم چنین نابغه پانتومیم ماسل مارسو[۱۵] در تالار رودکی برنامه اجرا کردند.

رودلف نوریف، مارگوت فونتین، موریس بژار، الوین ایلی، بیرژیت کولبرگ از هنرمندان صاحب نام در رشته باله کلاسیک و مدرن هستند که در تولیدات سازمان باله ملی ایران در قبل از انقلاب مشارکت داشته‌اند.

نگارخانه[ویرایش]

تالار وحدت بعد از انقلاب[ویرایش]

تالار وحدت یکی از بزرگترین تالار های اجرای نمایش و کنسرت میباشد که اداره آن توسط مجموعه ای با عنوان بنیاد فرهنگی هنری رودکی است. از دیگر تالار های تحت پوشش بنیاد رودکی میتوان به مجموعه برج آزادی و تالار حافظ و تالار فردوسی اشاره کرد . بعد از انقلاب این مجموعه زیر نظر وزارت ارشاد به فعالیت خود ادامه داد و همچنین مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب میشود .[۱۶] در این تالار باشکوه بعد از انقلاب به بسیاری از نمایش ها و کنسرت ها مجوز اجرا داده نشد و هنرمندان بسیاری از ارتباط اجتماعی در عرصه هنر ناکام ماندند .[۱۷] [۱۸]

مدیران تالار وحدت از ابتدا تا کنون[ویرایش]

کنسرت ها و نمایش های لغو شده[ویرایش]

نگارخانه تالار وحدت[ویرایش]

نگارخانه تالار وحدت در سال 1391 به مدیریت هومن شیخ بشارتی ،و سید میثم آقا سید حسینی به عنوان مدیر ممیزی مجوز دریافت کرد و آغاز به کار کرد و در سال1392 به دلیل برگزاری نمایشگاه های جنجالی که هیچ نگارخانه ای حاضر به برگزاری آن نبود و از لحاظ مختلف اجتماعی سیاسی و .. اشکال بر آنها وارد بود ، مجوز آن تمدید نشد . سیاست مدیریت و مدیر ممیزی تالار وحدت حمایت از هنرمندان داخلی و خارجی و جوانان نابغه تازه به عرصه امده بود که با برخورد جدی مسئولین مواجه شد.[۲۳]

نمایشگاه های برگزار شده[ویرایش]

  1. (نمایشگاه کاریکاتور خلیج همیشه فارس )[۲۴]رو نمایی از کتاب خلیج همیشه فارس کارتون ها سیدمیثم آقاسیدحسینی[۲۵]
  1. (نمایشگاه عکس تاشقایق هست زندگی باید کرد (هنرمند افغانی هادی محسنی)با حمایت سفارت افغانستان)[۲۶]
  1. (نمایشگاه خوشنویسی و لوازم اساتید برجسته )

حواشی[ویرایش]

انتشار خبر صلح و نوعدوستی از تالار وحدت بزرگترین تابلوی آبستره جهان که از سوی برخی سازمان ها و افراد با ممانعت مواجه شد .[۲۷] [۲۸]

برگزاری نمایشگاه عکس تاشقایق هست زندگی باید کرد هنرمند افغانی هادی محسنی از پناهندگان افغانی که در ایران سکونت موقت دارند و در بلاتکلیفی بسر میبرند . و محرومیت از تحصیل و امکانات آموزشی و رفاهی اولیه زندگی اجتماعی انان را تحت الشعاع قرار داده .[۲۹]

منابع[ویرایش]

 1. انتشارات دفتر مخصوص شهبانو، تهران، ۱۳۵۴، ص. ۱۹۰ - ۱۹۲
 2. فرح دیبا، بنیاد توانا
 3. «تالار وحدت»(فارسی). بازبینی‌شده در ۱۶-۰۳-۲۰۰۹. 
 4. http://www.bonyadroudaki.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=201
 5. Don Rubin, ed. (1998), The World Encyclopedia of Contemporary Theatre, London: Routledge, ISBN 0415059283, OCLC 32008932, 0415059283 
 6. "Tehran Art Expo". Fadjr Festival. June 16, 2012. 
 7. "Tehran Art Expo to open on June 17". Tehran Times. June 16, 2012. 
 8. الگو:بناها و آواها، ''نشریه تخصصی موسیقی و معماری''، شماره ۲ تابستان ۱۳۸۲
 9. Ricci
 10. Henryk Szeryng
 11. Claudio Arrau
 12. Maurice Bejart
 13. Stuttgarter Kammerorchester
 14. Berliner Philharmoniker
 15. Marcel Marceau
 16. [http:www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930120000869 «مدیر عامل بنیاد رودکی با حکم وزیر ارشاد منصوب شد»]. خبرگزاری فارس. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 17. [:http www.aftabir.com/newstext.php?nn=n413486 «کنسرت گیتار لیلی افشار لغو شد»]. افتابیر. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 18. [http:www.mehrnews.com/newstext.php?nn=2776310 «تالار وحدت جای دست و جیغ و حورا نیست»]. خبرگزاری مهر. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 19. [http:www.aftabir.com/newstext.php?nn=n365044 «مدیرعامل بنیاد رودکی معرفی شد»]. افتابیر. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 20. [http:www.fardanews.com/newstext.php?nn=173703 «مدیر عامل بنیاد رودکی»]. فردا نیوز. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 21. {{یادکرد وب|نویسنده=|نشانی=http:www.mehrnews.com/newstext.php?nn=1797978|عنوان=مدیر عامل بنیاد رودکی|ناشر=خبرگزاری مهر|تاریخ بازدید=6شهریور 1394{{
 22. [http:www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930120000869 «مدیر عامل بنیاد رودکی»]. خبرگزاری فارس. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 23. [http:www.mehrnews.com/newstext.php?nn=2019680 «22نگارخانه در تهران مجوز فعالیت دریافت کردند»]. خبرگزاری مهر. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 24. [http. Www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920209000969 «برپایی نمایشگاه کاریکاتور خلیج همیشه فارسدر تالار وحدت»]. خبرگزاری فارس. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 25. «گلایه یک نویسنده از عدم همکاری یک سازمان». خبرگزاری فارس. 
 26. [http. Www.afghanirca.com/news text.php?nn= «نمایشگاه عکس تاشقایق هست زندگی باید کرد»]. افغان ایرکا. بازبینی‌شده در 6شهریور 1394. 
 27. [http:www.yjc.ir/newstext.php?nn=4410664 «پیام صلح و دوستی از تالار وحدت آغاز میشود»]. باشگاه خبرنگاران جوان. بازبینی‌شده در 5شهریور 1394. 
 28. . خبرگزاری فارس. http:www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920702001048. بازبینی‌شده در 5شهریور 1394. 
 29. [http:www.afghanirca.com/newstext.php?nn=14772 «نمایشگاه عکس تاشقایق هست زندگی باید کرد»]. افغان ایرکا. بازبینی‌شده در 5شهریور 1394. 

پیوند به بیرون[ویرایش]