اشرف افغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اشرف افغان. پسرعمو و جانشین محمود افغان رئیس قبیلهٔ غلجائی بود که در اوائل قرن ۱۲ هجری علیه صفویان شوریدند و سلطنت ایران را تصاحب کردند.

وضعیت ایران[ویرایش]

با حمله افغانها ایران هیچگاه روی ثبات ندید و شاهان افغان نیز آرامش نداشتند. در استرآباد فتحعلی خان قاجار عملاً حکومت مستقلی داشت. او به تهماسب میرزا پسر شاه سلطان حسین صفوی پناه داد؛ و تهماسب میرزا پس از تصرف اصفهان توسط افاغنه خود را شاه نامید.[۱] با سقوط صفویه پطر اول به ایران لشکر کشید و قشون روسیه در سپتامبر ۱۷۲۲ میلادی در بند و در ۱۷۲۳ باکو را به اشغال خود دراوردند. شاه تهماسب دوم مجبور شد در پی اتحاد با روسها باشد. طبق قراردادی که در سپتامبر ۱۷۲۳ تنظیم گردید پطر اول به شاه وعده داد که او را در مبارزه با افغانان یاری دهد؛ و شاه تهماسب نیز دربند و باکو را جز قلمرو روسیه شناخت و گیلان را نیز در اختیار آنها گذاشت.[۲]

اشرف در جنگ با روسها شکست خورد. او همچنین در کارزار با ترکان هم نتوانست موفقیتی بدست آورد. دولت عثمانی، تفلیس، عراق عجم و قسمت بزرگی از آذربایجان را تحت تصرف خویش درآورده بود. اشرف می‌خواست با دولت عثمانی عهدنامه‌ای منعقد سازد و به واسطه اشتراک مذهب تسنن، اراضی ضبط‌شدهٔ روزگار دولت صفوی را مسترد دارد، امّا به آرزوی خویش نایل نگشت و در نتیجه جنگ ادامه یافت و بوسیلهٔ اغفال و تحریک امرای کردستان و ساده‌دلان لشکر عثمانی کارش قدری پیشرفت کرد و به پیروزی نایل گردید و رفتار خیلی دوستانه ابراز می‌کرد. سرانجام در تاریخ ۱۱۴۰ ه‍. ق. دولت‌های عثمانی و روسیه پادشاهی وی را در ایران تصدیق کردند، ولی از طرف دیگر طهماسب پسر سلطان حسین که از شاهزادگان صفوی و در تحت اسارت وی بود، در خراسان به کمک بعضی از اقوام و عشائر ترک و مخصوصاً به حیل و تدابیر طهماسب‌قلی‌خان (که بعد به نادرشاه مشهور شد) بسیار نیرومند گردید.

تضعیف افغانها[ویرایش]

رفته‌رفته کار اشرف مختل گردید و قوت و قدرتش سستی گرفت و در چهار جنگ مغلوب و پریشان گردید و مردان لشکرش به دیار عدم شتافتند. پس بسال ۱۱۴۲ ه‍. ق. شاه سلطان حسین را در زندان به قتل رسانید و اصفهان را ترک و به سوی شیراز و سپس قلعه ای در یکی از دهات های نزدیک قندهار به همراه سه هزار سربازش پناه گرفت و شروع به خرید خواروبار و اذوقه نمود طی زمان کمی سپاه نادر به انجا رسید و قلعه را محاصره کرد. قلعه بسیار مستحکم و بلند بود و فتح آن تقریبا ناممکن بود بنابراین نادر به جهت تمام شدن اذوقه اشرف و همراهانش چند هفته ای صبر نمود.اشرف بر ساکنین قلعه بسیار ستم می کرد و هر از گاهی یکی از آن ها را به بهانه زاید بودن و کمبود اذوقه از قلعه به پایین پرت میکرد. یکی از همین ساکنین راه مخفی قلعه را به نادر لو داد بناب این نادر و سپاهش شبانه به قلعه ریختند و با کشتن سردار و سربازان اشرف قلعه را فتح و اشرف را زنده دستگیر کردند وی را به قندهار برده و در ان جا توسط یکی از کسان مقتولین که وی قاتل آن بود چشمانش از جدقه در آمد سپس نادر وی را به شاه تهماسب تسلیم کرد شاه تهماسب برای ازادی شهر شیراز و همچنین انتقام خود از او برای کشتن پدر و بیشتر کسانش وی را جلوی دروازه شهر شیراز و جلوی چشمان طرفداران و سربازانش به داربستی بسته و زنده زنده پوست اشرف را کندند.لاشه او همانگونه باقی ماند و لاشخوران لاشه وی را متلاشی کردند. سال ۱۱۴۲ ه‍. ق. (۱۷۲۹ میلادی) به این طریق حکومت افغانان در ایران انقراض یافت و دگربار دودمان صفوی روی کار آمد؛ ولی شاه طهماسب فرزند شاه سلطان حسین به عنوان سلطنت قناعت می‌کرد و زمام امور تماماً در دست اقتدار طهماسب‌قلی‌خان بود. پس از یکسری تصمیمات سیاسی نادرست توسط طهماسب، نادر با تشکیل شورایی از بزرگان در دشت مغان وی را از سلطنت خلع کرد و شورا نیز او را به سلطنت ایران منصوب کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • قاموس الاعلام
  • تاریخ ادبیات ادوارد براون ترجمهٔ رشید یاسمی
  1. دولت نادرشاه افشار-ترجمه حمید مؤمنی
  2. دولت نادرشاه افشار-ترجمه حمید مؤمنی

پیوند به بیرون[ویرایش]