زینجناب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زینجناب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سردصحرا بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده‌است.

از آخمقیه (شهرک شهید چمران) حدود ۳۰دقیقه فاصله دارد. از آخمقیه که می‌گذریم به یک سه راهی می‌رسیم که مستقیم به زیارتگاه سید محمدآقا و روستای کرجان می‌رسد و درسمت راست راه ۴روستا وجوددارد که اول روستای اسنجان در سرراه قرار دارد و بعد کمی آن طرفتر در پایین دره روستای انرجان هست. پس از طی مسافت کمی به یک سرازیری می‌رسیم که باز روستای هزه بران با یک سه راهی جدا می‌شود و در آخر بعد از یک گردنه به روستای سرسبز زینجناب با جمعیت ۲هزارنفری می‌رسیم.

این روستا با روستاهای هزه بران، آمقان، عنصرود و سفیده خوان (اسبره خون) همسایه بوده حدومرز روستا به دامنه‌های کوه سهند ختم می‌شود. روستا دارای مسجد زیبایی بنام (محمدحنفیه) می‌باشد که دارای ستون‌ها و منبر سنگی زیبایی هست که اخیراً بازسازی شده‌است. در نزدیکی روستا رصدخانه خواجه نصیر در بالای کوه (بلندی) مستقر می‌باشد و زیارتگاه (سیاهپوش) در آن طرف روستا قراردارد. مردم روستا بسیار مهمانپرست و خون گرمند.

محصولات[ویرایش]

گردو و پنیر زینجناب خیلی معروف است. در سال‌های قبل به دلیل نبود شیرپزخانه؛ دامداران روستا مجبور به فروش شیر به روستاهای اطراف می‌شدند و بعدها نیز با وجود تأسیس شیرپزخانه، چون پنیرساز نداشتند مجبور به استخدام پنیرساز ار روستای لیقوان می‌شدند که به همین دلیل پنیر خوشمزه زینجناب با نام لیقوان در بازار شناخته می‌شد. ولی اکنون آوازه پنیر زینجناب از مرزها نیز رد شده‌است. بیشتر جوانان به بافتن قالی تبریز مشغول هستند که با چله و نخ ابریشم و در 30% از آن از پشم گوسفندی استفاده می‌شود. این نوع قالی‌ها نیز اکثراً جنبه صادراتی داشته و ارزآوری ویژه ای دارند. روستای زینجناب مانند بسیاری از روستاهای دیگر دارای نان محلی بوده که حاصل زحمت زنان روستا و دستپخت بسیار عالی و خوشمزه آنهاست. نان محلی به دو صورت فطیر مغزدار و نان لواش پخته می‌شود، البته اندازه لواش‌های روستای زینجناب سه برابر لواش‌های شهری بوده و به دلیل پخت با زغال آن هم در تنورهای سنتی؛ عطر و طعم وصف ناپذیری دارد.

اماکن دیدنی[ویرایش]

جاهای دیدنی روستا:۱-رصدخانه خواجه نصیر ۲- مسجد محمدحنفیه ۳- زیارتگاه سیاهپوش ۴- باغات و رودخانه زینجناب که از دامنه‌های سهند سرچشمه گرفته و باغات زینجناب به دامنه‌های سهند ختم می‌شود.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.