گوار (تبریز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هٌوالعَلیم

مونوگرافی روستای گوار

محقق:مهدی سلطانی نسب

زمستان سال ۱۳۹۷

_چكيده

پژوهش حاضر بررسي مردم نگارانه روستاي گوار است كه با استفاده از روش مصاحبه و مشاهده و تجربه زیسته در این روستا انجام گرفته است.این تحقيق نشان مي دهد كه در طول زمان ویژگي هاي جمعيتي،جغرافيایي،بافت فرهنگي واجتماعي روستاي گوار دست خوش تغييرات اساسي شده است. اصالحات ارضي در سالهاي گذشته و نيز طرح هادي در سال هاي اخير عوامل مهم تغيير چهره و درون روستاي گوار بوده اند.همانگونه كه در ادامه مطرح خواهيم كرد روستاي گوار به دليل واقع بودن در مركز منطقه شهر جدید شهریار تبریز كه در برنامه احداث شهر جدید قرار دارد از اهميت باالیي برخوردار ميباشد،كه دليل اصلي و تاثير گذار در مهاجرت اهالي این روستا به شهر تبریز و سایر شهر ها مي باشد.این روستا داراي جمعيتي بالغ بر 210نفر درقالب 35 خانوار ميباشد.در این مطالعه به جمعيت واقعي)جمعيت ساكن در روستا( اشاره شده است وشامل مهاجرین نمي شود.

_وسائط نقليه و ادوات كشاورزي

از آنجایي كه فاصله زماني روستاي گوار با شهر تبریز حدود 20 دقيقه است و حجم زیادي از مسافران (دانش جویان ، دانش آموزان ، كارگران و افراد دیگر) در این مسير تردد ميکنند ، ميبایست وسائط نقليه عمومی وخصوصي كافي وجود مي داشت كه ميتوان گفت براي هر خانوار یک اتوموبيل وجود دارد و از موتور سيکلت به صورت معدود استفاده ميشود همچنين ميتوان گفت به دليل كوچک بودن روستا اهالي در داخل روستا به صورت پياده رفت و آمد ميکنند. در مورد ادوات كشاورزي در این روستا از آنجایي كه اهالي روستا زمين هاي زراعي خود را به شركت تحت نظر سپاه پاستاران جهت احداث شهر جدید شهریار تبریز در سال 1374 فروخته اند و تعداد معدودي از زمين هاي زراعي خود را جهت زراعت نگه داشته اند، ميتوان گفت حدودا براي هر دو خانوار یک تراكتور با تمام ادوات كشاورزي جمعا 20 عدد تراكتور وجود دارد.

منابع[ویرایش]

  • «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد». مرکز آمار ایران. ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.