اسنجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اسنجان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستانتبریز
بخشمرکزی
دهستانسردصحرا
نام محلیاسینجان
مردم
جمعیت۲۵۰۰ نفر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۲۶
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۱۳

اسنجان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سردصحرا بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده‌است از آخمقیه که می‌گذریم به یک سه راهی می‌رسیم که مستقیم به زیارتگاه سید محمدآقا و روستای کرجان می‌رسد و درسمت راست راه ۴روستا وجوددارد که اول روستای اسنجان در سرراه قرار دارد .این روستا با روستاهای انرجان کرجان ورنق خلجان هم مرز است اسنجان در نزدیکی آزاد راه تبریز-سهند واقع شده و بخشی از آزاد راه از اراضی این روستا عبور می‌کند،عمده زمین های کشاورزی این روستا دیم هستندوباطبیعت زیبای پوشیده از گیاهان وحیوانات مختلف این روستا جذابیت های خاص خود را دارا میباشد . دربخش کشاورزی آبی گردو بادام آلو آلوچه زردآلو سیب سنجد ودربخش کشاورزی دیم گندم،جو،نخود،یونجه ,,خربزه وکمبزه ودربخش لبنیات پنیروماست گوسفندی رواج دارد البته بخشی از شیر گوسفندان به شیرپز ها که از روستای لیقوان می آیند فروخته می‌شود شغل ودرآمد اهالی کشاورزی دامپروری قالی بافی و درمواردی راننده ماشین سنگین هستند.اهالی روستا بسیار خونگرم ومهمان نواز هستند.اسنجان زمستان های بسیار سرد وتابستان های گرم را داراست روستای اسنجان مانند بسیاری از روستاهای دیگر دارای نان محلی بوده که حاصل زحمت زنان روستا و دستپخت بسیار عالی و خوشمزه آنهاست. نان محلی به دو صورت فطیر مغزدار و نان لواش پخته می‌شود، البته اندازه لواش‌های روستای اسنجان بزرگتر از لواش های شهری بوده و به دلیل پخت با چوب و زغال در تنورهای سنتی؛ عطر و طعم وصف ناپذیری دارد.

  1. اسنجان_در_لغت
  2. جان بعنوان پسوند بعضی روستاها و شهرهاست. و بمعنای جایگاه و محل می باشد. و در خاورمیانه برای بعضی شهر و روستاها نامگذاری استفاده شده است.

در زبان ترکی اسن و اسین بمعنای سلامتی است و ازاینجاست که می توان به معنای جایگاه سلامتی و محل امن دانست.

@asanjanجمعیت این روستا در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی، ۱٬۴۵۱ نفر برآورد شده‌است.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵, پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ آوریل ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸.

جستارهای وابسته[ویرایش]