هواکش پنجره ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک هواکش پنجره ای دوقلو با ترموستات
یک  هواکش پنجره ای تکی بزرگ کل خانه  w/ 3-کنترل سرعت و مصرف/اگزوز کنترل
همان هواکش در زمان تهویه

یک هواکش پنجره یک نوع فن می باشد که در داخل قاب یک پنجره تعبیه می گردد. هواکش های پنجره برای چندین دهه برای حفظ دمای اتاق و تهویه در داخل خانه و محل کار در بخش کوچکی از هزینه های تهویه مطبوع مرکزی استفاده می شده اند.

طراحی و عملیات[ویرایش]

هواکش های پنجره برای  قرار گرفتن شدن در پنجره های باز طراحی شده اند و معمولاً دارای پنل جداشونده برای پوشش  کل پنجره می باشند . اکثر دستگاه ها یا یک هواکش بزرگ و یا دو هواکش کوچک نصب شده در کنار هم دارند.

اکثر هواکش های پنجره دو یا سه سرعت و برخی به صورت برگشت الکتریکی هستند به طوری که کاربر می تواند بین حالت ورودی و خروجی سوئیچ کند.

تولید کنندگان قابلیت هایی به مدل های خود  در طول سالها افزوده اند. برخی از هواکش ها شامل ترموستات هستند که به نوبه خود فن خاموش اگر حرارت هوا قطره به یک نقطه خاص و یا قابل تنظیم دریچه برای هدایت جریان هوا در یک جهت خاص است. هواکش های دیگر قابلیت های پیچیده الکترونیکی مانند  کنترل از راه دور، به صورت خودکار خاموش کردن تایمرو دیمر-مانند متغیر-کنترل سرعت موتور.

اکثر هواکش های پنجره ای امروزه از پلاستیک ساخته شده است. بسیاری از هواکش های قدیمی تر بیشتر از فلز از جامدات ساخته شده اند. هواکش های پنجره ای قدرتمندتر می تواند برای گردش هوا در سراسر خانه به عنوان یک کل خانه فن بکار گرفته شود. هواکش های پنجره ای و هواکش دیواری هر دو روی سطح یا دیوار یا پنجره قرار میگیرند و تفاوت آنها در ابعاد و ظرفیت و جنس آنها می باشد . بدین صورت که هواکش پنجره ای ازجنس پلاستیک به قطر 15، 20 و 25 سانتی متر و هواکش دیواری از جنس فولاد و به قطر های 30،35،40 ،45,50 سانتی متر میباشد.

همچنین نگاه کنید[ویرایش]