فدراسیون شمال سوریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Federation of Northern Syria
اتحاد شمال سوريا
Federasyona Bakurê Sûriyê
Official languages زبان کردی
زبان عربی
زبان سریانی
نام اهلیت
  • Kurds
  • Kurdish
[نیازمند منبع]
دولت Democratic confederalist
 -  Co-President Asya Abdullah
 -  Co-President صالح مسلم
de facto federation from سوریه
 •  Autonomy proposed ژوئیه ۲۰۱۳ 
 •  Autonomy declared نوامبر ۲۰۱۳ 
 •  Regional government established نوامبر ۲۰۱۳ 
 •  Interim constitution adopted January 2014 
 •  Federation declared 17 March 2016 
جمعیت
 -   تخمین2014 4.6 million 
واحد پول (SYP)
منطقه زمانی EET (ساعت جهانی+2)
جهت رانندگی right

فدراسیون شمال سوریه یا کنفدراسیون شمال سوریه، به نظام فدرالی خودمختار در منطقۀ عمدتاً کردنشین شمال سوریه اطلاق می‌شود. این نظام در ۱۷ مارس ۲۰۱۶ در نشستی در رمیلان در کانتون جزیره به رهبری حزب اتحاد دموکراتیک اعلام شد. منطقۀ کردستان سوریه یا روژاوا از سه کانتون جزیره، کوبانی و عفرین تشکیل شده که در سال ۲۰۱۴ مجموعاً جمعیتی نزدیک به ۴/۶ میلیون نفر داشته‌اند. گفته شده که فدراسیون شمال سوریه به زودی به مناطق تحت تصرف داعش نیز تسری و گسترش پیدا خواهد کرد.

اعلام نظام فدرال[ویرایش]

در ۱۷ مارس ۲۰۱۶، مقامات کرد اهل سوریه به همراه نمایندگانی از نیروهای عرب، آشوری و ترکمن شمال سوریه که به همراه یکدیگر علیه داعش به مبارزه پرداخته‌اند، در کنفرانسی در رمیلان در کانتون جزیره تأسیس نظام فدرال را در شمال سوریه و در مناطق تحت کنترل نیروهای سوریۀ دموکراتیک با عنوان فدراسیون شمال سوریه اعلام کردند. کنفرانس رمیلان با انتشار یک متن، روند ایجاد سیستم دموکراتیک در شمال سوریه را تشریح کرده و فدراسیون شمال سوریه را متشکل از سه کانتون جزیره، کوبانی و عفرین اعلام کرد.[۱]

واکنش‌ها به اعلام فدرالیسم[ویرایش]

اعلام نظام سیاسی فدرال به سرعت با واکنش منفی حکومت سوریه، اپوزیسیون و نیروهای منطقه مواجه شد. جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این مسئله گفت: «از مناطق خودگردان و یا نیمه خودمختار در داخل سوریه حمایت نمی‌کنیم.»[۲] پس از اعلام نظام فدرالی در شمال سوریه، نظامیان ارتش سوریه در منطقۀ قامیشلی با نیروهای سوریۀ دموکراتیک درگیر شده و به مواضع حزب اتحاد دموکراتیک حمله کردند.[۳] جریان‌های کرد سوری نزدیک به مسعود بارزانی نیز که در قالب انجمن ملی کردهای سوریه متحد شده‌اند نیز با این اقدام به مخالفت برخاستند. فیصل یوسف و امین حسام از اعضای شورای مرکزی این انجمن در گفتگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کردند که «فدرالیسم باید در چارچوب قانون اساسی سوریه طراحی شود و از طرف گروه‌های ملی در کشور مورد توافق قرار گیرد» و «ادعای این چنینی PYD در خصوص فدرالیسم مشروع نیست.»[۴] بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه نیز در دیدار با نیکلاس دویسک نماینده پارلمان فرانسه فدرالیسم را ایده ای اشتباه و کردها را اقلیتی دانست که تشکیل دهنده تنها ۳۰ درصد جمعیت شمال سوریه هستند و حتی در صورت اعلام فدرالیسم نیز در اقلیت خواهند بود.[۵]

ادریس نسان، معاون رئیس کانتون کوبانی در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد که فدرالیسمی که اعلام شده تنها مختص به ملت خاصی در سوریه نبوده و شامل تمام ملت های شمال سوریه خواهد بود. با ایجاد فدرالیسم سیستم کانتون ها از شمال سوریه برداشته خواهد شد. وی همچنین در پاسخ به کسانی که این حرکت را در راستای تشکیل کشوری به نام کردستان توسط پ.ی.د دانسته‌اند اعلام کرد که ما قصد تجزیه سوریه را نداریم و حتی نام فدرالیسمی که تعیین کرده‌ایم نیز کردستان نبوده، بلکه کنفدراسیون شمال سوریه است. در این فدرالیسم تنها کردها حضور ندارند و تمام ملت شمال سوریه حاضر هستند.[۶] همچنین صالح مسلم رئیس مشترک حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) نیز در گفتگو با روزنامۀ الشرق‌الاوسط اعلام کرد که سیستم فدرالی در کردستان سوریه برای ایجاد هماهنگی میان جریان‌های موجود در آن منطقه تأسیس شده و کردهای سوریه قصد ندارند تجربه و آزمون اقلیم کردستان عراق را تکرار کنند.[۷] الهام احمد رئیس مشترک مجلس سوریه دموکراتیک نیز در گفتگو با خبرگزاری هاوار مدل فدرالیسم دمکراتیک را راهکاری از سوی عموم تنوعات شمال سوریه برای رفع معضل کنونی عنوان کرد. وی دولت ترکیه را حامی جریان‌های شوونیست و نژادپرست در جنگ داخلی سوریه دانست که به خاطر پروژه خود نظام فدرال را نظامی ملی متعلق به کردها جلوه می‌دهد تا عرب‌های سنی را علیه کردها تحریک کند و جبهه اسلامگرا تشکیل دهد. الهام احمد پروژه مجلس سوریه دموکراتیک را تأسیس نظامی غیرمرکزگرا و دموکراتیک در سوریه عنوان کرد.[۸]

پانویس[ویرایش]

  1. خبرگزاری کُردپرس، اعلام رسمی کنفدراسیون شمال سوریه با ۳ کانتون جزیره، کوبانی و عفرین ، نوشته‌شده در ۲۷ اسفند ۱۳۹۴؛ بازدید در ۲۸ اسفند ۱۳۹۴.
  2. خبرگزاری کُردپرس، آمریکا برقراری سیستم فدرالی از سوی کُردهای سوریه را رد کرد، نوشته‌شده در ۲۸ اسفند ۱۳۹۴؛ بازدید در ۲۸ اسفند ۱۳۹۴.
  3. خبرگزاری کُردپرس، نیروهای YPG با ارتش سوریه در قامیشلی درگیر شدند، نوشته‌شده در ۲۷ اسفند ۱۳۹۴؛ بازدید در ۲۸ اسفند ۱۳۹۴.
  4. خبرگزاری کُردپرس، مواضع سران ENKS در خصوص اعلام فدرالیسم در شمال سوریه، نوشته‌شده در ۳ فروردین ۱۳۹۵؛ بازدید در ۳ فروردین ۱۳۹۵.
  5. خبرگزاری کُردپرس، بشار اسد: اعلام فدرالیسم در شمال سوریه توسط کردهای این کشور ایده اشتباهی است، نوشته‌شده در ۹ فروردین ۱۳۹۵؛ بازدید در ۹ فروردین ۱۳۹۵.
  6. خبرگزاری کُردپرس، ما قصد تجزیۀ سوریه را نداریم/ در نام منطقه فدرال کلمۀ کردستان وجود ندارد، نوشته‌شده در ۲۸ اسفند ۱۳۹۴؛ بازدید در ۲۸ اسفند ۱۳۹۴.
  7. خبرگزاری کُردپرس، قصد نداریم با اعلام فدرالی تجربۀ اقلیم کردستان عراق را تکرار کنیم، نوشته‌شده در ۲۸ اسفند ۱۳۹۴؛ بازدید در ۲۸ اسفند ۱۳۹۴.
  8. آژانس خبری فرات، الهام احمد: برخی نمی‌خواهند صلح و دموکراسی در سوریه برقرار شود، نوشته‌شده در ۳۰ مارس ۲۰۱۶؛ بازدید در ۳۰ مارس ۲۰۱۶.