حزب اتحاد دموکراتیک (سوریه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نام (عربی)حزب الاتحاد الدیمقراطی
رهبرانور مسلم و عایشه حسو[۱]
بنیان‌گذاری۲۰۰۳
شاخه نظامیواحدهای مدافع خلق
مرام سیاسیسوسیالیسم دموکراتیک،
ملی‌گرایی کردی[۲]
طیف سیاسیچپ‌گرا، چپ تندرو
وابستگی ملیکمیته هماهنگی ملی سوریه
شورای عالی کرد
وابستگی بین‌المللیکمیته اتحاد کردستان
مجلس خلق
۰ از ۲۵۰
وبگاه

حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه (به کردی: PYD,Partiya Yekîtiya Demokrat)(به عربی: حزب الاتحاد الديمقراطي، Ḥizb Al-Ittiḥad Al-Dimuqraṭiy)، حزبی سیاسی در کردستان سوریه است که در سال ۲۰۰۳ توسط چپگرایان کرد در شمال سوریه تأسیس شد. حزب پ‌ی‌د رابطه نزدیک و ایدئولوژیک با حزب کارگران کردستان دارد. پ‌ی‌د اذعان می‌کند که دو حزب رابطه نزدیک ایدئولوژیک با یکدیگر دارند. با این حال پ ک ک دخالت در اداره امور کردستان سوریه را رد می‌کند.[۳][۴] این حزب در سوریه ثبت رسمی نشده‌است؛ زیرا قانون اساسی سوریه قبل از سال ۲۰۱۲ بدون اجازه به احزاب سیاسی، اجازه تشکیل آن را نمی‌داد.

رهبران حزب[ویرایش]

  • صالح مسلم و آسیه عبدالله
  • شاهوز حسن و عایشه حسو[۵]
  • انور مسلم و عایشه حسو (از ۲۵ فوریۀ ۲۰۲۰)[۶]

وضعیت کنونی حزب در سوریه[ویرایش]

با آغاز بحران سوریه و شروع درگیری‌ها بین نیروهای بشار اسد و نیروهای اپوزیسیون سوریه، ارتش بشار اسد از بیشتر مناطق شمالی سوریه (کردستان سوریه) عقب‌نشینی کرد. پس از عقب‌نشینی نیروهای بشار اسد، نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک کردستان در اکثر این مناطق مستقر شدند و کنترل اکثر این مناطق را بدست گرفتند.

درگیری با نیروهای اپوزیسیون و ارتش[ویرایش]

این حزب هر گونه همکاری با طرفین درگیر در جنگ داخلی سوریه را رد کرده و اعلام داشته: هدف این حزب، دفاع از خلق کرد در سوریه و احقاق حقوق ملت کرد و همچنین اعلام خودمختاری این منطقه است. تا کنون درگیری‌های گوناگون و سنگینی بین نیروهای این حزب و نیروهای اپوزیسیون سوریه از جمله جبهه النصره و داعش روی داده که در اکثر این درگیری‌ها، این حزب موفق عمل کرده و از هیچ‌کدام از مواضع خود عقب‌نشینی نکرده‌است. همچنین چندین درگیری پراکنده بین این حزب و ارتش بشار اسد صورت گرفته که البته چندان سنگین نبوده‌است.

تصرف شهر سریکانی[ویرایش]

این حزب در طی یک عملیات و درگیری بسیار سنگین بین نیروهای حزب و نیروهای اپوزیسیون توانست نیروهای اپوزیسیون را از شهر سریکانی بیرون رانده و اولین جرقه‌های خودمدیریتی دموکراتیک شمال و شرق سوریه را ایجاد نماید.

هواداران پ.ی.د. در مراسم ترحیم یکی از کشته‌های جنگ ترکیه با کردها

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. روژنیوز: شاهوز حسن و عایشه حسو به عنوان رؤسای مشترک جدید حزب اتحاد دموکراتیک برگزیده شدند (کردی)، نوشته‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷؛ بایگانی‌شده در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ توسط Wayback Machine بازدید در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷.
  2. Crisis in Syria emboldens country's Kurds
  3. PYD Leader Salih Muslim: Syrian Government Has Lost Control in Kurdish Areas
  4. «Syrian Kurd party says Turkey should not fear its rise». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ اوت ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۹ فوریه ۲۰۱۳.
  5. روژنیوز: شاهوز حسن و عایشه حسو به عنوان رؤسای مشترک جدید حزب اتحاد دموکراتیک برگزیده شدند (کردی)، نوشته‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷؛ بایگانی‌شده در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ توسط Wayback Machine بازدید در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷.
  6. کردپرس: پیگیری استراتژی وحدت احزاب کُرد سوریه/تأکید بر گفت‌وگوهای سوری-سوری و مذاکره با دولت مرکزی، نوشته‌شده در ۲۶ فوریۀ ۲۰۲۰؛ بازدید در ۲۶ فوریۀ ۲۰۲۰.

منابع[ویرایش]