حزب اتحاد دموکراتیک (سوریه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حزب اتحادیه دموکراتیک
Partiya Yekîtiya Demokrat
(عربی) نام حزب الاتحاد الدیمقراطی
رهبر شاهوز حسن و عایشه حسو[۱]
بنیانگذاری ۲۰۰۳
شاخه نظامی واحدهای مدافع خلق
مرام سوسیالیزم دموکراتیک،
ملی‌گرایی کرد،
خودمختاری کرد[۲]
موضع سیاسی چپ‌گرا، چپ تندرو
ملی کمیته هماهنگی ملی سوریه
شورای عالی کرد
جهانی و بین‌المللی کمیته اتحاد کردستان
مجلس خلق
۰ از ۲۵۰
کشور  [[|]]
وبگاه
سایت رسمی
Coat of Arms of Rojava.svg
این مقاله بخشی از این مجموعه است:
سیاست و دولت
کردستان سوریه

حزب اتحاد دموکراتیک (به کردی: PYD,Partiya Yekîtiya Demokrat)(به عربی: حزب الاتحاد الديمقراطي، Ḥizb Al-Ittiḥad Al-Dimuqraṭiy)، حزبی سیاسی در کردستان سوریه است که در سال ۲۰۰۳ توسط چپگرایان کرد در شمال سوریه تأسیس شد. حزب پ‌ی‌د رابطه نزدیک و ایدئولوژیک با حزب کارگران کردستان دارد. پ‌ی‌د اذعان می‌کند که دو حزب رابطه نزدیک ایدئولوژیک با یکدیگر دارند. با این حال پ ک ک دخالت در اداره امور کردستان سوریه را رد می‌کند.[۳][۴] این حزب در سوریه ثبت رسمی نشده‌است؛ زیرا قانون اساسی سوریه قبل از سال ۲۰۱۲ بدون اجازه به احزاب سیاسی، اجازه تشکیل نمی‌داد.

وضعیت کنونی حزب در سوریه[ویرایش]

با آغاز بحران سوریه و شروع درگیری‌ها بین نیروهای بشار اسد و نیروهای اپوزیسیون سوریه، ارتش بشار اسد از بیشتر مناطق شمالی سوریه (کردستان سوریه) عقب‌نشینی کرد. پس از عقب‌نشینی نیروهای بشار اسد، نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک کردستان در اکثر این مناطق مستقر شدند و کنترل اکثر این مناطق را بدست گرفتند.

درگیری با نیروهای اپوزیسیون و ارتش[ویرایش]

این حزب هر گونه همکاری با طرفین درگیر در جنگ داخلی سوریه را رد کرده و اعلام داشته: هدف این حزب، دفاع از خلق کرد در سوریه و احقاق حقوق ملت کرد و همچنین اعلام خودمختاری این منطقه است. تا کنون درگیری‌های گوناگون و سنگینی بین نیروهای این حزب و نیروهای اپوزیسیون سوریه از جمله جبهه النصره و داعش روی داده که در اکثر این درگیری‌ها، این حزب موفق عمل کرده و از هیچ‌کدام از مواضع خود عقب‌نشینی نکرده‌است. همچنین چندین درگیری پراکنده بین این حزب و ارتش بشار اسد صورت گرفته که البته چندان سنگین نبوده‌است.

تصرف شهر سریکانی[ویرایش]

این حزب در طی یک عملیات و درگیری بسیار سنگین بین نیروهای حزب و نیروهای اپوزیسیون توانست شهر سریکانی (راس العین) را تصرف کرده و اولین جرقه‌های دولت کرد در سوریه را ایجاد نماید.

هواداران پ.ی.د. در مراسم ترحیم یکی از کشته‌های جنگ ترکیه با کردها

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]