گاهشمار جنگ داخلی سوریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

گاه‌شمار جنگ داخلی سوریه مروری کلی است بر وقایع بااهمیتی که در راستای درگیری‌های سوریه رخ می‌دهند.

گاه‌شمار[ویرایش]

از ماه ژانویه ۲۰۱۱ صدها هزار معترض در شهرهای مختلف سوریه نظیر دمشق، حمات، جبله، لاذقیه، درعا و حمص به مدت چندین ماه، در روزهای مختلف به ویژه روزهای جمعه با نام‌هایی مانند جمعه عزت، جمعه مقاومت، جمعه شهدا، جمعه مبارزه، جمعه آزادگان، جمعه آزادی، جمعه نگهبانان میهن، جمعه کودکان، جمعه عشایر، جمعه صالح العلی، جمعه عدم مشروعیت، جمعه ارحل، جمعه لا للحوار و جمعه سر فرود نمی‌آوریم جز در مقابل خدا علیه دولت بشار اسد دست به اعتراض و تظاهرات زدند و خواهان کناره گیری او از قدرت شدند.[۱] تانک‌ها و نیروهای نظامی دولت بشار اسد در شهرهای مختلف سوریه نظیر دمشق، درعا و حمص مستقر شدند و معترضان را سرکوب کردند.[۲] معترضان به دخالت نیروهای دولت ایران در سرکوب معترضان نیز اعتراض داشتند.[۳][۴]

با برگزاری تظاهراتی اعتراضی در دمشق در روز پانزدهم مارس ۲۰۱۱ خیزش مردمی در سوریه علیه رژیم بشار اسد آغاز شد. در جریان درگیری‌ها و سرکوب‌هایی که در همان روزهای نخستین اعتراضات روی داد، بیش از یکصد نفر کشته شدند.

در ۳ اوت ۲۰۱۱، در پی سرکوب خونین اعتراضات مردمی در سوریه توسط رژیم بشار اسد، شورای امنیت سازمان ملل برای نخستین بار در مورد محکوم کردن رژیم بشار اسد به توافق رسید.


بیش از ۷۲۰۰ نفر (تا تاریخ ۵ فوریه ۲۰۱۲) از معترضان سوری، توسط نیروهای نظامی و امنیتی دولت بشار اسد کشته شده‌اند و بین ۶۰۰۰۰-۸۰۰۰۰ نفر از معترضان در این کشور دستگیر شده‌اند و ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر هم از سوریه گریخته‌اند، که این اقدامات از سوی بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد محکوم شده‌است.[۵][۶] مقامات سوریه در پاسخ به گزارش‌های سازمان ملل متحد درباره آمار کشته‌ها، این گزارش‌ها را بی اساس و غیرواقعی خوانده‌اند و اعلام کردند که ۲۰۰۰ نیروی امنیتی سوریه در شهرهای مختلف این کشور هدف تیراندازی گروه‌های تروریستی قرار گرفته و کشته شده‌اند..[۷][۸]

تجمع اعتراض امیز مردم در حمص علیه بشار اسد

والری ایموس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در پی دیدار از منطقه بابا عمرو حمص در سوریه گفت بخش‌هایی از این شهر کاملاً ویران شده‌است. مخالفان در ۷ مارس ۲۰۱۲، از کشته شدن ۳۹ تن در سراسر سوریه خبر دادند که به گفته آنها ۲۶ تن از آنها در شهر حمص، ۶ تن در ادلب، ۳ نفر در درعا، ۲ نفر در حومه دمشق و ۲ نفر در حومه حلب کشته شده‌اند.[۹]

با ادامه خشونت‌ها در شهرهای مختلف سوریه در روز جمعه، ۹ مارس ۲۰۱۲، کمیته هماهنگی محلی که از گروه‌های مخالف دولت سوریه‌است، اعلام کرده‌است که در این روز در شهرهای مختلف سوریه ۷۷ نفر کشته شده‌اند که از این تعداد، ۲۶ نفر در حمص، ۲۸ نفر در حلب، ۶ نفر در درعا، ۴ نفر در حماة، ۹ نفر در مناطق مختلف دمشق، دو نفر در لاذقیه و یک نفر در هریک از شهرهای حلب و بوکمال جان خود را از دست داده‌اند.[۱۰]

هیئت عمومی انقلاب سوریه، شمار کشته شدگان در روز ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۱ (۷ آوریل ۲۰۱۲) به دست نیروهای دولتی این کشور در مناطق مختلف را، دستکم ۱۵۶ نفر اعلام کرد. که بیش از ۷۰ نفر از آنها از شهر اللطامنه در حومه حماه هستند. در این قتل‌عام سه خانواده به طور کامل کشته شدند و دیگران در اثر گلوله‌باران بی‌هدف شهر توسط خودروهای زرهی ارتش دولتی سوریه، جان خود را از دست داده‌اند.

گزارش‌های منتشره از حمص هم از گلوله‌باران توپخانه‌ای شدید مناطق دیر بعلبه، جوره الشیاح و شماری دیگر از مناطق حکایت داشت. این گلوله باران که تصاویری از آن بر روی شبکه اینترنت پخش شد، ده‌ها کشته و زخمی در پی داشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از فعالان سوری گزارش داد که ۱۲ تن از کشته شدگان خانواده یک افسر جدا شده از ارتش سوریه هستند. فیلم ویدیویی حاوی تصاویر این کشته شدگان در شبکه اینترنت منتشر شد.

همچنین ده‌ها نفر در گلوله باران شهرهایی در حومه استان‌های حلب و ادب، کشته شدند. بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نیروهای دولتی به شهر اریحا در استان ادلب یورش برده و ده‌ها منزل را به آتش کشیدند. شهر المیادین در حومه دیرالزور نیز شاهد یورش نیروهای دولتی و دستگیری ده‌ها تن از اهالی آن بود.[۱۱] شبکه خبری الشام در روز ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۱ از حضور گسترده نیروهای امنیتی در اکثر خیابان‌ها و محله‌های منطقه القابون در دمشق پایتخت سوریه خبر داد. بنا بر این گزارش نیروهای امنیتی به شماری از منازل در نزدیکی مسجد الحسن یورش برده و جوانان حاضر در این منازل را دستگیر کردند.[۱۲][۱۳]


در ۱۴ آوریل ۲۰۱۲ ،سازمان ملل متحد در پی طرحی که به تصویب شورای امنیت این نهاد بین‌المللی رسید، جهت بررسی اوضاع ناظران خود را به سوریه اعزام کرد.


هزاران نفر در شهر حلب، واقع در شمال سوریه، در ۱۸ می ۲۰۱۲ دست به تظاهرات زده‌اند. فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند که این بزرگترین تظاهراتی است که از زمان آغاز شورش‌ها در سوریه برگزار شده‌است. گزارش شده‌است که همزمان تظاهراتی نیز در سایر نقاط سوریه برگزار شده‌است. این تظاهرات یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که فعالان به منظور حمایت از دانشجویان حلب برای راهپیمایی فراخوان داده بودند. ناظران می گویند که جو ضد دولتی در این شهر با کشته شدن چند تن از دانشجویان به دست نیروهای امنیتی در اوایل ماه می ۲۰۱۲ افزایش یافت. ویدیوهایی که توسط فعالان در اینترنت منتشر شده‌است نشان می‌دهد که صدها نفر در نقاط مختلف حلب در راهپیمایی‌های ضد دولتی شرکت کرده‌اند.[۱۴]

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید که گلوله‌باران نیروهای امنیتی سوریه در ۲۱ می ۲۰۱۲ در استان حما در غرب این کشور ۳۴ کشته و تعداد زیادی مجروح بر جا گذاشته‌است. این نهاد گفت که در میان کشته شدگان شهر صوران در مرکز این استان چندکودک نیز وجود دارد. رامی عبدالرحمان، رئیس این نهاد به خبرگزاری رویترز گفت: "نیروهای ارتش ابتدا شهر را به گلوله بستند و سپس به شهر حمله کردند."[۱۵]

در ۲۶ می ۲۰۱۲ حداقل ۱۰۸ تن از جمله سیزده کودک در شهر حمص به دست نیروهای ارتش این کشور کشته شده‌اند. این افراد از سازمان ملل و ناظرانش در سوریه خواسته‌اند تا اقدامات بیشتری برای دفاع از غیرنظامیان انجام دهند.

در تصاویر ویدئویی ۲۶ می ۲۰۱۲، اجساد کودکان پس از گلوله‌باران شهرک حولا دیده می‌شود. مخالفان دولت سوریه می‌گویند کل اعضای خانواده‌ها در این حملات کشته شده و افرادی هم که نجات پیدا کردند، پس از آن که اسیر نیروهای دولتی شدند، کشته شدند.

در درگیری‌ها و خشونت‌های روز جمعه ۲۵ می ۲۰۱۲ در سراسر سوریه، حداقل ۲۰ نفر کشته شدند.

پس از نماز جمعه روزروز جمعه ۲۵ می ۲۰۱۲ دهها هزار نفر در تظاهرات ضد دولتی در گوشه و کنار سوریه شرکت کردند.

در می ۲۰۱۲ در گلوله‌باران شهرک حولا، نیروهای دولتی از تانک، خمپاره و سایر سلاح‌های سنگین استفاده کردند.[۱۶]

در واکنش به قتل ۱۰۸ تن از شهروندان سوریه در ۲۶ می ۲۰۱۲، که به گفته ناظران سازمان ملل متحد توسط نیروهای دولتی بشار اسد صورت گرفت، آمریکا این اقدام را «وحشیانه» خواند و اتحادیه عرب نیز اعلام کرد نشستی اضطراری در این مورد برگزار کند. سازمان ملل متحد، بریتانیا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز بیانیه‌هایی در محکومیت این کشتار منتشر کردند.آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، کانادا و استرالیا در واکنش به ادامه کشتار شهروندان غیرنظامی، سفیران سوریه را اخراج کردند.[۱۷][۱۸][۱۹][۲۰][۲۱]

در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۱ بود که برای نخستین بار خمپارههای ارتش سوریه در نواحی مرزی ترکیه با این کشور فرود آمد. پس از آن درگیری‌ها و تنش‌های مرزی میان سوریه و ترکیه و همچنین لبنان و اردن روی داد.

در ۴ فوریه ۲۰۱۲، شهر حمص که از کانون‌های فعالیت مخالفان و معترضان بود، شاهد کشتاری خونین شد که در جریان آن صدها تن جان خود را از دست دادند.

در ۲۵ فوریه ۲۰۱۲، بیش از ۶۰ کشور جهان در طی نشستی در تونس گروه دوستان سوریه را تشکیل دادند تا تلاش‌های خود برای پایان درگیری و خونریزی در سوریه و برقراری نظامی دموکراتیک در این کشور را تقویت کرده و سامان دهند.


در تاریخ ۲ اوت ۲۰۱۲ ، کوفی عنان که از سوی سازمان ملل مامور یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای حل بحران سوریه شده بود، مأموریت خود را شکست‌خورده اعلام کرد. هم‌زمان با آن، سازمان‌های حقوق بشری از کشتارهایی تازه در سوریه خبر دادند و ناظران سازمان ملل نیز خاک این کشور را ترک کردند.


در ۲۸ فوریۀ ۲۰۱۳، گروه "دوستان سوریه" اعلام کرد که قصد پشتیبانی سیاسی و مالی از اپوزیسیون سوریه را دارد، اما از دادن سلاح سنگین به نیروهای اپوزیسیون و مخالف رژیم اسد خودداری خواهد کرد.


۲۱ مارس ۲۰۱۳[ویرایش]

محمد رمضان سعید البوطی، امام جمعه مسجد جامع اموی و بلندپایه‌ترین روحانی سنی‌مذهب سوریه، در مسجد ایمان در منطقه «مزرعه» در مرکز دمشق، طی یک حمله انتحاری کشته‌شد.[۲۲] وی در جریان جنگ داخلی سوریه به صورت علنی از بشار اسد که متعلق به اقلیت شیعه‌مذهب علوی‌ست حمایت می‌کرد.[۲۳]

۲۶ ژوئن ۲۰۱۳[ویرایش]

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرد، شمار قربانیانی که در جریان جنگ میان حکومت بشار اسد و شورشیان سوریه جان خود را از دست داده‌اند، از مرز یکصدهزار نفر گذشته است. طبق اعلام این سازمان بیش از ۵ هزار نفر از کشته‌شدگان افراد خردسال بوده‌اند.

۱۰ مارس ۲۰۱۴[ویرایش]

گروهی از راهبه‌های ارتدوکس که به مدت سه ماه در اسارت یکی از گروه‌های شورشی بودند، آزاد شدند. شورشیان این ۱۳ راهبه را از کلیسایی در شهر معلولا ربوده بودند.

۱۱ مارس ۲۰۱۴[ویرایش]

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل ( یونیسف ) اعلام کرد آمار کودکانی که از مارس سال گذشته تحت تاثیر این جنگ قرار گرفته‌اند از دو میلیون به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است. یونیسف همچنین اعلام کرد که حدود یک میلیون کودک در مناطق و شهرهای محاصره شده به غذا، دارو و کمک‌های بشردوستانه دسترسی ندارند.

۱۴ مارس ۲۰۱۴[ویرایش]

احمد جربا، رئیس ائتلاف ملی سوریه گفت که حامیان بین المللیِ مخالفانِ حکومت سوریه باید به وعدۀ خود در مورد ارسال سلاح های سنگین عمل کنند. او گفت که به وی قول داده شده بود که اگر دولت سوریه مسئول شکست مذاکرات صلح تشخیص داده شود کشورهای «گروه دوستان سوریه» اسلحه سنگین در اختیار مخالفان قرارخواهند داد.

۱۶ مارس ۲۰۱۴[ویرایش]

ارتش سوریه شهر یبرود را به کنترل خود درآورد.

۲۰ مارس ۲۰۱۴[ویرایش]

نیروهای ارتش سوریه موفق شدند دژ شهسواران (دژ کردان) را در استان حمص پس از درگیری‌های شدید با شورشیان، تحت کنترل خود در آورند.

همچنین اعلام شد که برای اولین بار از زمان شروع ناآرامی‌های سوریه، کاروان حامل کمک‌های سازمان ملل از ترکیه وارد سوریه شده و به شهر قامشلی در شمال شرقی سوریه رفته است.

همچنین گزارش مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد اجرای توافقنامه انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه انتشار یافت و در آن اعلام شد حدود ۴۶ درصد از کل تسلیحات شیمیایی سوریه به خارج منتقل شده است.

۲۳ مارس ۲۰۱۴[ویرایش]

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه رسما اعلام کرد که نیروهای مسلح کشورش یک جنگنده سوری را که وارد حریم هوایی ترکیه شده بوده هدف قرارداده و سرنگون کردند. بنا بر گزارشها پس از ورود دوجنگنده سوری تا دو کیلومتر به داخل حریم هوایی ترکیه و بی اعتنایی به هشدارهای داده شده، جنگنده های اف ۱۶ ترکیه وارد عمل شدند. تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که خلبان این جنگنده توانسته است با چتر نجات فرود آید.

۲۶ مارس ۲۰۱۴[ویرایش]

اسلامگرایان افراطی در شهر رقه سوریه دو آرامگاه منسوب به عمار یاسر، از یاران پیامبر اسلام، و اویس قرنی، از یاران امام علی، را با انفجار بمب ویران کردند. حزب الله لبنان و دولت ایران این اقدام را محکوم کردند.

۷ آوریل ۲۰۱۴[ویرایش]

مردی نقابدار یک روحانی هلندی به نام «پدر فرانس» را در صومعه ای در شهر حمص به ضرب گلوله کشت. او که از سال ۱۹۶۴ در سوریه به سر می‌برده، به رغم چندین مرحله عملیات تخلیۀ ساکنان حمص، نپذیرفته بود که این شهر را ترک کند و تلاش‌های چشمگیری برای جلب توجه افکار عمومی جهان به بحران انسانی در حمص داشته است.

۹ آوریل ۲۰۱۴[ویرایش]

در انفجار دو خودروی بمبگذاری شده در منطقه «کرم اللوز» شهر حمص دستکم ۲۵ نفر کشته و ۱۰۷ نفر زخمی شدند. اکثر ساکنان این محله علوی مذهب بوده اند.

همچنین بر اساس منابع نظامی و تلویزیون دولتی سوریه، نیروهای اسد موفق شدند با پشتیبانی نیروهای حزب الله لبنان کنترل شهرک رنکوس در مرز لبنان را از مخالفان باز پس گیرند.بدین ترتیب نیروهای دولتی سوریه موقعیت خود را در مناطق مرزی لبنان استحکام بخشیدند و موفق شدند یکی از راه‌های امداد رسانی به نیروهای مخالفان را قطع کنند.

۱۰ آوریل ۲۰۱۴[ویرایش]

در نبرد میان نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و جبهة النصره وابسته به القاعده، برای کنترل شهر ابوکمال دستکم ۵۱نفر از دوطرف کشته شدند. جبهة النصره در اوایل سال موفق شده بود نیروهای «داعش» را از ابوکمال بیرون براند.

۱۱ آوریل ۲۰۱۴[ویرایش]

در حمله به روستای کفر زیتا در استان حَما از گازهای سمی استفاده شد. در جریان این حمله دو تن کشته و بیش از یک‌صد تن دیگر نیز مجروح شدند. دو طرف یکدیگر را به استفاده از گازهای سمی معرفی کردند.

۱۴ آوریل ۲۰۱۴:

ارتش سوریه گفت که شهر مسیحی نشین معلولا را که در کنترل شورشیان قرارداشته، باز پس گرفته است. این شهر چهار ماه پیش از آن به تصرف شورشیان در آمده بوده است.

نیروهای دولتی به کمک حزب الله لبنان موفق شدند شهر صرخه را در نزدیکی مرز لبنان از شورشیان بازپس گیرند.

اپوزیسیون سوریه تصاویر و ویدیوهایی را از طریق اینترنت منتشر کرد که به گفته آنها حاکی از کاربرد گاز شیمیایی «کلرین» توسط رژیم بشار اسد در حمله به دهکده «کفر زیته» در هفتۀ ماقبل بود.

۱۵ آوریل ۲۰۱۴:

سه تن از خبرنگاران شبکۀ تلویزیونی المنار، متعلق به حزب الله لبنان، در شهر معلولا که اخیرا توسط نیروهای دولتی بازپس گرفته شده بود، هدف گلوله افراد ناشناس قرار گرفتند و کشته شدند.

۱۸ آوریل ۲۰۱۴:

انفجار بمب در مقابل مسجد «بلال حبشی» در شهر حمص سوریه دستکم ۱۴ کشته بر جای گذاشت. این مسجد در منطقۀ تحت کنترل نیروهای دولتی قرار داشت.

۱۹ آوریل ۲۰۱۴:

در حمله انتحاری در نزديکی شهر سَلاميا، در استان حَما، شش سرباز و تعدادی غيرنظامی کشته شدند. يک مقام دولت سوريه نيز وقوع اين حمله انتحاری را تاييد کرد ولی گفت که در جريان آن،‌ چهار غيرنظامی کشته و ۹ تن نيز زخمی شدند.

همچنین چهار خبرنگار فرانسوی که ۱۰ ماه قبل در سوريه ربوده شده بودند، آزاد شدند.

گاه‌شمار بکارگیری سلاح شیمیایی در جنگ داخلی در سوریه[ویرایش]

۲۰ اوت ۲۰۱۲

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا سوریه را تهدید کرد که "خط قرمز" ایالات متحده، استفاده رژیم بشار اسد از سلاح‌های شیمیایی است که پیامدهای جدی برای این کشور خواهد داشت.

۱۹ مارس ۲۰۱۳

شورشیان مخالف اسد و نیروهای ارتش رژیم سوریه یکدیگر را به استفاده از گازهای شیمیایی در جریان درگیری‌ها متهم کردند.

۱۴ ژوئن ۲۰۱۳

معاون مشاور امنیتی کاخ سفید تصریح کرد که سازمان اطلاعات و امنیت ایالات متحده آمریکا بر این باور است که ارتش رژیم اسد در جریان عملیات و حملات خود از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

۱۰ ژوئیه ۲۰۱۳

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک از وجود شواهدی سخن گفت که نشان می‌دهند، شورشیان سوریه در حمله‌ای به روستای خان‌العسل، واقع در نزدیکی حلب از گاز سارین استفاده کرده‌اند. وی خاطر نشان کرد که این یافته‌ها حاصل بررسی‌های مستقلی است که در پی تقاضای حکومت سوریه انجام گرفته‌اند. روسیه اصلی‌ترین پشتیبان رژیم بشار اسد محسوب می‌شود.

۲۱ اوت ۲۰۱۳

نیروهای مخالف رژیم سوریه از کشتار بیش از ۱۳۰۰ نفر از شهروندان غیرنظامی خبر دادند و رژیم بشار اسد را به حملات شیمیایی در حومه دمشق متهم کردند. در شامگاه چهارشنبه (۲۱ اوت) نشست ویژه شورای امنیت برای بررسی فاجعه قتل عده زیادی از مردم غیرنظامی سوریه بر اثر "گاز سمی" برگزار شد.

۲۵ اوت ۲۰۱۳

پس از کشمکش‌های فراوان، بالاخره پس از ۵ روز رژیم بشار اسد موافقت خود را با ورود بازرسان سازمان ملل متحد به مناطق حمله شيميايی در حومه دمشق اعلام کرد. سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، روز یکشنبه (۲۵ اوت) به نقل از وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که این مجوز پس از گفت‌وگو میان نمایندگان سازمان ملل و دولت سوریه صادر شده است.

۲۶ اوت ۲۰۱۳

گروهی از بازرسان و کارشناسان سازمان ملل که از سوی بان‌کی‌مون، دبیرکل این سازمان مأموریت بررسی استفاده از سلاح‌های شیمایی در سوریه را یافته بودند، تحقیقات خود را برای روشن شدن جزییات مربوط به حمله شیمیایی اخیر در حومه دمشق را آغاز کردند. ریاست این هیأت را آکه سلستروم، کارشناس تسلیحاتی سوئدی به عهده دارد.

۲۶ اوت ۲۰۱۳

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با قرائت بیانیه‌ای شدیدالحن در کاخ سفید گفت تردید چندانی باقی نمانده که رژیم اسد سلاح شیمیایی علیه مردم بی‌دفاع به کار بسته است. وی افزود، رژیمی که چیزی برای مخفی کردن ندارد، ۵ روز تمام مانع از بازرسی کارشناسان سازمان ملل نمی‌شود. کری با اطمینان گفت که "سلاح شیمیایی در سوریه به کار بسته شده و ما می‌دانیم که رژیم سوریه زرادخانهای از سلاح‌های شیمیایی در اختیار دارد".

۲۷ اوت ۲۰۱۳

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه در نطقی تلویزیونی انگشت اتهام را به سوی رژیم اسد نشانه رفت و در رابطه با حمله شیمیایی در سوریه تصریح کرد، فرانسه آماده تنبیه آنهایی است که تصمیم گرفتند با اقدامی شنیع، مردم بی‌گناه را با گاز مسموم کنند. وی پیشتر نیز گفته بود که راهکارهای ممکن برای مقابله با رژیم اسد را بررسی می‌کند، از تشدید تحریم‌های بین‌المللی گرفته تا حمله هوایی و مسلح‌کردن نیروهای مخالف رژیم.

۲۷ اوت ۲۰۱۳

چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده در روز ۲۷ اوت گفت که نیروهای مسلح این کشور آماده‌اند در صورت دستور باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به سوریه حمله کنند. وی افزود، نیروهای مسلح آمریکا آماده‌ی حمله‌اند و منتظر دستور رئیس‌جمهور هستند.

۲۸ اوت ۲۰۱۳

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اشاره به وجود شواهد کافی در مورد مسئولیت رژیم اسد در حمله شیمیایی اخیر گفت: «نباید گذاشت که استفاده از تسلیحات شیمیایی بدون مجازات باقی بماند. او افزود: «رئیس‌جمهور و من فکر می‌کنیم، کسانی که از سلاح شیمیایی علیه کودکان، زنان و مردان بی‌دفاع استفاده کرده‌اند، باید به سزای اعمالشان برسند.»[۲۴]

۲۰ مارس ۲۰۱۴

گزارش مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد اجرای توافقنامه انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه انتشار یافت و در آن اعلام شد حدود ۴۶ درصد از کل تسلیحات شیمیایی سوریه به خارج منتقل شده است. براساس این گزارش، این تسلیحات پس از انتقال به بندر لاذقیه در غرب سوریه، بارگیری و برای انهدام به خارج از آن کشور ارسال شدند.

۱۱ آوریل ۲۰۱۴

در حمله به روستای کفر زیتا در استان حَما از گازهای سمی استفاده شد. در جریان این حمله دو تن کشته و بیش از یک‌صد تن دیگر نیز مجروح شدند. دو طرف یکدیگر را به استفاده از گازهای سمی معرفی کردند.

۱۴ آوریل ۲۰۱۴

اپوزیسیون سوریه تصاویر و ویدیوهایی را از طریق اینترنت منتشر کرد که به گفته آنها حاکی از کاربرد گاز شیمیایی «کلرین» توسط رژیم بشار اسد در حمله به دهکدۀ «کفر زیته» در هفتهٔ ماقبل بود.

منابع[ویرایش]

 1. Syria's biggest day of unrest yet sees at least 20 people killed | World news | The Guardian
 2. Syrian forces tighten grip ahead of protests - Middle East - Al Jazeera English
 3. tehran times: Iran denies supporting Syria in dealing with protestors
 4. Video, Syria: Pro President Bashar al Assad Goverment Forces Kill 30 Protesters In Homs | World News | Sky News
 5. BBC فارسی - جهان - در روز انتخابات؛ تعداد کشته‌های ناآرامی‌های سوریه از ۵۰۰۰ نفر گذشت
 6. . الجزیره (شبکه خبری) (2011-03-18). "UN chief slams Syria's crackdown on protests". 
 7. [www.sana.sy/index_eng کشته‌های ناآرامی‌های سوریه ]
 8. .. 
 9. BBC فارسی - جهان - نماینده سازمان ملل متحد حمص را "ویرانه" خواند
 10. BBC فارسی - جهان - همزمان با مذاکرات کوفی عنان با بشار اسد، خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد
 11. BBC فارسی - جهان - دولت سوریه: نظامیان فعلاً از مناطق مسکونی عقب نمی‌نشینند
 12. «بیش از ۱۵۰ نفر» روز شنبه در سوریه کشته شدند
 13. کشته شدن ۲۴ تن در سوریه | خبرها | فارسی
 14. BBC فارسی - جهان - هزاران نفر در شهر حلب سوریه دست به تظاهرات زدند
 15. BBC فارسی - جهان - در گلوله‌باران حما '۳۴ نفر کشته شدند'
 16. BBC فارسی - جهان - مخالفان سوری: ۸۸ نفر در حمص کشته شده‌اند
 17. ایتالیا سفیر سوریه را اخراج کرد | خبرها | DW.DE | ۲۹٫۰۵٫۲۰۱۲
 18. ایتالیا سفیر سوریه را اخراج کرد | خبرها | DW.DE | ۲۹٫۰۵٫۲۰۱۲
 19. اخراج سفیران سوریه از کشورهای غربی | تحولات سوریه | DW.DE | ۲۹٫۰۵٫۲۰۱۲
 20. BBC فارسی - جهان - کشورهای غربی دیپلمات‌های سوریه را اخراج کردند
 21. واکنش شدید بین‌المللی به کشتار نیروهای دولتی سوریه در «حوله»
 22. Damascus mosque blast kills 42 including senior Syrian imam, The Reuters
 23. «مرگ روحانی بلندپایه سوریه در انفجار دمشق»، بی‌بی‌سی فارسی
 24. گاه‌شمار کاربست سلاح شیمیایی و جنگ داخلی در سوریه دویچه‌وله فارسی