مسعود بارزانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مسعود بارزانی
مه‌سعوود بارزانی
President of Iraqi Kurdistan Masoud Barzani (cropped).jpg
مسعود بارزانی در سال ۲۰۱۵
نخستین رئیس اقلیم کردستان عراق
دوره مسئولیت
۱۴ ژوئن ۲۰۰۵ – ۱ نوامبر ۲۰۱۷
نخست‌وزیرنچیروان ادریس بارزانی
برهم صالح
پس ازتشکیل پست
پیش ازنچیروان بارزانی
رئیس‌جمهور حکومت انتقالی عراق
دوره مسئولیت
۱ آوریل ۲۰۰۴ – ۳۱ آوریل ۲۰۰۴
پس ازمحمد بحرالعلوم
پیش ازعزالدین سلیم
اطلاعات شخصی
زاده۱۶ اوت ۱۹۴۶ ‏(۷۶ سال) ۲۵ مرداد ۱۳۲۵ شمسی
مهاباد، ایران
شهروندعراق
ملیتایرانی
حزب سیاسیحزب دمکرات کردستان عراق
فرزندانمسرور بارزانی
نبیله بارزانی
والدینمصطفی بارزانی (پدر)
حمایل زیباری (مادر)
خویشاوندانهوشیار زیباری (دایی)
نچیروان بارزانی (برادرزاده و داماد)
پیشهسیاستمدار
دیناسلام، سنی
لقب(ها)کاک مسعود

مسعود بارزانی (به کُردی: مه‌سعوود بارزانی؛ زادهٔ ۱۶ اوت ۱۹۴۶) رئیس سابق اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دمکرات کردستان عراق است. او پسر ملا مصطفی بارزانی است. او از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۷ ریاست اقلیم کردستان عراق را بر عهده داشت و همچنین ریاست حزب دمکرات کردستان عراق را از سال ۱۹۷۹ عهده‌دار است.[۱]

زندگی[ویرایش]

مسعود بارزانی در ۱۶ اوت ۱۹۴۶ در شهر مهاباد ایران به دنیا آمد. خاندان بارزانی اغلب در تبعید به سر برده‌اند. عموی بزرگ مسعود، شیخ عبدالسلام بارزانی در سال ۱۹۱۴، پس از یک سری مبارزات در موصل به دست حکومت عثمانی اعدام شد. پس از او شیخ احمد بارزانی به مبارزه ادامه داد و چندین بار توسط حکومت سلطنتی عراق تبعید شد. سلسله مبارزات در اینجا هم پایان نیافت و مصطفی بارزانی ادامهٔ این مبارزات را به دست گرفت و در سال ۱۹۴۵، پس از یک سری مبارزات و جنگ با دولت عراق، به‌همراه خانواده و خاندان بارزانی وارد ایران شد و در ایران هم با پیشمرگان خود به دفاع از حکومت جمهوری مهاباد پرداخت[نیازمند منبع]. در همین زمان، مسعود بارزانی در مهاباد متولد شد. پس از این‌که حکومت جمهوری مهاباد سرنگون شد، ملا مصطفی در میان سه دولت مخالف ایران و عراق و ترکیه ناچار شد با جنگ و گریز با سه دولت، به شوروی پناهنده شود. مسعود بارزانیِ خردسال با خانوادهٔ خود به عراق رفت و از آنجا به جنوب عراق تبعید شد و عموها و برادرانش زندانی شدند.

در سال ۱۹۵۸، پس از کودتای عبدالکریم قاسم، خانوادهٔ بارزانی بعد از ۱۲ سال، از تبعید و زندان آزاد شدند و ملا مصطفی به کردستان عراق برگشت، ولی پس از دو سال دوباره حکومت عراق به وعده‌های خود برای دادن حقوق کردها عمل نکرد و ملا مصطفی در سال ۱۹۶۱ دوباره برای گرفتن حقوق کردها با حکومت به مبارزه برخاست. در این میان، مسعود بارزانی، که نوجوانی بیش نبود، وارد میدان مبارزه شد و به صف پیشمرگان پیوست. در سال ۱۹۷۹، در وین، سوءقصد ناموفقی به جان مسعود بارزانی صورت گرفت که طی آن یکی از دستیارانش مجروح شد. ادریس بارزانی (برادر بزرگترِ مسعود بارزانی) در سال ۱۹۷۹ پس از مرگ ملا مصطفی، از سوی اعضا و طرفداران حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری حزب برگزیده شد و به مبارزات ادامه داد.[نیازمند منبع]

رهبری حزب[ویرایش]

پس از مرگ ادریس بارزانی، مسعود بارزانی به رهبری حزب رسید؛ تا توانست در سال ۱۹۹۱، پس از یک نبرد با دولت مرکزی، کنترل کردستان عراق را به دست بگیرد و به همکاری سازمان ملل پس از تهدیدِ خط پرواز ممنوع و پس از یک انتخابات داخلی که ۵۱٪ آرا را به دست آورد، به‌همراهی اتحادیهٔ میهنی کردستان، حکومت اقلیم کردستان عراق را تشکیل دهد. در حال حاضر، مسعود بارزانی رئیس منتخب اقلیم کردستان عراق است. او در دوره ریاست خود چندین مؤسسه در منطقه کردستان جهت توسعه دموکراسی نوظهور، تقویت اتحاد و بهبود فرایند تصمیم‌ گیری ایجاد کرده ‌است. او در ژانویه ۲۰۰۷ شورای ریاست جمهوری که شامل معاون رئیس‌جمهور، رئیس و معاون رئیس مجلس ملی کردستان، نخست‌ وزیر و معاون نخست‌وزیر و رئیس ستاد ریاست منطقه کردستان بود را تأسیس کرد. در فوریه ۲۰۱۱ موفق به کسب جایزه صلح آتلانتیک از کمیته آتلانتیک ایتالیا به جهت نقش خود در ترویج صلح، ثبات و مدارا مذهبی در منطقه شد و در همین بازدید پاپ بندیکت شانزدهم از نقش وی در پناه و کمک به مسیحیان آواره تقدیر کرد. جایزه صلح آتلانتیک به صورت سالانه و هر سال به چهره‌های برجسته بین‌المللی که در جهت ترویج صلح و ثبات و رعایت حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی تلاش می‌کنند، اهدا می‌گردد. ظهور داعش و درگیر شدن منطقه کردستان عراق با این گروه، موجب شد که توجه جامعه جهانی دوباره به وی معطوف شود و در سال ۲۰۱۴ او یکی از هشت نامزد نهایی شخص سال مجله تایمز به دلیل مبارزه با داعش و تلاش برای تشکیل کشور کردستان شد.

وی در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷ با صدور نامه‌ای اعلام کرد در اول نوامبر ۲۰۱۷ با پایان یافتن دوره ریاستش برای همیشه کناره‌ گیری می‌کند.https://en.wikipedia.org/wiki/Masoud_Barzani

رئیس اقلیم کردستان[ویرایش]

در جولای 2009، در اولین انتخابات مستقیم برای ریاست اقلیم خودمختار کردستان، مسعود بارزانی با رای مردمی با کسب 69.6 درصد آرا، مجدداً به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. این انتخابات از نزدیک توسط ناظران بین المللی و کمیسیون انتخابات عراق نظارت شد. در مرداد 1392، پس از پایان دوره 8 ساله وی، مجلس دوره ریاست وی را برای دو سال دیگر تمدید کرد و او حتی پس از این تمدید نیز به این سمت ادامه داد.

مسعود بارزانی یکی از هشت نامزدی بود که در فهرست شخصیت سال 2014 مجله تایم به دلیل تلاش‌هایش برای پیشبرد استقلال کردستان با مبارزه مداوم علیه دولت اسلامی عراق و سوریه (داعش) انتخاب شد.https://en.wikipedia.org/wiki/Masoud_Barzani

همه پرسی استقلال 2017[ویرایش]

مقاله اصلی:https://en.wikipedia.org/wiki/2017_Kurdistan_Region_independence_referendum

در 7 ژوئن 2017، بارزانی اعلام کرد که اقلیم کردستان همه پرسی استقلال را در 25 سپتامبر 2017 برگزار خواهد کرد.[15] در روز بعد از همه پرسی، 26 سپتامبر 2017، وی اعلام کرد که همه پرسی موفقیت آمیز بوده است و از کشورهای همسایه خواست تا برای گفتگوهای آینده باز باشند.

دولت عراق نتایج همه پرسی را رد کرد. در 15 اکتبر، واحدهایی از نیروهای حشد الشعبی و نیروهای قدس سپاه پاسداران، وارد شهر کرکوک تحت کنترل کردها شدند و پیشمرگه ها را مجبور به عقب نشینی کردند و باعث عقب نشینی های مشابه در سایر شهرهای مورد مناقشه در شمال عراق شدند.

در پی شکست همه پرسی و از دست دادن ارضی پیشمرگه ها، بارزانی در 29 اکتبر اعلام کرد که از ریاست اقلیم کردستان کناره گیری می کند.

او هنوز رئیس حزب دمکرات کردستان است و سفرا را می پذیرد https://en.wikipedia.org/wiki/Masoud_Barzani مسعود بارزاني با جسارت تمام درخواست ديكتاتور هاي منطقه مثل خامنه اي و اردوغان را كه از دموكراسي و ازادي ترس و واهمه دارند رد كرد و همه برسي با موفقيت به اجرا در امد هدف از همه برسي فشار به دولت عراق و نشان دادن عزم راسخ ملت كرد در جهت حقوق طبيعي شان بود و كاملا هدفمند اجرا شد در جريان جنك داعش در حاليكه قاسم سليماني كه كشورهاي ديكر او را تروريست و سركوبكر مردم سوريه و عراق معرفي كردند به بهانه كسب اعتبار در جلسه اي از مسعود بارزاني درخواست كرده بود كه با نيروهاي تروريستي سباه قدس وارد كردستان به بهانه جنك با داعش بشوند كه با جواب قاطع مسعود بارزاني و بي اعتنايي او مواجه شده بودند در اين جلسه با كنايه مسعرد بارزاني به قاسم سليماني كوشزد كرده بود كه اربابانت در سوريه و عراق را نجات بده درحاليكه كرد ها با كمك و بشتيباني امريكا و كشورهاي اروبايي داعش رو شكست داده بودند و اين ماجرا باعث شد جمهوري اسلامي مثل هميشه و با تبليغات دروغ سعي در منحرف كردن ذهن مردم و وارونه نشان دادن حقيقت و از سر اينكه در جريان جنك با داعش فيلم سند و مدركي نداشتند فيلم هاي كذب و دروغ درست كنند

نوشته‌ها[ویرایش]

مسعود بارزانی دو کتاب به چاپ رسانده که اولی کتابی ۳ جلدی با نام بارزانی و جنبش آزادیبخش کُرد است که به زندگی و مبارزات ملامصطفی بارزانی می‌پردازد و دومی با عنوان برای تاریخ به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در سال ۲۰۱۷ اختصاص دارد. بخش‌هایی از کتاب اول و نیز کتاب دوم به زبان فارسی ترجمه شده و با مشخصات زیر به چاپ رسیده‌اند.

  • بارزانی، مسعود. مبارزات آزادیبخش مردم کرد و قیام ملا مصطفی بارزانی: تجزیه و تحلیل علت شکست قیام و شرح حال زندگی، ترجمۀ احمد محمدی، ناشر مؤلف، ۱۳۸۱؛ ۱۸۰ ص.
  • مبارزات آزادیبخش مردم کردستان عراق و قیام مصطفی بارزانی «انقلاب بارزان» (۱۹۵۸ - ۱۹۶۱)، ترجمۀ احمد محمدی، ناشر مؤلف، ۱۳۹۳؛ ۴۴۰ ص.
  • بارزانی، مسعود. برای تاریخ، اربیل: مؤسسۀ خیریۀ بارزانی، ۲۰۲۰.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://www.rudaw.net/english/kurdistan/260920179 https://web.archive.org/web/20080828044428/http://krp.org/articles/detail.asp?lngnr=12&smap=01030100&rnr=136&anr=20051 http://time.com/3623703/time-person-of-the-year-2014-shortlist/ https://www.economist.com/news/middle-east-and-africa/21693615-once-booming-statelet-now-crisis-fin-de-renaissance https://en.wikipedia.org/wiki/Masoud_Barzani