نیروهای دموکراتیک سوریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیروهای دموکراتیک سوریه
قوات سوریا الدیمقراطیة
Quwwāt Sūriyā al-Dīmuqrāṭīya
Hêzên Sûriya Demokratîk
شرکت‌کننده در جنگ داخلی سوریه
Flag of Syrian Democratic Forces.svg
پرچم نیروهای دموکراتیک سوریه
فعالیت ۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ تا کنون
رهبران
ستاد حسکه، سوریه
ناحیهٔ
عملیات‌ها
استان حلب
استان حسکه
استان رقه
نیرو ~۴۰ هزار نفر (شامل ۳۰ هزار نفر یگان‌های مدافع خلق)
متحدان نیروی ضربت مشترک - عملیات چارهیابی ذاتی

 روسیه  ایالات متحده آمریکا  جمهوری چک  فرانسه پ ک ک

مخالفان  دولت اسلامی در عراق و شام دولت اسلامی عراق و شام

جبهه فتح شام
احرار الشام
انصارالشریعه
اتاق عملیات مارع
ترکیه نیروهای مسلح ترکیه

نبردها/جنگ‌ها جنگ داخلی سوریه
Coat of Arms of Rojava.svg
این مقاله بخشی از این مجموعه است:
سیاست و دولت
کردستان سوریه

نیروهای سوریه دموکراتیک یا ارتش دموکراتیک سوریه (به انگلیسی: The Syrian Democratic Forces، به کردی: Hêzên Sûriya Demokratîk، به عربی: قوات سوریا الدیمقراطیة Quwwāt Sūriyā al-Dīmuqrāṭīya) که به اختصار SDF یا QSD نامیده می‌شود، ائتلافی از نیروهای سیاسی و نظامی اکثریت کرد و همچنین عرب، آشوری، ارمنی و ترکمان است که در خلال جنگ داخلی سوریه تأسیس شده‌است.[۱]

این ائتلاف که در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد، می‌کوشد تا دولت اسلامی عراق و شام (داعش) را از منطقه رقه و نیز از دیگر مناطق سوریه بیرون کند و خودش را به عنوان «نیروی نظامی متحد ملی همه سوریه‌ای‌ها ازجمله کردها، عرب‌ها، آشوری‌ها و دیگرانی که در موقعیت جغرافیایی سوریه زندگی می‌کنند» معرفی کرده‌است.[۲] افزون بر این هدف آن‌ها ایجاد خودمدیریتی به طور سراسری و سوریه‌ای دموکراتیک است.

این ائتلاف به دنبال پیوستن نیروهای آتشفشان فرات به یگان‌های مدافع خلق (ی.پ. گ)، و نیز جناح خاصی از ارتش آزاد سوریه که در دفاع از شهر کردنشین کوبانی کمک‌رسانی کرد، تشکیل شد. چندی بعد تیپ انقلابیون رقه نیز که در عملیات آزادسازی گری سپی از دست داعش شرکت داشت، به این ائتلاف پیوست. این ائتلاف همچنین نیروهایی از کانتون خودگردان جزیره به‌مانند شورای نظامی سریانی و نیروهای قبیله‌ای عربی الصنادید را که هر دوی آن‌ها در آزادسازی حسکه از دست داعش مبارزه کرده‌بودند دربرمی‌گیرد.[۳]

تخمین‌ها از میزان نیروهای این ائتلاف به صورت جزء به جزء به طور قابل توجهی متفاوت است، اما شمار کل نیروها شامل ائتلاف عربی سوریه و نظامیان مسیحی ممکن است به بیش از ۶۰.۰۰۰ نفر برسد.[۴]

گروه‌های عربی عضو این ائتلاف با داشتن توانایی نزدیک به چهار هزار نفری تحت نام ائتلاف عربی سوریه در عملیات‌های مشترک شرکت می‌کنند و متعهد هستند تا زمانی که در شرق رودخانه فرات هستند به سوی رقه پایتخت دوفاکتوی داعش پیشروی کنند.[۵] برخی از نیروهای آموزش‌دیده توسط پنتاگون با وظیفه «پاسخگویی به داعش، به صورت حمله هوایی و استخدام نیروهای میانه‌رو» نیز بخشی از نیروهای جدید خواهند بود.[۶]

در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵ پس از کنفرانسی دو روزه، بازوی سیاسی ائتلاف با نام مجلس سوریه دموکراتیک تأسیس شد.[۷][۸]

پانویس[ویرایش]

  1. المونیتور، نیروهای سوریه دموکراتیک استحکامات داعش را در در تیررس دارد، نوشته‌شده در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۵؛ بازدید در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶.
  2. نیروی مشترک کردها، عرب‌ها و آشوری‌ها مورد حمایت آمریکا در حسکه اعلام موجودیت کرد، نوشتۀ فرد لمبارت، نوشته‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۵؛ بازدید در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶.
  3. دیده‌بان سوریه برای حقوق بشر، ی.پ.گ با حمایت نیروهای گارد الخابور، الصنادید و شورای نظامی سریانی داعش را از بیش از ۲۳۰ شهر، روستا و مزرعه بیرون می‌راند، نوشته‌شده در ۲۸ مه ۲۰۱۵؛ بازدید در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶.
  4. بیزینس اینسایدر، کردهای سوریه می‌گویند که اکنون مساحتی به اندازه مجموع کشورهای قطر و کویت را تحت کنترل دارند، نوشته تام پری، نوشته‌شده در ۱۴ اوت ۲۰۱۵؛ بازدید در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶.
  5. رویترز، ائتلاف شورشی جدیدی در سوریه شکل گرفت و می‌گوید سلاح‌ها در راه هستند، نوشته تام پری و سلیمان الخالد، نوشته‌شده در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۵؛ بازدید در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶.
  6. ائتلاف شورشی جدیدی در سوریه شکل می‌گیرد، شورشیان آخر هفته اراضی زیادی را از دست دادند، نوشته‌شده در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۵؛ بازدید در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶.
  7. گلوبال پست، ائتلاف کردی-عربی در مبارزه با داعش جناح سیاسی جدیدی ایجاد می‌کند، نوشته‌شده در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵؛ بازدید در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶.
  8. آژانس خبری فرات، هیئت اجرایی انجمن دموکراتیک سوریه انتخاب شد، نوشته‌شده در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵؛ بازدید در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶.

پیوند به بیرون[ویرایش]