عبدالرسول دری اصفهانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عبدالرسول دری اصفهانی
تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱
مشغول به کار
۱ شهریور ۱۳۹۲ – تاکنون
نماینده بانک مرکزی
مشغول به کار
۲ شهریور ۱۳۸۸ – ۱ شهریور ۱۳۹۳
گمارنده صادق لاریجانی
نماینده بانک مرکزی

مسئول امور بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱

یکی از کارکنان ستاد اجرای برجام
شروع به کار
۲۳ مرداد ۱۳۹۲
رئیس جمهور حسن روحانی
اطلاعات شخص
زاده ۱۳۳۵
شهرستان اصفهان
ملیت  ایران
شغل ، سیاستمدار و دیپلمات
هیئت دولت دولت یازدهم
مذهب اسلام شیعه
مسئول امور بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱

عبدالرسول دری اصفهانی نماینده بانک مرکزی و مسئول امور بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ و یکی از کارکنان ستاد اجرای برجام است.

یکم مرداد ماه ۱۳۹۵ رسانه‌ها خبر دستگیری وی به اتهام جاسوسی را منتشر کردند.[۱] پیشتر وی از رئیس جمهور حسن روحانی، نشان درجه سه خدمت دریافت کرده بود.

بر اساس گزارش‌های منتشره دری اصفهانی قبل از انقلاب با کمیته خزانه داری آمریکا کار می‌کرد و مسئولیت کمیته بخش مربوط به انگلیس را بر عهده داشته‌است. پس از انقلاب، در وزارت دفاع ایران استخدام و مسئولیت بخش مطالبات ایران از آمریکا را بر عهده می‌گیرد. بعد از مدتی وزارت دفاع در می‌یابد که در محاکم و دعاوی بین ایران و آمریکا، به رغم مستندات و مدارک قوی، به علت عدم ارائه دفاعیات لازم آرای صادره به نفع آمریکا است به همین جهت از وزارت دفاع اخراج می‌شود و به کانادا می‌رود. دری اصفهانی در زمان مديرکلی محمود بهمنی جهت عضويت در هيات مديره یکی از بانک‌های خصوصی معرفی و رد صلاحيت شده بود. وی که همدوره ولی‌الله سیف در دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران بوده‌است، در دولت یازدهم به ایران بازگشته و به عنوان مشاور سیف در بانک مرکزی مشغول به کار شده و مجدداً از سوی مديرکل جديد به عنوان عضو هيات مديره همان بانک معرفی و مشغول بکار می‌شود.[۲]

وی در جریان مذاکرات و برجام، به عنوان زیر مجموعه تیم حمید بعیدی نژاد رئیس تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی، فعالیت می‌کرد. 🔹" رد جاسوس بودن دری اصفهانی توسط وزارت اطلاعات غلط است"

🔺غلامحسین محسنی اژه‎ای، سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به سخنان وزیر اطلاعات مبنی بر جاسوس نبودن دری اصفهانی و رد اتهامات مطرح شده علیه وی در تاریخ ۹۷/۲/۲۳ گفت: "من از نقل قول‌ها اطلاعی ندارم و نمی‌دانم وزیر اطلاعات چه گفته و چگونه منعکس شده است. اگر چنانچه منظور این است که اتهام جاسوس بر فرد صادق نیست، حتما غلط است. اگر هم منظور این است که وزارت اطلاعات می‌خواهد بگوید فردی که اتهام جاسوس بر او هست، جاسوس هست یا نیست، این هم غلط است"

🔺آقای اژه‌ای همچنین افزود: "دری اصفهانی را دادگاه محکوم کرده و دادگاه تجدیدنظر هم تأیید کرده و با حضور وکیل هم پرونده رسیدگی شده و بنابراین از نظر دادگاه جرم ایشان ثابت و حکمش هم قطعی است، بنابراین مرجع اصلی برای اینکه چه‌کسی مجرم است یا نیست، قوه قضاییه است نه وزارت اطلاعات و نه هیچ کس دیگری."

🔺عبدالرسول دری اصفهانی در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در دولت اول حسن روحانی به عنوان کارشناس امور مالی و بانکی در مذاکرات حضور داشت.

🔺نام آقای دری اصفهانی اولین بار اواخر تابستان سال ۱۳۹۵ و در پی گزارش‌های تأیید نشده درباره بازداشت او به اتهام جاسوسی در رسانه‌ها مطرح شد.

🔺آقای دری اصفهانی در دادگاه بدوی به پنج سال زندان محکوم شده و بعد از اعتراض، حکم او در دادگاه تجدید نظر هم تأیید شده است.

[۳]

دستگیر شدن[ویرایش]

دری اصفهانی پس از مدتی متهم شد که برای طرف‌های دیگرِ مذاکره‌کننده جاسوسی کرده‌است و هنگام سفر به ترکیه، در داخل هواپیما بازداشت و به هشت سال زندان محکوم شد. دری اصفهانی و دولت یازدهم، هیچ‌گاه این اتهام را نپذیرفتند و او به قید وثیقه آزاد شد.

وی اواخر تابستان ۱۳۹۶ بر اساس حکم شعبهٔ سوم دادسرای پولی و بانکی کشور، به جرم خروج غیرقانونی ارز بالغ بر معادل ۲۰۰ میلیارد تومان، با ثبت شرکت سوری در شهر دوبی و در پوشش واردات دارو، دوباره بازداشت شد.
دری اصفهانی در آخرین دادگاه خود به پنج سال زندان محکوم شد.[۴]

محسنی اژه‌ای در روز یک‌شنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶ اعلام کرد: جاسوسی آقای دری اصفهانی قطعی است و ایشان به جرم جاسوسی بازداشت شده‌است.[۵] سید محمود علوی، وزیر اطلاعات، در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۶ مجدداً اعلام کرد ازنظر معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات، دری اصفهانی نه‌تنها جاسوس نیست، بلکه با این وزارتخانه همکاری هم کرده‌است.[۶]

طبق گزارشی که توسط موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی منتشر شده[۷]:

«وزارت امور خارجه ایران برجسته‌ترین و مشھودترین نمونه از جاسوسی درون دولتی را به دست می دھد. از آغاز دولت روحانی، دیپلمات ھای ایرانی اغلب آماج «فیشینگ ھدفمند» از سوی عاملان تھدیدکننده وابسته به سپاه قرار گرفته‌اند. این فعالیت ھا ھمسو با اتھامات نشریات تندرو مبنی بر اینکه در توافق ھسته‌ای به منافع ایران خیانت شده است، صورت پذیرفته‌اند. تلاش ھای صورت گرفته برای ھک کردن ھمچنین نمایانگر سابقه بازداشت ھا و فشارھایی است که علیه اعضای کادر دیپلماتیک رخ داده است. از جمله می‌توان به بازداشت عبدالرسول دری اصفھانی- یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده ھسته‌ای در زمان برجام- به جرم جاسوسی اشاره کرد. در حالی که دیپلماسی مستلزم تعامل با مقامات دولت‌ها و کارشناسان خارجی است، چنین تماس ھایی را می‌توان سریعا به عنوان جاسوسی برای قدرت ھای خارجی تصویرکرد.»

منابع[ویرایش]