تبای (مصر باستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تبس)
تبای (مصر باستان)
Waset
Θῆβαι
Decorated pillars of the temple at Karnac, Thebes, Egypt. Co Wellcome V0049316.jpg
ستون‌های تالار بزرگ هیپوستیل
تبای (مصر باستان) در مصر قرار گرفته‌است
تبای (مصر باستان)
Shown within مصر
موقعیتاقصر، استان اقصر، مصر
منطقهمصر علیا
نوعزیست‌گاه
نام رسمیAncient Thebes with its Necropolis
نوعفرهنگی
زمینهI, III, VI
نامزد۱۹۷۹ (سومین کمیته میراث جهانی یونسکو)
شمارهٔ ارجاع87
منطقهفهرست میراث جهانی یونسکو در کشورهای عربی
سردیس رامسس دوم یافته‌شده در تبای؛ موزه بروکلین

شهر تِبای یا تبس (به یونانی: Θῆβαι) نام شهری باستانی در مصر باستان بود. این شهر در نزدیک به ۸۰۰ کیلومتری دریای مدیترانه و در کرانهٔ خاوری رود نیل جای داشته و سکونت در آن به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. تبای پایتخت واسط -چهارمین ولایت مصر علیا- بود. این شهر چندی در روزگار دودمان یازدهم مصر و زمانی دراز به روزگار دودمان هجدهم مصر پایتخت بوده‌است.

آثار باستانی به جامانده از تبس می‌رساند که این شهر در نقطهٔ والایی از تمدن در مصر باستان بوده‌است. هومر چامه سرای یونانی در ایلیادش توانگری تبس را ستوده‌است. تبای در کنار شهر کنونی الاقصر جای دارد.

واژه‌شناسی[ویرایش]

تبای یا تِبائی در یونانی از نام قبطی niwt(به معنای شهر) یا niwt-rst(شهر جنوبی) گرفته شده‌است. در تنخ، ناحوم از این شهر با نام נא אמון نوآمون -به معنای شهر آمون یا بی‌آمون- یادکرده‌است.[۱] یونانیان آن را Διόσπολις یا شهر زئوس نیز خوانده‌اند. ایشان برای جدایش میان شهرهای چندی که به نام زئوس خوانده می‌شده بدین شهر لقب μεγάλη یا بزرگ دادند. در آینده رومیان این شهر را Diospolis Magna دیوسپولیس ماگنا خواندند.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Thebes, Egypt," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Thebes,_Egypt&oldid=225202534 (accessed July 13, 2008).

  1. ناحوم ۳:۸