کوه کرمل

مختصات: ۳۲°۴۴′ شمالی ۳۵°۰۳′ شرقی / ۳۲٫۷۳۳°شمالی ۳۵٫۰۵۰°شرقی / 32.733; 35.050
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کوه کرمل
Mount Carmel
عبری: הר הכרמל Karem El/Har Ha'Karmel
عربی: الكرمل/جبل مار إلياس Kurmul/Jabal Mar Elyas
Mount Carmel at sunset, as seen from the entrance of کیبوتص Ma'agan Michael
Map
کوه کرمل در Haifa region of Israel واقع شده
کوه کرمل
موقعیت کوه کرمل در نقشه
مرتفع‌ترین نقطه
ارتفاع۵۲۵٫۴ متر (۱٬۷۲۴ فوت)
ابعاد
طول۳۹ کیلومتر (۲۴ مایل)
عرض۸ کیلومتر (۵٫۰ مایل)
نام‌گذاری
ریشه‌شناسیLiterally, in Hebrew: Mount God's vineyard, and Mount St Elijah in Arabic
جغرافیا
کشوراسرائیل
بخشاستان حیفا
مختصات رشته‌کوه۳۲°۴۴′ شمالی ۳۵°۰۳′ شرقی / ۳۲٫۷۳۳°شمالی ۳۵٫۰۵۰°شرقی / 32.733; 35.050
زمین‌شناسی
نوع صخرهسنگ آهک و چخماق
نمایی از کوه کرمل در سال ۱۹۸۴.
دانشگاه حیفا در بالای کوه کرمل.
مقبره باب در کوه کرمل.

کوه کَرمِل (به عبری: הַר הַכַּרְמֶל، هار هاکارمل، به معنای: تاکستان خدا)؛ به یونانی: Κάρμηλος، کارملوس؛ و به عربی: الکرمل)، به رشته کوه‌های ساحلی دریای مدیترانه در اسرائیل که برای دین بهایی، مقدس شمرده شده و مرکز جهانی بهائی شامل باغ‌های بهایی حیفا، مقام اعلی و بیت‌العدل اعظم در دامنه این کوه قرار دارند.

باستان‌شناسان در نقاط مختلف کوه کرمل، آثاری از شراب کهن و دستگاه‌های روغن‌گیری کشف نموده‌اند. دامنه‌های این کوه توسط یونسکو جزو ذخایر بیوسفری (قسمت‌های قابل زیست کره زمین) تلقی شده و تعدادی از شهرهای مهم اسرائیل در این دامنه‌ها قرار گرفته‌اند، که مهمترین آنها، شهر حیفا، سومین شهر بزرگ اسرائیل می‌باشد، که در شیب شمالی کوه کرمل واقع شده‌است.

الیاس نبی[ویرایش]

در متون یهودی، مسیحی و اسلامی الیاس نبی با کوه کرمل ارتباط زیادی دارد. از این رو نام دیگر کوه کرمل، جبل مار الیاس (کوه سنت الیاس) است. الیاس بعد از اینکه می‌بیند که پادشاهی اسرائیل از راه خدا دور شده‌است و به پرستش بعل روی آورده‌است کاهنین بعل را به مبارزه می‌طلبد. در پایین کوه کرمل کاهنین بعل قربانی خود را برای بعل آماده می‌کنند و الیاس نیز قربانی خود را برای یهوه آماده می‌کند. کاهنین بعل به دعا مشغول می‌شوند تا بعل قربانی آنان را قبول کند ولیکن هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. الیاس به یهوه دعا می‌کند و آتشی از آسمان پدیدار می‌شود و تمامی قربانی و آتشگاه را می‌بلعد و الیاس قدرت یهوه را به مردم اسرائیل نشان می‌دهد. بر اساس کتاب پادشاهان الیسع جایگزین الیاس نیز به کوه کرمل رفت بعد از اینکه کودکانی او را به دلیل طاس بودن مسخره کردند و او برای آنها از خدا عذاب درخواست کرد. کوه کرمل همچنین محل اصلی حضور اسنی‌ها بود که از محلی در گالیله به نام نذرین آمده بودند.

در جنگ جهانی اول[ویرایش]

یکی از آخرین نبردهای جنگ جهانی اول، به نام نبرد مجیدو، در نزدیکی این کوه و بین نیروهای عثمانی و اتحاد اعراب و انگلیس، به وقوع پیوست.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. "Battle of Megiddo (1918) - Wikipedia". en.m.wikipedia.org (به انگلیسی). Retrieved 2020-05-30.