کوه کرمل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کوه کرمل
Mount Carmel
عبری: הר הכרמל Karem El/Har Ha'Karmel
عربی: الكرمل/جبل مار إلياسKurmul/Jabal Mar Elyas
Caiobadner - mount carmel.JPG
Mount Carmel at sunset, as seen from the entrance of کیبوتص Ma'agan Michael
بلندترین نقطه
ارتفاع۵۲۵٫۴ متر (۱٬۷۲۴ پا)
گستره
طول۳۹ کیلومتر (۲۴ مایل)
عرض۸ کیلومتر (۵٫۰ مایل)
نام
ریشه‌شناسیLiterally, in Hebrew: Mount God's vineyard, and Mount St Elijah in Arabic
جغرافیا
کوه کرمل در Haifa region of Israel قرار گرفته‌است
کوه کرمل
موقعیت کوه کرمل در نقشه
کشوراسرائیل
بخش‌هااستان حیفا
زمین‌شناسی
سنگ‌شناسیسنگ آهک و چخماق
نمایی از کوه کرمل در سال ۱۹۸۴.
دانشگاه حیفا در بالای کوه کرمل.
مقبره باب در کوه کرمل.

کوه کِرمِل (به عبری: הַר הַכַּרְמֶל، هار هاکارمل، به معنای: تاکستان خدا)؛ به یونانی: Κάρμηλος، کارملوس؛ و به عربی: الکرمل)، به رشته کوه‌های ساحلی اطلاق می‌شود که در امتداد شمال اسرائیل، از دریای مدیترانه به سمت جنوب شرقی این کشور امتداد یافته‌اند. باستان‌شناسان در نقاط مختلف کوه کرمل، آثاری از شراب کهن و دستگاه‌های روغن گیری کشف نموده‌اند. دامنه‌های این کوه توسط یونسکو جزو ذخایر بیوسفری (قسمت‌های قابل زیست کره زمین) تلقی شده و تعدادی از شهرهای مهم اسرائیل در این دامنه‌ها قرار گرفته‌اند، که مهمترین آنها، شهر حیفا، سومین شهر بزرگ اسرائیل می‌باشد، که در شیب شمالی کوه کرمل واقع شده‌است.

الیاس نبی[ویرایش]

در متون یهودی، مسیحی و اسلامی الیاس نبی با کوه کرمل ارتباط زیادی دارد. از این رو نام دیگر کوه کرمل، جبل مار الیاس (کوه سنت الیاس) است. الیاس بعد از اینکه می‌بیند که پادشاهی اسرائیل از راه خدا دور شده‌است و به پرستش بعل روی آورده‌است کاهنین بعل را به مبارزه می‌طلبد. در پایین کوه کرمل کاهنین بعل قربانی خود را برای بعل آماده می‌کنند و الیاس نیز قربانی خود را برای یهوه آماده می‌کند. کاهنین بعل به دعا مشغول می‌شوند تا بعل قربانی آنان را قبول کند ولیکن هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. الیاس به یهوه دعا می‌کند و آتشی از آسمان پدیدار می‌شود و تمامی قربانی و آتشگاه را می‌بلعد و الیاس قدرت یهوه را به مردم اسرائیل نشان می‌دهد. بر اساس کتاب پادشاهان الیسع جایگزین الیاس نیز به کوه کرمل رفت بعد از اینکه کودکانی او را به دلیل طاس بودن مسخره کردند و او برای آنها از خدا عذاب درخواست کرد. کوه کرمل همچنین محل اصلی حضور اسنی‌ها بود که از محلی در گالیله به نام نذرین آمده بودند.

در جنگ جهانی اول[ویرایش]

یکی از آخرین نبردهای جنگ جهانی اول، به نام نبرد مجیدو، در نزدیکی این کوه و بین نیروهای عثمانی و اتحاد اعراب و انگلیس، به وقوع پیوست. [۱]


در دین بهایی[ویرایش]

در دین بهاییت کوه کرمل محل مقدسی است و محل ساختمان‌های مرکز جهانی بهایی و مقبره باب به نام مقام اعلی است. مرکز اصلی امور بهاییان در دنیا در کوه کرمل واقع است.

منابع[ویرایش]

  1. "Battle of Megiddo (1918) - Wikipedia". en.m.wikipedia.org. Retrieved 2020-05-30.