کوه کرمل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۲°۴۴′ شمالی ۳۵°۰۳′ شرقی / ۳۲٫۷۳۳°شمالی ۳۵٫۰۵۰°شرقی / 32.733; 35.050

نمایی از کوه کرمل
نمایی از کوه کرمل در سال 1984.
دانشگاه حیفا در بالای کوه کرمل.
مقبره باب در کوه کرمل.

کوه کِرمِل (به عبری: הַר הַכַּרְמֶל، هار هاکارمل، به معنای: تاکستان خدا)؛ به یونانی: Κάρμηλος، کارملوس؛ و به عربی: الکرمل)، به رشته کوههای ساحلی اطلاق می‌شود که در امتداد شمال اسرائیل، از دریای مدیترانه به سمت جنوب شرقی این کشور امتداد یافته اند. باستان شناسان در نقاط مختلف کوه کرمل، آثاری از شراب کهن و دستگاههای روغن گیری کشف نموده اند. دامنه‌های این کوه توسط یونسکو جزو ذخایر بیوسفری (قسمت‌های قابل زیست کره زمین) تلقی شده و تعدادی از شهرهای مهم اسرائیل در این دامنه‌ها قرار گرفته اند، که مهمترین آنها، شهر حیفا، سومین شهر بزرگ اسرائیل می باشد، که در شیب شمالی کوه کرمل واقع شده است.

الیاس نبی[ویرایش]

در متون یهودی، مسیحی و اسلامی الیاس نبی با کوه کرمل ارتباط زیادی دارد. از این رو نام دیگر کوه کرمل، جبل مار الیاس (کوه سنت الیاس) است. الیاس بعد از اینکه میبیند که پادشاهی اسرائیل از راه خدا دور شده است و به پرستش بعل روی آورده است کاهنین بعل را به مبارزه میطلبد. در پایین کوه کرمل کاهنین بعل قربانی خود را برای بعل آماده میکنند و الیاس نیز قربانی خود را برای یهوه آماده میکند. کاهنین بعل به دعا مشغول میشوند تا بعل قربانی آنان را قبول کند ولیکن هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. الیاس به یهوه دعا میکند و آتشی از آسمان پدیدار میشود و تمامی قربانی و آتشگاه را میبلعد و الیاس قدرت یهوه را به مردم اسرائیل نشان میدهد. بر اساس کتاب پادشاهان الیسع جایگزین الیاس نیز به کوه کرمل رفت بعد از اینکه کودکانی او را به دلیل طاس بودن مسخره کردند و او برای آنها از خدا عذاب درخواست کرد. کوه کرمل همچنین محل اصلی حضور اسنی‌ها بود که از محلی در گالیله به نام نذرین آمده بودند.

در جنگ جهانی اول[ویرایش]

در جنگ جهانی اول کوه کرمل نقش بسیار مهمی داشت.

در دین بهایی[ویرایش]

در دین بهاییت کوه کرمل محل مقدسی است و محل ساختمان‌های مرکز جهانی بهایی و مقبره باب به نام مقام اعلی است. مرکز اصلی امور بهاییان در دنیا در کوه کرمل واقع است.

منابع[ویرایش]