الکساندر یکم (روسیه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از الکساندر اول)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الکساندر یکم
Alexander I by S.Shchukin (1809, Tver).png
امپراتور روسیه
تزار روسیه و پادشاه لهستان و پادشاه دوک‌نشین بزرگ فنلاند
دوران ۲۴ مارس ۱۸۰۱–۱ دسامبر ۱۸۲۵
۱۵ سپتامبر ۱۸۰۱
پس از پاول یکم
پیش از نیکلای اول
ملکه شاهدخت لوئیز بادن
نام کامل
الکساندر پاولوویچ رومانوف
دودمان House of Holstein-Gottorp-Romanov
پدر پل اول
مادر ماریا فئودورفنا
زادروز ۲۳ دسامبر ۱۷۷۷
سن پترزبورگ، امپراتوری روسیه
مرگ ۱۲ ژانویهٔ ۱۸۲۵ (۴۷ سال)
تاگانروگ، امپراتوری روسیه
خاک‌سپاری کلیسای جامع پتر و پل
دین و مذهب ارتدوکس شرقی
امضاء

الکساندر یکم تزار روسیه بین سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۸۲۵ بود.

او در زمان خود کارهای جدیدی انجام داد. او سازمان پلیس مخفی را منحل کرد، ممنوعیت سفر به خارج را برداشت و ممیزی و سانسور کتابها را نیز لغو کرد. او همچنین آموزش و پرورش را اصلاح نمود و زندگی بسیاری از بردگان را بهبود بخشید. البته او بعدها از اصلاحاتش مأیوس و سرخورده شد و شیوه‌های سختگیرانه‌ای را در پیش گرفت که باعث نارضایتی مردم شد.

الکساندر یکم تزار روسیه، در دومین سال سلطنت خود به فکر جهانگشایی در جنوب و شرق آن کشور افتاد و در جلسه ۱۸ سپتامبر ۱۸۰۲ (مصادف با ۲۷ شهریور) با ژنرال‌های خود، موضوع را مطرح ساخت. در مرحله نخست، هدف تزار تصرف همه گرجستان و قسمت‌های دیگری از قفقاز و نیز همه آلاسکا و غرب کانادای امروز و شمال غربی ایالات متحده (در آن زمان کالیفرنیای اسپانیای نو، مکزیک و وارگون) بود. حکمران شهر تفلیس قبلاً اعلام کرده بود که تحت فرمان تزار است نه دولت ایران زیرا که آغامحمدخان قاجار، شاه وقت ایران در لشکرکشی به تفلیس برای تنبیه او دست به خشونت و اعدام [متمردان] زده بود. دولت تهران تصمیم حکمران تفلیس را نپذیرفته بود به ویژه که حاکمان مناطق دیگر گرجستان و نیز آبخازستان (آبخازیا) همچنان وابسته به ایران بودند و از دولت تهران ابراز اطاعت می‌کردند.

در دورهٔ وی هم‌چنین ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه، روسیه را مورد حمله خود قرار داد که منجر به فتح مسکو شد اما الکساندر فرمان آتش زدن شهر را داد که این امر باعث از بین رفتن آذوقه شهر شد؛ و ناپلئون به خاطر کمبود آذوقه مجبور شد در سرمای زمستان به روسیه برگردد که به سرمازدگی و نابودی سپاهش انجامید.[نیازمند منبع]

در ضمن مرگ او نیز مرموز بود و بعد از او نیکلای اول که برادرش بود جانشین او شد.

منابع[ویرایش]