نیکلای یکم (روسیه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نیکلای یکم)
پرش به: ناوبری، جستجو
نیکلای یکم
Nicholas1.jpg
امپراتور روسیه تزار روسیه، پادشاه لهستان و پادشاه دوک‌نشین بزرگ فنلاند
دوران ۱ دسامبر ۱۸۲۵–۲ مارس ۱۸۵۵
۳ سپتامبر ۱۸۲۵
پس از الکساندر یکم روسیه
پیش از الکساندر دوم روسیه
ملکه شارلوت پروسی
نام کامل
نیکلای پاولوویچ رومانوف
دودمان House of Holstein-Gottorp-Romanov
پدر پل یکم
مادر سوفی دوروتی
زادروز ۶ ژوئیهٔ ۱۷۹۶(۱۷۹۶-07-0۶)
گاتچینا، امپراتوری روسیه
مرگ ۲ مارس ۱۸۵۵ میلادی (۵۸ سال)
سنت پترزبورگ، امپراتوری روسیه
خاک‌سپاری کلیسای جامع پتر و پل
دین و مذهب ارتدوکس شرقی

نیکُلای یکم (متولد ۶ ژوئیه ۱۷۹۶ (میلادی)؛ درگذشت ۲ مارس ۱۸۵۵تزار روسیه از سال ۱۸۲۵ و همچنین پادشاه لهستان بین سالهای ۱۸۲۵-۱۸۳۱. او در گاتچینا به عنوان فرزند پاول یکم متولد شد. همسر او شارلوت، شاهزاده آلمانی پروس بود. او بسیار موفق بر ضد ترکان عثمانی جنگید. جنگ ایران و روس که به عهدنامه ترکمنچای انجامید نیز در زمان این تزار صورت گرفت.

در زمان سلطنت محمد شاه قاجار، ناصرالدین میرزا ولیعهد (ناصرالدین‌شاه قاجار آینده) به همراه میرزا تقی خان امیرکبیر و امیرنظام گروسی با تزار نیکلای اول در ایروان دیدار کرد؛ و تزار به وی محبت بسیار کرد و حتی اورا روی زانوی خود نشاند، همین‌طور انگشتر خود را که تمثال تزار نیکلای روی آن نقش بسته بود به او اهدا کرد و او را بوسید.

الکساندر اول در نوامبر ۱۸۲۵ درگذشت و نامه‌ای بر جای گذاشت که به‌جای کنستانتین، برادر وسطی، نیکلای برادر کوچک‌تر خویش تزار گردد؛ ولی این نامه علنی نشد و طرفداران کنستانتین شروع به ادای سوگند وفاداری به او کردند، در حالی که او هیچ تمایلی به جانشینی نداشت. اختلاف بین طرفداران دو برادر بالا گرفت و گروهی از افسران آزادی‌خواه به بهانه حمایت از کنستانتین دست به شورش زدند. این شورش که قیام دکابریست‌ها معروف شد، در دو شهر سن‌پترزبورگ و کی‌یف رخ داد. نیکلای اول سرسختانه در برابر این شورش‌ها ایستاد و افسرانی را که در اندیشه تغییر و تحول روسیه بودند سرکوب و اعدام کرد. خشونت‌های تزار باعث شد تا به نیکلای تازیانه زن مشهور گردد. نیکلای اول درگیر جنگ با امپراتوری عثمانی شد که به جنگ کریمه معروف گردید. او به بهانه حمایت از مسیحیان مناطق والاسی و مولداوی که در فرمان‌روایی عثمانی زندگی می‌کردند، وارد جنگی شد که حمایت فرانسه، بریتانیا، و حتی اتریش از عثمانی را به‌همراه داشت. دولت‌های اروپایی از تسلط روسیه بر خاورمیانه وحشت داشتند. نیکلای در فوریه ۱۸۵۵ درگذشت و در حالی که روسیه در جنگ شکست خورده بود، الکساندر دوم با امضای پیمانی در مارس ۱۸۵۶ قبول کرد که از مناطق تصرف شده در سرزمین امتداد رود دانوب عقب‌نشینی کند و در بنادر خود در کرانه دریای سیاه استحکامات نظامی برپا نکند.

منابع[ویرایش]

  • ت‍اری‍خ روس‍ی‍ه از آغ‍از ت‍ا ان‍ق‍لاب اک‍ت‍ب‍ر؛ ت‍أل‍ی‍ف ن. ب‍ری‍ان ش‍ان‍ی‌ن‍وف؛ ت‍رج‍م‍ه و اق‍ت‍ب‍اس خ‍ان‍ب‍اب‍اب‍ی‍ان‍ی. تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۵۲.
  • روس‍ی‍ه ت‍زاری؛ ت‍أل‍ی‍ف ج‍ی‍م‍ز ای. اس‍ت‍ری‍ک‍ل‍ر، ت‍رج‍م‍ه م‍ه‍دی ح‍ق‍ی‍ق‍ت‌خ‍واه، ت‍ه‍ران: ق‍ق‍ن‍وس، ۱۳۸۱.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Nicholas I of Russia»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۴).
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Nikolaus I. (Russland)»، ویکی‌پدیای آلمانی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۴).