دیمیتری دروغین اول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیمیتری دروغین اول
False Dmitry I
فهرست شاهان روسیه
سلطنت۱۰ ژوئن ۱۶۰۵ – ۱۷ مه ۱۶۰۶
تاج‌گذاری۲۱ ژوئیه ۱۶۰۵
پیشینفئودور دوم
جانشینواسیلی چهارم روسیه
زاده۱۹ اکتبر ۱۵۸۲ (claimed)
مسکو
درگذشته۱۷ مهٔ ۱۶۰۶ (۲۳ سال)
مسکو
همسر(ان)Marina Mniszech
نام کامل
Yuri (Grigory) Otrepyev
Dynastyدودمان روریک (claimed)
پدرUnknown
مادرUnknown
امضاءدیمیتری دروغین اول False Dmitry I's signature

دیمیتری اول (روسی: Димитрий I (Первый)، آوانگاری Dimitry I (Perviy))[۱] (در طول تاریخ شناخته شده به عنوان شبه دیمیتروس اول و دیمیتری دروغین اول (روسی: Лжедмитрий I، آوانگاری Lzhedmitry I) از ۱۰ ژوئن ۱۶۰۵ تا زمان مرگ در ۱۷ مه ۱۶۰۶ تحت نام دیمیتری ایوانویچ (روسی: Дмитрий Иванович) تزار روسیه بود. بنا به نوشته مورخ چستر داننینگ او «تنها تزاری است که تاکنون با استفاده از یک کمپین نظامی و شورش به تاج و تخت رسیده‌است».[۲]

او اولین و موفق‌ترین فرد از میان «سه مدعی» (روسی: самозванцы (sing. : самозванец)) حکومت بود که در طول مشکلات زمان دیمیتری ایوانویچ، جوانترین پسر ایوان مخوف، که ظاهراً از یک ترور نافرجام در سال ۱۵۹۱ جان سالم به‌در برد، ادعا کردند که دیمیتری واقعی هستند. به‌طور کلی اعتقاد بر این است که دیمیتری ایوانویچ واقعی در اوگلیچ درگذشت و نام واقعی این دیمیتری در واقع گرگوری اترپیف (روسی: Григорий Отрепьев؛ انگلیسی: Grigoriy Otrepyev) بود اگرچه با قاطعیت نمی‌توان این را مطرح کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. دیگر romanizations شامل مشترک دیمیتری و دیمیتریو همچنین Dmitrii Dimitriهای Dimitriiهای Dimitriy و Dimitry.
  2. Russia's First Civil War: The Time of Troubles and the Founding of the Romanov Dynasty. Pennsylvania State University Press. 2001. p. preface, p. xi. ISBN 0-271-02074-1. Retrieved October 16, 2010.

منابع[ویرایش]