الکساندر یکم (روسیه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الکساندر یکم
Alexander I by S.Shchukin (1809, Tver).png
امپراتور روسیه
تزار روسیه و پادشاه لهستان و پادشاه دوک‌نشین بزرگ فنلاند
دوران۲۴ مارس ۱۸۰۱–۱ دسامبر ۱۸۲۵
۱۵ سپتامبر ۱۸۰۱
پس ازپاول یکم
پیش ازنیکلای اول
ملکهشاهدخت لوئیز بادن
نام کامل
الکساندر پاولوویچ رومانوف
دودمانHouse of Holstein-Gottorp-Romanov
پدرپل اول
مادرماریا فئودورفنا
زادروز۲۳ دسامبر ۱۷۷۷
سن پترزبورگ، امپراتوری روسیه
مرگ۱۲ ژانویهٔ ۱۸۲۵ (۴۷ سال)
تاگانروگ، امپراتوری روسیه
خاک‌سپاریکلیسای جامع پتر و پل
دین و مذهبارتدوکس شرقی
امضاء

الکساندر یکم تزار روسیه بین سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۸۲۵ بود.

او در زمان خود کارهای جدیدی انجام داد. او سازمان پلیس مخفی را منحل کرد، ممنوعیت سفر به خارج را برداشت و ممیزی و سانسور کتابها را نیز لغو کرد. او همچنین آموزش و پرورش را اصلاح نمود و زندگی بسیاری از بردگان را بهبود بخشید. البته او بعدها از اصلاحاتش مأیوس و سرخورده شد و شیوه‌های سختگیرانه‌ای را در پیش گرفت که باعث نارضایتی مردم شد.

الکساندر یکم تزار روسیه، در دومین سال سلطنت خود به فکر جهانگشایی در جنوب و شرق آن کشور افتاد و در جلسه ۱۸ سپتامبر ۱۸۰۲ (مصادف با ۲۷ شهریور) با ژنرال‌های خود، موضوع را مطرح ساخت. در مرحله نخست، هدف تزار تصرف همه گرجستان و قسمت‌های دیگری از قفقاز و نیز همه آلاسکا و غرب کانادای امروز و شمال غربی ایالات متحده (در آن زمان کالیفرنیای اسپانیای نو، مکزیک و وارگون) بود. حکمران شهر تفلیس قبلاً اعلام کرده بود که تحت فرمان تزار است نه دولت ایران زیرا که آغامحمدخان قاجار، شاه وقت ایران در لشکرکشی به تفلیس برای تنبیه او دست به خشونت و اعدام [متمردان] زده بود. دولت تهران تصمیم حکمران تفلیس را نپذیرفته بود به ویژه که حاکمان مناطق دیگر گرجستان و نیز آبخازستان (آبخازیا) همچنان وابسته به ایران بودند و از دولت تهران ابراز اطاعت می‌کردند.

در دورهٔ وی هم‌چنین ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه، روسیه را مورد حمله خود قرار داد که منجر به فتح مسکو شد اما الکساندر فرمان آتش زدن شهر را داد که این امر باعث از بین رفتن آذوقه شهر شد؛ و ناپلئون به خاطر کمبود آذوقه مجبور شد در سرمای زمستان به روسیه برگردد که به سرمازدگی و نابودی سپاهش انجامید.[نیازمند منبع]

در ضمن مرگ او نیز مرموز بود و بعد از او نیکلای اول که برادرش بود جانشین او شد.و با مرگ او عملا دوران افول امپراتوری روسیه آغاز گشت گرچه دو تزار بعد از او نیکلای اول و الکساندر دوم هم تزار های نیرومند بوده و وسعت امپراتوری روسیه در زمان آن ها نیز گسترش یافت اما قدرت جهانی روسیه هرگز به قدرت دوران الکساندر اول بازنگشت و عموما روسیه پس از بریتانیا در جایگاه دوم قدرت های بزرگ جهان شناخته می شد .

منابع[ویرایش]