دودمان رومانوف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خاندان رومانوف)
پرش به: ناوبری، جستجو
خاندان رومانوف
RomanovsCoatRF.png

خاندان رومانوف (به روسی: Рома́новы)(به انگلیسی: House of Romanov) بعد از دودمان روریک، دومین خاندان سلطنتی روسیه بود از سال ۱۶۱۳ تا زمان استعفای نیکلای دوم در پی انقلاب فوریه، بر این کشور حکومت کرد.این خاندان، یک دودمان اشرافی قدرتمند در مسکو بودند که مدت مدیدی سلطه آنها بر روسیه ادامه یافت.

رسیدن به قدرت[ویرایش]

صعود خاندان رومانوف به قدرت از زمان ازدواج آناستازیا زاخارینا با ایوان چهارم آغاز شد. وی دختر فردی به نام رومان زاخارین یوریف بود که بعداً نام خاندان رومانوف از وی گرفته شد. بعد از مرگ ایوان، پسر کوچک وی فیودور به سلطنت رسید. با مرگ فیودور بدون فرزند، سلسله روریک منقرض شده و برادر همسر وی بوریس گودونوف به سلطنت رسید که در دوران سلطنت‌اش، سعی به از میان بردن افراد خانواده رومانوف داشت. بعد از مرگ بوریس گودونوف در سال ۱۶۰۵، روسیه وارد دوران هرج و مرج شد و برای چند سال با شورش‌ها و مدعیان تاج و تخت مختلفی روبرو بود. در نهایت در سال ۱۶۱۳ به تصمیم مجلس اشراف روسیه، سلطنت به میخائیل، نوه برادر آناستازیا که در آن زمان ۱۶ ساله بود، سپرده شد. به این ترتیب میخائیل به عنوان اولین تزار روسیه از خاندان رومانوف به سلطنت رسید.

شجره نامه سلسله رومانوف

سرانجام[ویرایش]

خاندان رومانوف تا زمان انقلاب فوریه در سال ۱۹۱۷ بر روسیه حکومت کرد. در اثر این انقلاب، نیکلای دوم به نفع برادرش میخائیل الکساندرویچ از سلطنت کناره‌گیری کرد. اما وی سلطنت را نپذیرفت و به این ترتیب حکومت خاندان رومانوف بر روسیه پایان یافت. با اعدام نیکلای دوم و همسر و فرزندانش به دست بلشویک‌ها در سال ۱۹۱۸، شاخه اصلی این خاندان ادامه نیافت و در حال حاضر اعضای شاخه‌های دیگر، ریاست خاندان را برعهده دارند.

منابع[ویرایش]