فیودور سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیودور سوم روسیه
Feodor III of Russia.jpg
تاج‌گذاری۱۸ ژوئن۱۶۷۶
پیشینالکسیس یکم روسیه
جانشینپتر یکم
زاده۹ ژوئن۱۶۶۱
مسکو، روسیه
درگذشته۷ مه ۱۶۸۲ (۲۰ سال)
مسکو، روسیه
آرامگاه
کلیسای جامع فرشته
دودمانرومانوف
پدرالکسیس یکم روسیه
دین و مذهبارتدوکس شرقی

فیودور سوم روسیه (به روسی: Фёдор III Алексеевич) (۹ ژوئن ۱۶۶۱ - ۷ مه ۱۶۸۲) تزار و پادشاه روسیه بین سال‌های ۱۶۷۶ و ۱۶۸۲ میلادی بود.

زندگینامه[ویرایش]

پس از مرگ الکسیس یکم در ۳۰ ژانویه ۱۶۷۶ میلادی، پسر بزرگ‌تر او یعنی فیودور سوم بر تخت پادشاهی نشست. هنگامی که فیودور به پادشاهی رسید، حدود پانزده سال داشت و بیمار و ضعیف بود. فیودور در دوران کوتاه سلطنتش مدام تحت نفوذ اطرافیانش بود. سرانجام فیودور در ۷ مه ۱۶۸۲ پس از شش سال سلطنت از دنیا رفت. پس از مرگ فیودور، اختلافات بر سر جانشینی برادرش ایوان و پتر فرزند ناتالی ناریشکین، همسر دوم الکسیس یکم رخ داد. در پی آن، گروهی از سربازان در برابر اقدامات ناریشکین‌ها دست به شورش زدند و با حمله به کاخ خواستار سلطنت ایوان شدند. مجلس شورای ملی مرکب از اعضای حاضر ولایات در مسکو تشکیل شد و به اتفاق آراء ایوان را به عنوان تزار اول و پتر را به عنوان تزار دوم انتخاب کردند. از آن‌جا که هر دو هنوز کودک بودند، صوفی خواهر تنی ایوان به عنوان نائب‌السلطنه تعیین شد. ایوان پیش از رسیدن به فرمانروایی فوت کرد و پتر تبدیل به یکی از پر نفوذترین تزارهای تاریخ روسیه، یعنی پتر کبیر شد.

منابع[ویرایش]

  • پ‍طر ک‍ب‍ی‍ر؛ ت‍أل‍ی‍ف راب‍رت م‍اس‍ی، ت‍رج‍م‍ه ذب‍ی‍ح‌ال‍ل‍ه م‍ن‍ص‍وری، ت‍ه‍ران: انتشارات زری‍ن، ۱۳۶۶.
  • ت‍اری‍خ روس‍ی‍ه از آغ‍از ت‍ا ان‍ق‍لاب اک‍ت‍ب‍ر؛ ت‍أل‍ی‍ف ن. ب‍ری‍ان ش‍ان‍ی‌ن‍وف؛ ت‍رج‍م‍ه و اق‍ت‍ب‍اس خ‍ان‍ب‍اب‍اب‍ی‍ان‍ی. تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۵۲.
  • روس‍ی‍ه ت‍زاری؛ ت‍أل‍ی‍ف ج‍ی‍م‍ز ای. اس‍ت‍ری‍ک‍ل‍ر، ت‍رج‍م‍ه م‍ه‍دی ح‍ق‍ی‍ق‍ت‌خ‍واه، ت‍ه‍ران: ق‍ق‍ن‍وس، ۱۳۸۱.