احمد میرفندرسکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
احمد میرفندرسکی
Ahmad Mirfendereski.jpg
وزیر امور خارجه ایران
مشغول به کار
۱۷ دی ۱۳۵۷ – ۲۲ بهمن ۱۳۵۷
در زمانِمحمدرضا پهلوی
نخست‌وزیرشاپور بختیار
پس ازامیرخسرو افشار قاسملو
پیش ازکریم سنجابی
سفیر ایران در اتحاد شوروی
مشغول به کار
۱۳۴۴ – ۱۳۵۰
پس ازطهمورث آدمیت
پیش ازمحمدرضا امیرتیمور کلالی
اطلاعات شخصی
زاده۱۸ اردیبهشت ۱۲۹۷
تهران، ایران
درگذشت۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۳ (۸۵ سال)
فرانسه
ملیت ایران
محل
تحصیل
دانشگاه سن ژوزف
شغلسیاستمدار
مذهباسلام

احمد میرفندرسکی (زاده ۱۸ اردیبهشت ۱۲۹۷ در تهران – درگذشته ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۳ در پاریس) آخرین وزیر امور خارجه ایران در دوران محمدرضا پهلوی بود. پدر او از صاحب منصبان وزارت خارجه در اواخر دوران قاجار و مادر او دختر علیقلی خان مشاورالممالک انصاری (وزیر امور خارجه و سفیر ایران در روسیه) بود.

تحصیلات[ویرایش]

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران و سپس در مدرسه آلمانیها در تفلیس انجام داد. سپس در دانشگاه سن ژوزف بیروت به تحصیل در رشته حقوق پرداخت.

فعالیت‌های کاری[ویرایش]

پس از بازگشت به ایران، وارد خدمت در وزارت امور خارجه شد. در سال ۱۳۲۵ به عنوان دبیر سفارت ایران در مسکو عازم شوروی شد. او طی سال‌های بعد مشاغل متعددی را در وزارت امور خارجه بر عهده داشت. میرفندرسکی در سال ۱۳۴۴ به سفارت ایران درشوروی منصوب شد و تا ۱۳۵۰ در این مقام باقی‌ماند. پس از بازگشت به ایران در سمت قائم مقام وزیر امور خارجه به خدمت پرداخت. در سال ۱۳۵۲ در جریان جنگ اعراب و اسرائیل به دنبال اجازه پرواز به هواپیماهای روسی حامل کمک برای اعراب از فراز خاک ایران مورد غضب شاه قرار گرفت. از آن پس به تدریس در دانشگاه ملی پرداخت. در دی ماه ۱۳۵۷ سمت وزارت امور خارجه را به عهده گرفت. احمد میرفندرسکی در سال ۱۳۸۳ در فرانسه درگذشت.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. احمد میرفندرسکی. در همسایگی خرس. تهران، نشر پیکان، ۱۳۸۲ (مقدمه کتاب)