اکبر صارم‌الدوله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اکبر میرزا صارم‌الدوله (اکبر مسعود)
وزارت امور خارجه
در زمانِ احمدشاه قاجار
نخست‌وزیر محمدولی خان تنکابنی
اطلاعات شخص
زاده ۱۲۶۴
درگذشت ۱۳۵۴ (۹۰ سال)
ملیت  ایران
همسر(ان) افتخار اعظم اتابک
مذهب اسلام

اکبر میرزا صارم‌الدوله (اکبر مسعود) (۱۲۶۴–۱۳۵۴ ش) از رجال دورهٔ قاجار و اوایل دورهٔ پهلوی بود. وی هشتمین پسر شاهزاده ظل‌السلطان و نوهٔ ناصرالدین شاه قاجار بود.

فعالیت[ویرایش]

وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و فراگرفتن دروس مختلف برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و قبل از مشروطیت به ایران بازگشت. صارم الدوله روابط نزدیکی با انگلیسی‌ها داشت. صارم‌الدوله در سال ۱۲۹۴ خورشیدی وزیر فواید عامه شد و چند ماه پس از آن به وزارت امور خارجه منصوب شد. در سال ۱۲۹۶ والی اصفهان شد و در سال ۱۲۹۷ در کابینهٔ حسن وثوق‌الدوله با صلاح‌دید سفارت انگلیس وزیر مالیه شد. وی در این سمت به همراه وثوق‌الدوله و فیروز نصرت‌الدوله قرارداد ۱۹۱۹ را که انگلیس پشتیبان و خواهان آن بود امضاء نمود و در پیشبرد آن تلاش کرد.

صارم‌الدوله پس از کنار رفتن کابینهٔ وثوق‌الدوله در سال ۱۲۹۹ حکمران کرمان و در ۱۳۰۰ به ترتیب حکمران کرمانشاه و همدان بود. وی سپس از ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۳ و بار دیگر در زمان رضاشاه در سال ۱۳۰۷ حکمران فارس بود. در زمان انتخابات مجلش پنجم رضا خان به صارم الدوله والی فارس هم نامه نوشت و از او خواست کاندیداها را معرفی کند و مسلک و مرام آنها را توضیح دهد تا او دستور دهد کدامیک باید انتخاب شوند.[۱] در سال ۱۳۰۸ صارم‌الدوله به خاطر متهم شدن به تحریک ایلات فارس بازداشت شد و مدتی تحت نظر بود. او در سال ۱۳۱۰ اجازه یافت تا به املاک پهناور خود در اصفهان برود.
صارم الدوله در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۲۸ به عنوان عضو مجلس مؤسسان انتخاب شد.[۲]

تأسیس مدرسه دولتی اکبریه در اصفهان نیز در زمان حیات این شاهزاده بوده است.[مجله ارمغان شماره نهم و دهم، سال چهارم،۱۳۰۱ ]

زندگی شخصی[ویرایش]

صارم الدوله دو بار ازدواج کرد. همسر اولش افتخاراعظم دختر میرزا علی اصغر اتابک و همسر دومش ملک آفاق، صیغه‌ای بود. او از این ازدواج‌ها صاحب ۳ پسر و ۲ دختر شد. خسرو میرزا، اصغر میرزا و ویکتوریا فرزندان افتخار اعظم و انور میرزا و اختر فرزندان ملک آفاق بودند.

پانویس[ویرایش]

  1. نامه رضاخان به اکبر میرزا صارم الدوله والی فارس، اول جوزا (خرداد) 1302، بایگانی مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران.
  2. فاطمه امیری پری. «زندگی سیاسی صارم الدوله». جام جم، ۱۸ فروردین ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴. 

منابع[ویرایش]