اتاق خواب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک اتاق خواب دارای تخت‌خواب دونفره

اتاق خواب به فضای خصوصی محصوری گفته می‌شود که برای خواب شب یا استراحت در روز به‌کار می‌رود. در حدود یک‌سوم زندگی افراد در خواب می‌گذرد و بخش زیادی از این مدت در اتاق خواب سپری می‌شود. اتاق خواب نیاز به تخت‌خواب یا بستر دارد. علاوه بر آن، یک اتاق خواب معمولی ممکن است با کمد، میز پای تختخواب، میز تحریر یا میز آرایش و گنجه کشودار مجهز شود. از اواسط قرن بیستم به این‌سو، در مناطق ثروتمندتر، برخی از اتاق خواب‌ها دارای سرویس بهداشتی جداگانه شده‌اند.

اتاق خواب در معماری ایرانی[ویرایش]

در معماری ایرانی هرگز اتاق خواب وجود نداشته و این کاربری یکی مفاهیم وارداتی از معماری غرب به معماری مسکونی معاصر ایران است. ترکیب اتاق خواب ترجمهٔ «اتاق خواب» (bedroom) در زبان انگلیسی است و در واژگان معماری ایرانی وجود نداشته‌است. در معماری ایرانی اتاق‌های مسکونی را بنا به کاربرد آن‌ها تقسیم‌بندی و نام‌گذاری نمی‌کنند، بلکه در یک اتاق انواع کارکردها مانند خواب، ناهارخوری و پذیرایی قابل انجام بوده‌است. در نتیجه، مفهومی مانند اتاق خواب یا پذیرایی وجود نداشته‌است. در معماری ایرانی اتاق‌ها را براساس مالکیت، موقعیت و شکل نام‌گذاری می‌کنند. مانند تالار، پنج‌دری و گوشواره.

موقعیت اتاق خواب در خانه[ویرایش]

از دیگر بخش‌های مهم ساختمان اتاق خواب است. قسمت اتاق خواب‌ها باید در یک هال جداگانه و کاملاً مجزا طراحی شود. ما می‌توانیم هال اتاق خواب‌ها را بزرگتر انتخاب نموده و از آن به عنوان نشیمن استفاده کرد.

ارتباط بین اتاق خواب‌ها و حمام[ویرایش]

ارتباط بین حمام و اتاق خواب‌ها: درصورتی‌که در یک ساختمان دو حمام داشته باشیم می‌توانیم یک حمام را مخصوص خانواده و حمام دیگر را مخصوص والدین در نظر بگیریم. سؤالی که اغلب مطرح می‌شود این است که آیا حمام می‌تواند به اتاق خواب‌ها راه داشته‌باشد؟ درصورتی‌که تعداد حمام دو عدد باشد می‌توانیم از یکی از اتاق خواب‌ها را به حمام مرتبط سازیم و در غیر این صورت باید از این کار خودداری کنیم.

نور اتاق خواب[ویرایش]

بهترین نور در تهران برای اتاق خواب‌ها نور جنوب و شرق است. نکته قابل توجه این است که نمی‌توانیم این اصل را همیشه رعایت کنیم مخصوصاً در حالتی که مجبور هستیم چند دستگاه در یک طبقه طراحی نماییم.

مبلمان در اتاق خواب[ویرایش]

طراحی هر اتاق خواب بستگی به وسایلی که در آن قرار می‌دهیم دارد-به‌طور مثال برای اتاق والدین باید یک تخت دو نفره و یک میز توالت و گنجه‌ای برای رختکن و همچنین میزی برای مطالعه در نظر گرفت در صورتی که جا به اندازه کافی باشد بهتر است مجاور هر اتاق خواب فضایی برای رختکن در نظر گرفته شود. ازآنجایی که اتاق خواب محل آسایش و آرامش است بنابراین محل آن باید دور از سروصدا باشد.

ابعاد اتاق خواب[ویرایش]

نظر به اینکه ابعاد اتاق خواب‌ها با توجه به وسایلی که در آن قرار می‌دهیم متغیر است، بنابراین در هنگام طراحیِ اتاق خواب‌ها بهتر است به کتاب استانداردِ گرافیک مراجعه کرد؛ ولی به هر صورت ابعاد یک اتاق دونفره ۳x۵ (متر) و اتاق یک‌نفره ۴x۳ (متر) است.[۱][۲]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.daneshju.ir/
  2. memaranejavan.loxblg.com