اتاق خواب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک اتاق خواب دارای تخت‌خواب دونفره

اتاق خواب به فضای خصوصی محصوری گفته می‌شود که برای خواب شب و یا استراحت در روز به‌کار می‌رود. در حدود یک‌سوم زندگی افراد در خواب می‌گذرد و بخش زیادی از این مدت در اتاق خواب سپری می‌شود. اتاق خواب نیاز به تخت‌خواب یا بستر دارد. علاوه بر آن، یک اتاق خواب معمولی ممکن است با کمد، میز پای‌تختخواب، میز تحریر یا میز آرایش و گنجه کشودار مجهز شود. از اواسط قرن بیستم به این‌سو، در مناطق ثروتمندتر، برخی از اتاق خواب‌ها دارای سرویس بهداشتی جداگانه شده‌اند.

اتاق خواب در معماری ایرانی[ویرایش]

در معماری ایرانی هیچ‌گاه اتاق خواب وجود نداشته و این کاربری یکی مفاهیم وارداتی از معماری غرب به معماری مسکونی معاصرایران است. ترکیب اتاق خواب ترجمه اتاق خواب در زبان انگلیسی است و در واژگان معماری ایرانی وجود نداشته است. در معماری ایرانی اتاق‌های مسکونی را بنا به کاربرد آنها تقسیم بندی و نام گذاری نمی‌کنند بلکه در یک اتاق انواع کارکردها مانند خواب، نهار خوری و پذیرایی قابل انجام بوده است. در نتیجه مفهومی مانند اتاق خواب یا پذیرایی وجود نداشته است. در معماری ایرانی اتاق‌ها را بر اساس مالکیت، موقعیت و شکل نام گذاری می‌کنند. مانند تالار، پنج دری و گوشواره.

موقعیت اتاق خواب در خانه[ویرایش]

از دیگر بخش‌های مهم ساختمان اتاق خواب است. قسمت اتاق خواب‌ها باید در یک هال جداگانه و کاملاً مجزا طراحی شود. ما می‌توانیم هال  اتاق خواب‌ها را بزرگتر انتخاب نموده و از آن به عنوان نشیمن استفاده کرد.

ارتباط بین اتاق خواب‌ها و حمام[ویرایش]

ارتباط بین حمام و اتاق خواب‌ها:در صورتی که در یک ساختمان دو حمام داشته باشیم می‌توانیم یک حمام را مخصوص خانواده و حمام دیگر را مخصوص والدین در نظر بگیریم. سوالی که اغلب مطرح می‌شود این است که آیا حمام می‌تواند به اتاق خواب‌ها راه داشته باشد؟ در صورتی که تعداد حمام دو عدد باشد می‌توانیم از یکی از اتاق خواب‌ها را به حمام مر تبط سازیم ودر غیر این صورت باید از این کار خودداری کنیم

نور اتاق خواب[ویرایش]

بهترین نور در تهران برای اتاق خواب‌ها نور جنوب و شرق است. نکته قابل توجه این است که نمی‌توانیم این اصل را همیشه رعایت کنیم مخصوصا در حالتی که مجبور هستیم چند دستگاه در یک طبقه طراحی نماییم.

مبلمان در اتاق خواب[ویرایش]

طراحی هر اتاق خواب بستگی به وسایلی که در آن قرار می‌دهیم دارد-به طور مثال برای اتاق والدین باید یک تخت دو نفره و یک میز توالت و گنجه‌ای برای رختکن و همچنین میزی برای مطالعه در نظر گرفت در صورتی که جا به اندازه کافی باشد بهتر است مجاور هر اتاق خواب فضایی برای رختکن در نظر گرفته شود. ازآنجایی که اتاق خواب محل آسایش و آرامش است بنابراین محل آن باید دور از سروصدا باشد.

ابعاد اتاق خواب[ویرایش]

نظر به اینکه ابعاد اتاق خواب‌ها با توجه به وسائلی که در آن قرار می‌دهیم متغیر است بنابراین در موقع طراحی اتاق خواب‌ها بهتر است به کتاب استاندارد گرافیک مراجعه نمود ولی به هر صورت ابعاد یک اتاق دو نفره۳*۵ (متر) و اتاق یک نفره۴*۳(متر) است.[۱][۲]

منابع[ویرایش]

  1. www.daneshju.ir /
  2. memaranejavan.loxblg.com
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Bedroom»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۱).