احتلام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

احتلام[۱] یا گسیل شبگاهی[۲] یا رؤیای خیس[۳] از انواع انزال است و عبارت است از خارج شدن منی از انسان در هنگام خواب. ممکن است ذهن فرد در خواب صحنهٔ آمیزش جنسی را شبیه‌سازی کند یا در برخی مواقع این صحنه شبیه‌سازی نگردد و بدن به دلیل تولید بیش از اندازه منی به‌خودی خود اقدام به تخلیه مایع منی کند.

احتلام یک امر طبیعی است که طی فعل و انفعالات بدن رخ می‌دهد و می‌تواند گاه تا یک ماه اتفاق نیفتد یا حتی در یک هفته دوبار روی دهد. خارج شدن منی در خواب امری اجتناب ناپذیر است و شخصی که خودارضایی ندارد به صورت منظم حتی بدون تصور صحنه آمیزش جنسی در خواب جنب می‌شود و مایع منی از او خارج می‌گردد.

اسپرم نابالغ پس از ساخته‌شدن در لوله‌های داخلی بیضه، به سمت اپیدیدیم رانده می‌شود و به مدت ۲ هفته در آن می‌ماند تا به بلوغ کامل برسد. این فرایند دائمی، سبب ساخت و بلوغ صدها میلیون اسپرم در روز می‌شود به نحوی که در هر بار انزال، حدود چهارصد میلیون اسپرم از مجرای انزالی خارج می‌شود. طول عمرِ اسپرم‌ها پس از بلوغ، بسیار محدود است و از حدود چند روز تا ۱ هفته بیشتر نیست. اگر پس از یک هفته، این اسپرم‌های بالغ و پیر خارج نشوند، قدرت بارورسازی خود را از دست می‌دهند و دیگر خاصیتی در این زمینه ندارند. مشخصاً مردانی که به‌طور نیمه‌منظم خودارضایی می‌کنند، در واقع اپیدیدیم خود را از اسپرم‌هایی که قدرت بارورسازی کمتری دارند، پاک‌سازی می‌کنند تا اسپرم‌هایی که جوان‌تر و بارورساز هستند، جایگزین شوند. این موضوع در واقع یک سازگاری تکاملی در بشر محسوب می‌شود و در جهت انجامِ تولید مثل موفق است. ماندن طولانی‌مدت اسپرم در بدن منجر به خروج اسپرم‌های بی‌خاصیت (به‌جای اسپرم زایا) در هر بار انزال می‌گردد. جالب آنکه در بدن افرادی که خودارضایی نمی‌کنند، مکانیسم‌های جبرانی وجود دارد تا به حفظ اسپرم‌های زایا کمک کنند که یکی از آن‌ها، انزال و خروج بی‌اختیاری منی هنگام خواب است

در یک مطالعه دقیق، زنان و مردان گزارش دادند که تقریباً در ۸٪ از خواب‌های شبانهٔ خود نوعی فعالیت مرتبط با مسائل جنسی دارند. چهار درصد از خواب‌های جنسی در زنان و مردان منجر به ارگاسم شده‌است.[۴]

بر اساس احکام دین اسلام، به واسطهٔ احتلام غسل جنابت واجب می‌گردد. احتلام را از نشانه‌ها و شرایط بلوغ در پسران و دختران می‌شمارند.[۵]همچنین می‌تواند نشان دهنده دوری جوانان از خودارضایی باشد.

پانویس[ویرایش]

  1. «احتلام» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «wet dream, nocturnal emission, pollution»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ احتلام)
  2. هم‌ارز nocturnal emission
  3. هم‌ارز wet dream
  4. American Academy of Sleep Medicine (June 15, 2007). "Sexual Activity Reported In Dreams Of Men And Women". ScienceDaily.
  5. رساله بلوغ (ضمیمه کتاب مبانی حقوق در اسلام) نشر جهاد دانشگاهی، ۱۳۷۳