حس سقوط حین خواب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سقوط حین خواب
مترادف‌هاسقوط خوابگاهی
تخصصپزشکی خواب
علتکافئین، رویا، نگرانی، فعالیت‌های شدید در شب

حس سقوط حین خواب یا سقوط خوابگاهی یک حرکت یا تیک غیرارادی عضلات است که معمولاً بیشتر هنگامی که یک فرد شروع به خواب می‌کند رخ می‌دهد و باعث بیداری ناگهانی فرد می‌شود و شبیه به حس سقوط یا افتادن است.[۱][۲]این حس معمولاً با تپش قلب همراه است بعضاً با سریع‌تر شدن تنفس و تعرق همراه می‌شود. این رخداد در بین افرادی که خواب‌های نامنظمی دارند بیشتر دیده می‌شود. حس سقوط حین خواب در حقیقت یک کشش ماهیچه است که ۷۰٪ افراد، دست‌کم ۱ مرتبه در طول زندگی این احساس را تجربه می‌کنند و ۱۰٪ نیز در طول خواب دچار این پدیده می‌شوند.[۳][۴]

علل[ویرایش]

این پدیده در واقع کشش ناگهانی و ناخواسته ماهیچه است که با نام میوکلونوس یا انقباض ناگهانی ماهیچه‌ها از آن یاد می‌شود و سکسکه نیز زیرگروه آن قرار می‌گیرد. آکادمی آمریکایی داروهای مربوط به خواب عوامل متعددی نظیر اضطراب و استرس و کافئین و فعالیت‌های شدید در شب در این رخداد دخیل هستند اگرچه بیشتر سقوط‌های حین خواب در افراد سالم دیده می‌شود.[۵]

همزمان با آغاز فلج در خواب، باقی انرژی بدن به شکل حرکاتی تصادفی و سریع آزاد می‌شود. حرکت‌های سریع در خواب در واقع آخرین نفس‌های مغز برای کنترل بدن و بیدار نگه داشتن آن است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کالج پزشکی ویسکانسینهای خواب: یک فعالیت پویا
  2. موسسه ملی اختلالات عصبی و سکتههای مغزی مبانی: درک خواب
  3. Chokroverty, Sudhansu; Bhat, Sushanth; Gupta, Divya (2013). "Intensified Hypnic Jerks: A Polysomnographic and Polymyographic Analysis". Journal of Clinical Neurophysiology. 30 (4): 403-410. doi:10.1097/WNP.0b013e31829dde98.
  4. Vetrugno, Roberto; Montagna, Pasquale (2011). "Sleep-to-wake transition movement disorders". Sleep medicine. 12. doi:10.1016/j.sleep.2011.10.005.
  5. مورد تالارهای توسط Kaitlyn Syringهای دانشگاه Daily Kansanفوریه 28, 2008